• Культура стародавнього Китаю: За першого барабанного бою бойовий дух найвищий — ідіома 51

  • Субота, 17 травня 2014 року

Китайська ідіома 一鼓作氣 (yì gǔ zuò qì) означає зробити щось одним енергійним зусиллям. Вона виникла із розповіді про стратегію військового радника царства Лу, який жив у період Весни й Осені (770—476 до н.е.).

Після того як армія царства Ці двічі марно пробила сигнал до атаки, бойовий дух армії Ці впав, і тоді армія царства Лу вступила в бій

Після того як армія царства Ці двічі марно пробила сигнал до атаки, бойовий дух армії Ці впав, і тоді армія царства Лу вступила в бій. Ілюстрація: Мей Сю/Велика Епоха

У ті часи царство Ці було одним із наймогутніших. Коли Ці напало на царство Лу, правитель Лу дуже стривожився. Він негайно викликав свого військового радника Цао Гуя, аби той допоміг йому відбити атаки армії Ці.

Бойові сили двох царств вже стояли одна перед іншою на полі бою.

Пролунав бій барабанів армії Ці, і цар держави Лу готувався відбити атаку. Коли він вже збирався віддати наказ військам іти в бій, Цао зупинив його, сказавши: «Ще ні, час ще не настав».

Цао відвів царя на більш високе місце, аби дізнатися, який в армії Ці бойовий порядок. Вони побачили, що Ці наступає вперед під енергійну дріб барабанів. Якийсь час по тому бойові барабани армії Ці пробили команду атакувати знову.

Глава царства Лу знову хотів віддати наказ про наступ, але Цао зупинив його, сказавши, що слід дочекатися відповідного моменту. Армія Лу залишилася нерухомою.

Після двох марних спроб битися з армією Лу бойовий дух армії Ці виснажився. Коли вони перегрупувалися для третьої атаки, бойовий дух армії Ці значно впав.

Солдати Ці настільки втомилися й були розчаровані після перших двох наступів без можливості вступити в бій, що присіли відпочити.

«До бою, наш час настав!» — сказав Цао царю, який потім віддав наказ армії Лу бити у бойові барабани для першої атаки. Солдати Лу хоробро атакували ворога, і в результаті їхня армія перемогла.

Пізніше цар Лу запитав Цао, чому він стримував армію Лу від битви з ворогом до третього бою барабанів.

Цао відповів: «Для перемоги у битві важливий бойовий дух. Він зазвичай дуже високий під час першого наступу, а під час другого слабшає. Коли бойові барабани пробили третю атаку, бойовий дух солдатів Ці впав».

«Ми почали свою першу атаку із бойовими барабанами після трьох атак армії Ці. Це був момент, коли бойовий дух солдатів Ці був низьким, а наш високим. Таким чином, ми змогли зробити це одним енергійним зусиллям і перемогти у битві», — сказав радник.

Ця історія була записана у книзі «Цзо Чжуань (左傳)» Цзо Цюміна раніше 389 р. до н.е. Ідіома 一鼓作氣 (yì gǔ zuò qì) виникла на основі цієї історії. Дослівний переклад ідіоми — «за першого бою барабанів бойовий дух найвищий». Вона означає завзято взятися за якусь справу або здійснити щось одним енергійним зусиллям.

Доюй Чжун, Велика Епоха 
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...