• Китайський суддя, що був символом справедливості

  • Субота, 21 грудня 2013 року

Бао Чжен (999―1062 рр. н.е.) був відомим чиновником і суддею за династії Північна Сун. На своїй службі він рішуче боровся із злочинами і вирішив багато заплутаних справ. В результаті він покарав багатьох нечесних чиновників, що керували провінціями і округами, скандальних родичів високопоставлених чиновників і хитрих торговців, за що здобув загальну повагу і визнання у людей з районів, в яких служив. За чесність, самовідданість і неупереджене рішення судових справ його прозвали «Суддя Бао ― Цінт'єнь», що означає «блакитне небо».

Суддя Бао Чжен символ правосуддя та справедливості

Суддя Бао Чжен ― символ правосуддя і справедливості. Ілюстрація: С.М. Ян/Велика Епоха

В юності Бао Чжен старанно вчився, а у віці 29 років успішно склав імператорський іспит на державну службу. Незабаром йому запропонували обійняти посаду голови округу. Однак у той час у нього захворіли літні батьки, і на перше місце Бао Чжен поставив синівське благочестя. Він пішов у відставку і повернувся додому, щоб доглядати за батьками. На це пішло майже десятиліття, поки не померли батько і мати.

Бао Чжен повернувся на державну службу вже в 40-річному віці. Він був чесним і розсудливим чиновником, тому незабаром його підвищили до посади головного судді столиці Кайфен. Для суддівської роботи це було найбільш несприятливим місцем, оскільки тут жило багато аристократів і впливових сімей.

Однак Бао Чжену знадобилося всього лише трохи більше року, щоб навести порядок у суддівській системі та провести там ряд перетворень. Наприклад, традиційно позивач повинен був спочатку підготувати свою скаргу і викласти її в письмовій формі, після чого передати до суду через чиновника. Такий шлях дозволяв впливовим сім'ям підкуповувати чиновників, через що ті заважали судовому процесу або й зовсім перешкоджали йому. Бао Чжен вирішив дозволити людям звертатися зі скаргами в усній формі, без обов'язкового подання паперів. Таким чином, неграмотні люди могли уникнути несправедливості, яку здійснювали чиновники, часом перекручуючи дійсні події на папері. Цей новий підхід значно поліпшив громадський порядок у столиці. Тепер будь-яка серйозна скарга, незалежно від того, щодо кого вона подавалася, проходила через суддю Бао, який надавав великого значення справедливості і неупередженості у розгляді справи, за що його прозвали «Залізне обличчя правосуддя».

Одного разу місто Кайфен затопило. Розслідування Бао Чжена показало, що причиною виявилися сади і павільйони, незаконно побудовані біля річки впливовими родинами. Своїми будівлями вони створили затор, і вода не могла безперешкодно стікати вниз за течією. Бао Чжен наказав їм знести всі будівлі до певного терміну. Один із багатих людей знехтував його розпорядженням. Коли Бао Чжен поставив під сумнів законне володіння спірною ділянкою землі, власник представив письмове свідоцтво, яке підтверджує його право власності на цю територію. Бао Чжен особисто ретельно перевірив це свідчення і знайшов у ньому недолік. Незважаючи на незгоду з боку впливового сімейства, Бао відразу ж віддав наказ вирубувати сад і доповів про це імператору. Незабаром після цього вода відступила.

Бао Чжен був строгим до себе, прямим і неупередженим у всьому. Один з його родичів, дядько, порушив закон. Стосовно нього жертва подала скаргу до місцевого суду. Бао Чжен викликав свого дядька-порушника до суду і для покарання наказав завдати йому 100 ударів палицями.

Бао Чжен був дуже суворим до своєї сім'ї та дітей. Незважаючи на своє високе становище, він жив просто. Наслідуючи його приклад, нащадки Бао також не були марнотратні. Як правило, одягалися вони дуже скромно, за винятком тих випадків, коли необхідно було йти в гості до друзів, на урочисті заходи або святкування.

На схилі літ Бао Чжен встановив сімейне правило: «Якщо хто-небудь із моїх нащадків, який буде служити уряду, порушить закон або буде викритий у злочині, йому не буде дозволено повернутися в наше рідне місто, а після смерті він не повинен бути похований на фамільному кладовищі. Ті, хто не підкориться цьому моєму правилу, того я зневажатиму». Пізніше, коли Бао Чжен вже помер, деякі з його синів склали іспит при імператорському дворі і стали чиновниками. Всі вони пішли по стопах чесноти Бао Чжена і були доброчесними чиновниками, за що здобули повагу людей.

Завдяки непоступливому ставленню до несправедливості Бао Чжен після смерті став символом правосуддя на землях далекого Сходу. Його часто зображували з суворим виразом обличчя і родимкою у вигляді півмісяця на лобі, в оточенні кількох видатних майстрів бойових мистецтв, які служили йому.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...