• Історія Китаю (13): Цзян Цзия — радник, що допоміг закласти династію Чжоу

  • П'ятниця, 14 березня 2014 року
Цзян Цзия, військовий радник царства Чжоу, допоміг заснувати найдовшу в історії Китаю династію.

Цзян Цзия, військовий радник царства Чжоу, допоміг заснувати найдовшу в історії Китаю династію. Ілюстрація: Цзона Йє/Велика Епоха

Цзян Цзия (姜子牙) був мудрим радником Вень-вана царства Чжоу (周文王).

У віці 32 років Цзян Цзия пішов жити на вершину гори, аби практикувати Дао, удосконалювати себе, вивчаючи праці мудреців, і навчитися жити за даоськими вченнями.

У той час династія Шан (商朝) перебувала у стані невпинних війн, й однією із причин піти в гори частково стало бажання уникнути війни.

Після 40 років самовдосконалювання Цзян Цзия спустився з гори. Він попросив свого друга надати йому притулок і виконував різну роботу, аби заробити собі на життя.

Цзян Цзия виготовляв бамбукові кошики, перемелював пшеницю, аби продати борошно на ринку, продавав худобу, працював віщуном. Але ні на якій роботі він не міг протриматися довго, і дружина часто глузувала з нього.

Пізніше він служив чиновником в останнього правителя династії Шан Ді Сіня, який був тираном, ласим до пияцтва та жінок. Цзян Цзия зрозумів, що кінець династії Шан уже близький.

Він вирішив переїхати до царства Чжоу, яким правив люб’язний і доброчесний Вень-ван. Але дружина відмовилася послідувати за ним, вважаючи, що він ні до чого не гожий. Таким чином, він утік до царства Чжоу один.

В очікуванні Вень-вана

Щодня Цзян Цзия ходив на риболовлю на річку. Він використовував прямий гачок без жодної приманки і коротку жилку, тримаючи гачок у метрі над водою, говорячи до самого себе: «Хай прийдуть до мене лише ті, хто бажає бути спійманим».

Дійсною причиною його дивовижного способу рибної ловлі було те, що він хотів служити радником Вень-вана, і це був спосіб привернути його увагу.

Цзян Цзия вважав, що одного разу цар Вень проходитиме повз, тому терпляче чекав.

Він прочекав доти, поки йому не виповнилося 80 років. І цей чудовий день настав, коли Вень-ван, прямуючи на полювання, проїжджав мимо. Правитель зупинився і заговорив із Цзян Цзия.

Цзян Цзия сказав цареві Веню: «Світ належить не одній людині, а народові всього світу».

Цзян Цзия сказав Вень-вану, що цар має поводитися морально, розвивати у собі чесноти і, таким чином, бути в змозі правити доброчесно і великодушно.

Царя Веня вразили погляди Цзяна на правителя і народ, і він запропонував йому стати військовим радником. Згодом Цзян Цзия допомагав і наступнику Вень-вана — У-вану (周武王).

Завдяки його пораді була заснована династія Чжоу, яка правила Піднебесною найдовше в усій її історії.

Іван У і Стівен Грегорі, Велика Епоха


Читайте також:

Історія Китаю (11): І Інь — великий прем’єр-міністр династії Шан

Історія Китаю (16): Лао-цзи — великий святий і засновник шляху Дао

Історія Китаю — від давнини до сучасності

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...