• Історія Китаю (12): Добрий цар Вень із династії Шан

  • Вівторок, 4 березня 2014 року
Правитель царства Чжоу (1152—1056 рр. до н.е.) Вень-ван* із династії Шан був відомий своїм благородством і добротою. Він навчав людей бути чесними, шанобливими до Бога і доброчесними. Він часто повторював: «Царю слід правити людьми із великодушністю, чиновникам керувати людьми з увагою, дітям поважати своїх батьків із синівською шанобливістю, батькам виховувати своїх дітей із любов’ю, а людям бути чесними один з одним».

Вень-ван правив царством Чжоу із благородством і мудрістю.

Вень-ван правив царством Чжоу із благородством і мудрістю. Ілюстрація: Б.Сяо/Велика Епоха

Вень-ван був дуже старанним у справах, турботливим і чесним. Своїми вчинками він показував своєму народові приклад. Правитель носив простий одяг і часто працював у полі разом із селянами.

У першу чергу Вень думав про народ. Він зменшив селянам побори і заохочував їх обробляти громадські землі, стягуючи як податок лише 1/9 частину доходу. Завдяки цим заходам, селяни могли заощаджувати гроші. Крім того, Вень-ван скасував мита на торгівлю з іншими державами, скасував закон, що зобов’язував дружин і дітей нести покарання за злочини, скоєні їхніми чоловіками і батьками. Вень-ван надавав бідним негайну допомогу і дбав про них.

Одного разу два правителя, що сперечалися один із одним про кордони своїх царств, вирушили у царство Чжоу, аби Вень-ван їх розсудив. Щойно вони перетнули кордон царства Чжоу, як помітили, що люди там були дуже люб’язними, мирними і ввічливими. Обидва правителя були здивовані побаченим у царстві Чжоу настільки, що припинили свої суперечки і почали пропонувати спірні землі один одному. Правителі царств, що межували із Чжоу, почули цю історію і пройнялися повагою до Вень-вана за те, що він подавав іншим чудовий приклад. Усі вони прийшли у Чжоу, аби приєднатися і стати частиною царства Чжоу.

Вень-ван розумів, що без доброчесних людей царство не процвітатиме. Коли він почув про те, що Цзян Цзия́ доброчесний мудрець, що має глибокі знання, він зробив візит Цзян Цзия і запропонував йому стати радником з управління царством. Цзян Цзия допомагав Вень-вану і згодом У-вану, наступному правителю царства Чжоу — майбутньому засновнику династії Чжоу.

Те, як Вень-ван правив царством, заклало міцний фундамент для правителів майбутніх поколінь об’єднаної Піднебесної.

*Ван — цар або глава царств у доімперському стародавньому Китаї. Чжоу Вень-ван (кит. 周文王, піньінь Zhōu Wén Wáng — Цар Освічений).


Читайте також:
Історія Китаю (11): І Інь — великий прем’єр-міністр династії Шан
Історія Китаю (6): Цанцзє — автор китайських ієрогліфів
Історія Китаю — від давнини до сучасності
Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Коментарі