• В Китаї відзначають Свято ліхтарів

  • Субота, 15 лютого 2014 року

Свято ліхтарів вважається одним з найважливіших п'яти традиційних урочистостей Китаю. Цей день припадає на 15 день першого місяця за місячним календарем і знаменує собою закінчення святкування Китайського нового року. У 2014 році це торжество випало на 14 лютого.

Побажання яскраво і приємно провести час у Свято ліхтарів.

Побажання яскраво і приємно провести час у Свято ліхтарів. Ілюстрація: Сінді Шеу/Велика Епоха

Про Свято ліхтарів, або по-китайськи Юаньсяо цзє, складено багато різних легенд. Велика частина з них відносить нас до часу династії Хань (206 до н.е. — 220 рр. н.е.). Так само як китайська культура тісно пов'язана з природою і вірою, так і Свято ліхтарів пов'язане з релігією і легендами.

У Китаї є безліч способів відзначати це свято. Але найважливіші частини і символи торжества — це ліхтарі і коржики юаньсяо.

Ласощі Юаньсяо

Ще з часів династії Сун (960—1279 н.е.) коржі юаньсяо стали невід'ємною частиною Свята ліхтарів.

Ласощі юаньсяо, яке також називають тан'юань, являють собою невеликі кулясті галушки, зроблені з клейкого рисового або пшеничного борошна, з начинкою всередині. Вони можуть бути вареними, смаженими або приготовленими на пару. Їхня кругла форма символізує сімейне єднання.

У стародавні часи юаньсяо наповнювали: цукром, волоськими горіхами, кунжутом, пелюстками троянд, підсолодженою шкіркою мандарина, червоною бобовою пастою, фініками, пастою з насіння лотоса, або сухофруктами. В якості начинки клали один або кілька інгредієнтів. Сьогодні ж тан'юані наповнюють не тільки солодкими, але і різними солоними начинками: рубленим м'ясом, овочами або тим і іншим відразу.

На півдні Китаю юаньсяо готували наступним способом: замішували тісто з рисового борошна і формували з нього кульки. Потім робили в них поглиблення, клали туди начинку і знову робили кульку, катаючи галушки між долонями.

На півночі Китаю звичайним компонентом юаньсяо є солодкі та інші нем'ясні начинки. Начинку пресують в кульку, злегка змочують її у воді, а потім кладуть у щільно сплетену неглибоку корзину з рисовим борошном. Струшуючи кошик, кульки «одягають» у рисове борошно.

Хоча в різних регіонах Китаю галушки ліплять по-своєму, але найважливішим для всіх китайців є те, що в цей день вони збираються за святковим столом у колі сім'ї і їдять юаньсяо в радісній атмосфері.

Смачні галушки юаньсяо — традиційна страва на Святі ліхтарів.

Смачні галушки юаньсяо — традиційна страва на Святі ліхтарів. Ілюстрація: Фан Ван/Велика Епоха

Споглядання яскравих ліхтарів

Кажуть, що другий імператор династії Східна Хань (25—220 рр. н.е.), Мін, був побожним буддистом. Він встановив звичай проведення Свята ліхтарів на 15-й день першого місяця за місячним календарем.

Імператор Мін зійшов на трон у 57 році нашої ери і правив протягом 19 років. Коли він дізнався, що ченці в Індії збираються разом для поклоніння реліквії Будди на 15-й день першого місяця, Мін вирішив організувати поклоніння Будді і в своїй країні. Урочисту церемонію «Просвітлення Будди» він провів у палаці вночі за безлічі запалених ліхтарів. Це було дуже красиво. Відтоді храми Китаю дотримували такий звичай, а пізніше він поширився і в багатьох сім'ях.

У більш пізніх династіях, у міру збільшення впливу буддизму і даосизму, звичай святкувати «просвітлення» в 15 -й день першого місяця за місячним календарем поступово поширився по всьому Китаю.

Традиційно ліхтарі виготовляли великими і барвистими, часто у формі стародавньої китайської архітектури або круглих куль. Каркаси ліхтарів зазвичай майстрували з бамбука, а потім обтягували їх шовком або покривали кольоровим папером.

У наш час дротяний каркас ліхтарів покриває полімерна плівка. Крім класичних, на святі можна побачити скляні ліхтарі, миготливі, а також ліхтарі з анімацією.

Парки ліхтарів можна побачити по всьому Китаю. Побудовані вони спеціально до дня Юаньсяо. У період святкування вдень люди можуть милуватися барвистими ліхтарями різної конфігурації, розмальованими різними цікавими малюнками.

Однак найкрасивіша частина торжества починається в країні з настанням темряви, коли всюди запалюються тисячі ліхтарів, і вулиці від цього сяють сліпуче яскраво.

Цього вечора все настільки чарівно, що китайські сім'ї разом з дітьми виходять на нічні вулиці, щоб прогулятися, зустрітися з друзями, купити ліхтарики або взяти участь у традиційній грі, в якій потрібно розгадувати загадки, написані на ліхтарі.

Яскравий ліхтар горить під час свята Юаньсяо.

Яскравий ліхтар горить під час свята Юаньсяо. Ілюстрація: Шеррі Сяо/Велика Епоха

Розгадування загадок

Загадки пишуться прямо на святкових ліхтарях. Вони зазвичай складаються з трьох частин: самої загадки, підказки (це предмет, людина або міркування) і відповіді.

Для того щоб розгадати загадку ліхтарика, потрібно задуматися над більш глибоким змістом кожного ієрогліфа або слова у загадці. Того, хто вирішить більше всіх загадок, вважають найрозумнішою людиною року в тій місцевості.

Приклади загадок:

Загадка: Кілька братів сидить навколо жердини. Якщо їх розділити, їхній одяг порветься.

Підказка: Предмет

Відповідь: Часник

Загадка: В якому будинку найбільше історій?

Підказка: Предмет

Відповідь: Бібліотека

Традиційно святкування проходить в атмосфері веселощів, люди сміються і плескають у долоні.

Інші форми святкування

Крім юаньсяо і загадок на барвистих ліхтарях, в різних частинах Китаю існують інші святкові розваги.

Феєрверки:

Феєрверки є важливою частиною святкування і використовуються в китайських громадах по всьому світу. Запускаються невеликі феєрверки, які в першу чергу створюють багато шуму — вважається, що це відганяє нещастя.

Танець Дракона:

Китайці вважають дракона священною твариною. Протягом більше 2 тисяч років танець дракона був однією з форм традиційного танцю, і наразі він обов'язково використовується на Святі ліхтарів у Китаї. Він виконується групою людей, які несуть різні частини дракона, від голови до хвоста, утворюючи одну лінію — тіло казкового персонажа.

Танець лева:

Танець лева — ще один із традиційних танців у культурі Китаю. У цьому танці бере участь два виконавця, які імітують рухи лева, одягнені в ретельно продуманий костюм. Танець зазвичай включає в себе елементи акробатики.

Каліграфія:

Деякі каліграфи під час свята, щоб показати високу майстерність, пишуть загадки на ліхтарях або малюють портрети.

Ляльковий театр:

У такій виставі, яке сягає корінням у далекі часи, беруть участь дерев'яні рухливі ляльки. У виставі дітей розважають маріонетки на нитках, на паличках і рукавичні ляльки.

Театр тіней:

Він також відомий як ляльковий театр тіней. У ньому беруть участь вирізані фігури, які розташовуються між джерелом світла і прозорим екраном. Як ляльки, так і джерело світла можуть рухатися, таким чином, досягаються різні ефекти. Театр тіней — давня форма розваги і розповіді історій.

Позбавлення від 100 хвороб:

Групи китайських жінок, особливо на Тайвані, під час Свята ліхтарів відправляються на вечірні екскурсії. Вони можуть поїхати в інші міста або в сільську місцевість, щоб оглянути вуличні пам'ятки або зібратися в якомусь храмі. Вважається, що активність у цей час відганяє хворобу і збереже здоров'я протягом усього року.

Свято ліхтарів — день, який відзначає більшість людей у Китаї. Всі, як правило, у тій чи іншій мірі беруть участь у ньому.

У той час як звичаї святкування за багато років істотно змінилися, милування ліхтарями і частування юаньсяо традиційно залишаються і використовуються в урочистих обрядах у китайців у всьому світі.

Читайте також:
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...