• Культура стародавнього Китаю: Полагодити загін після зникнення овець — ідіома 43

  • Середа, 5 березня 2014 року
Пастух знайшов дірку в загоні для овець, але полінувався її залатати. За кілька днів пропало кілька тварин. Після цього він полагодив загін і більше ніколи не втрачав овець.

Пастух знайшов дірку в загоні для овець, але полінувався її залатати. За кілька днів пропало кілька тварин. Після цього він полагодив загін і більше ніколи не втрачав овець. Ілюстрація: Сенді Джин/Велика Епоха

У період Міжцарської війни (475—221 рр. до н.е.) у царстві Чу жив міністр на ім’я Чжуан Сінь.
Чжуана турбувало те, що цар і придворні чиновники часто віддаються розкоші і надмірним утіхам.
Якось Чжуан сказав правителю царства Чу: «Ваша Величносте, Ви завжди оточені міністрами, які підлещуються до Вас і роблять усе, тільки би Вас порадувати. У Вас немає часу на те, аби піклуватися про державні справи, а нашому царству загрожує серйозна небезпека. Якщо нічого не змінити, то царство Чу неодмінно загине».
Почувши ці слова, цар невдоволено гаркнув на нього: «Як ти смієш! Ти кажеш такі злі слова, аби паплюжити моє царство і намагаєшся викликати гнів народу!»
Зрозумівши, що нічого не зміниться, Чжуан попросив у царя дозволу на якийсь час залишити царство. Правитель дозволив, і Чжуан вирушив у царство Чжао.
Кілька місяців по тому в Чу вторглася армія царства Цінь і зайняла значну частину території царства Чу. Цар Чу був змушений залишити країну. І лише тоді глава Чу згадав слова Чжуана і пошкодував про те, що не слухався його. Він відправив своїх людей покликати Чжуана повернутися на службу цареві.
Позаяк Чжуан дуже любив свою країну, то негайно повернувся до свого правителя. «Вже занадто пізно? Чи я можу зараз іще щось зробити?», — запитав цар.
Чжуан відповів: «Якось, пастух виявив у загоні для овець діру, але полінувався її залатати. За кілька днів пропало кілька тварин. Тоді він полагодив загін, після чого більше ніколи не втрачав овець. Ваша Величносте, ніколи не пізно полагодити вівчарню, навіть якщо пропала вівця!»
За допомогою порад Чжуана правитель зрештою повернув утрачені території.
Ідіома 亡羊補牢 (wáng yáng bǔ láo), що зазвичай перекладається як «полагодити загін після зникнення овець» якраз і походить від  цієї відповіді Чжуана цареві. Ця історія була описана у стародавньому історичному збірнику Китаю «Стратегії Царств, що воювали»*, складеному в епоху династії Західна Хань.
Вона використовується як порада комусь про те, що ніколи не буває надто пізно вжити заходів, аби виправити помилки і запобігти новим утратам.
*Книга «Стратегії Царств, що воювали» (戰國策) — відома стародавня китайська історична робота, що описує історичні та суспільні особливості періоду Міжцарської війни.
Доюй Чжун, Велика Епоха 

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...