• Культура стародавнього Китаю: Сіті від небес до землі - ідіома 34

  • Вівторок, 31 грудня 2014 року
У часи династії Північна Сун (960―1127 рр. н.е.) жив військовий аташе І Цзя і відома куртизанка Лі Шиши, які любили один одного. Цзя був дуже красивий і відомий своїм талантом у написанні віршів. Лі теж писала вірші, а також дуже добре співала і танцювала.

Вони любили і високо цінували один одного.

Коли імператор Хуейцзун (1082―1135 рр. н.е.) дізнався про Лі Шиши, то почав до неї навідуватися. Він теж полюбив Лі за красу і талант, тому Цзя змушений був припинити з нею зв'язок. Убитий горем, Цзя написав вірша, у якому висловив свої почуття до Лі Шиши і ревнощі до імператора.

Цзя И пришлось отказаться от Ли Шиши, которую он любил, поскольку она понравилась императору Хуэйчжуну. Иллюстрация: Катерина Чан/Велика Епоха

Цзя І довелося відмовитися від Лі Шиши, яку він любив, оскільки вона сподобалася імператору Хуейчжуну. Ілюстрація: Катерина Чан/Велика Епоха

Вірш був виявлений жорстоким міністром на ім'я Гао Цю, і він запроторив Цзя до в'язниці. Таким чином, аташе втратив не тільки свою кохану, а й свободу.

В 13-му столітті вислів 天羅地網 (tiān luó dì wǎng/тьєнь ло ді ван) вперше згадувався в книзі «Стародавні події в період Сюаньхе династії Сун»* для опису становища, в якому опинився Цзя. Буквально він означає: «сіті від небес до землі» або «сіті нагорі і сильця внизу». Пізніше цей вираз став ідіомою, яка означає, що хтось опинився в небезпеці і йому нівідкіль чекати допомоги.

Примітка:

*«Стародавні події в період Сюаньхе династії Сун» (китайською大宋宣和遺事) ― книга, яка, як вважається, заснована на історичних подіях. Складається з 10 глав. Включає багато розповідей оповідачів, охоплюючи період історії Китаю, починаючи з династії Сун (з початку 11-го століття) і до встановлення правління Південної Сун у 1127 році.

Зверніть увагу, що є дві різні історії цієї ідіоми: одна з династії Сун (960―1279 н.е.), інша з династії Юань (1279―1368 н.е.). Вище наведена історія з династії Сун, оскільки вона з'явилася раніше.
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Коментарі