• Довгий шлях показує, наскільки кінь стійкий

  • Четвер, 23 січня 2014 року

«Довгий шлях показує, наскільки кінь стійкий» — вираз, який часто використовується у китайців.

Це перша частина китайської прислів'я 路遙知馬力,日久見人心 (lù yáo zhī mǎ lì, rì jiǔ jiàn rén xīn), яка в прямому перекладі означає, що довгий шлях може перевірити, наскільки кінь стійкий, а час — сутність серця людини.

Долгий путь может служить проверкой выносливости лошади, а время выявляет природу сердца человека. Иллюстрация: Чжичин Чэнь/Велика Епоха

Довгий шлях може служити перевіркою витривалості коні, а час виявляє природу серця людини. Ілюстрація: Чжічін Чень/Велика Епоха

В китайських прислів’ях, так само як і в ідіомах, шар за шаром вкладена мудрість. Це висловлювання, які в повсякденному житті служать порадою для людей. Виникали такі прислів'я та ідіоми, як правило, в народі: в сім'ях простих людей, в середовищі вуличних торговців і людей з інших сфер життя.

У першій частині опери «Відплата за доброту» (також перекладається як «Погашення зобов'язання») часів династії Юань (1279—1368 рр. н.е.). Герой Сюй перед від'їздом сказав Лі, яка допомогла йому подолати труднощі і дала золоту шпильку: «Сестро, дякую за надану мені допомогу. Я бажаю вам довгого життя і процвітання. Я відплачу за вашу доброту, коли у майбутньому вам знадобиться допомога. Як кажуть, довгий шлях може перевірити витривалість коня, а час — сутність людського серця».

Такий вираз зустрічається і в двадцятому розділі роману «Обладунки Богів» (відомого як «Легенда обожнювання») династії Мін (1368—1644 рр.н.е.). Міністр Фей Чжун сказав цареві Чжоу: «Я таємно направив одного з моїх довірених підлеглих довідатися про Фан Чжичан. Виявляється, що він царської крові. Як то кажуть: довгий шлях показує, наскільки кінь стійкий, а час може виявити природу серця людини».

Сьогодні прислів'я використовується тоді, коли хочуть сказати, що справжній характер і здібності людини можуть розкритися після довгого періоду випробувань.

Ін Вень, Велика Епоха

Читайте також:

Що китайці кажуть про знак зодіаку Кінь?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...