• Шао Юн — великий китайський філософ

  • Четвер, 19 грудня 2013 року
Шао Юн народився на початку 11 сторіччя*. Він був філософом, астрологом і космологом у період правління династії Північна Сун. У молодості він вирізнявся кмітливістю і пристрасною рішучістю розкрити таємницю, як влаштований Всесвіт.

*Роки життя: 1011—1077 н6.е.

Шао Юн, выдающийся философ и космолог. Иллюстрация: Дж. Ку/Велика Епоха

Шао Юн, видатний філософ і космолог. Ілюстрація: Дж. Ку/Велика Епоха

Взявши за основу принцип восьми триграм (набор символічних знаків, створених у Давньому Китаї), «Книгу Змін» і міркувань про Дао, він розробив своє вчення про будову Всесвіту та людського світу.

Досягнувши зрілого віку, Шао Юн відмовився від слави та багатства і почав жити на самоті, писати наукові праці та викладати. Він добре знався на древніх письменах та літературі, тримався скромно і був добрим щодо інших. Скрізь, куди він приїздив, місцеві чиновники та вчені боролися за честь приймати його. Кілька разів його викликав до свого двору імператор, пропонуючи державну посаду, але Шао Юн ввічливо відмовлявся. Також вчений був відомий своїми дуже точними передбаченнями.

Існує розповідь про його таємничий талант до ворожіння. Якось навесні Шао Юн поставив стіл для ворожіння біля входу на міст. До нього підійшов один селянин і попросив йому поворожити. Шао Юн запропонував чоловікові вибрати один із сувоїв паперу, на кожному з яких були написані різні ієрогліфи. Селянин взяв один, і йому випав ієрогліф «筷» (куай — палички для їжі). Шао Юн прочитав його, подивився на селянина і сказав: «Вітаю, ви сьогодні поласуєте смачним обідом. Ідіть додому і чекайте». Селянин повернувся додому і зустрів удома свого племінника, який чекав на нього. Молодий чоловік сказав: «Сьогодні шістдесятий день народження мого батька. Він хотів би запросити вас на святкування і випити з вами». Селянин переодягнувся у святкове вбрання і щасливий пішов святкувати.

Пізніше, у другій половині дня, ще один чоловік підійшов, щоб Шао Юн передбачив йому долю. Він також вибрав сувій з ієрогліфом «筷» (куай). Шао Юн сказав цьому чоловіку: «Це пророкує погане. З вами сьогодні щось станеться, і ви потрапите до в'язниці». Той чоловік подумав — як він може потрапити до в'язниці, якщо буде залишатися вдома? Тоді він відправився додому і ліг спати. Однак раптом його збудили крики жінки — вона обурювалася, що свині того чоловіка забралися до її городу і тепер знищували овочі. Розлютившись, чоловік вдарив її, а жінка, оскільки була хвора, впала і померла. Менш ніж за годину ця людина була заарештована і відправлена до в'язниці.

Того ж дня ближче до вечора, коли Шао Юн вже почав збирати столик для передбачень і йти додому, до нього підійшов один житель півдня і попросив поворожити. Він сказав: «Пане, будь ласка, затримайтеся. Я чув про ваш талант провісника. Прошу, поворожіть для мене». Та людина також витягла паперовий сувій з ієрогліфом «筷» (куай). Шао сказав йому, що це не хороший для нього знак, і що в той день він промокне. Той чоловік не сприйняв передбачення Шао серйозно, оскільки день був сонячний і безхмарний. Він рушив додому, але щойно підійшов до воріт, був облитий потоком помиїв. Його дружина не бачила, що він підходить, і виплеснула на нього брудну воду.

У материковому Китаї після культурної революції про Шао Юна мало хто чув. Проте деякі з його афоризмів зберігають популярність серед людей, такі як «План на рік починається з весни. План на день починається з ранку. План на життя починається зі старанності».

Шао Юн був визнаний деякими вченими як кращий в пророкуванні майбутнього і баченні минулого, починаючи від явищ мікроскопічних до макроскопічних. Він вважав, що всі речі обумовлені і можуть бути зрозумілі на основі знання про розділення різних елементів на цифри. У Британській енциклопедії написано: «Математичні ідеї Шао Юна вплинули на європейського філософа 18-го століття Готфріда Вільгельма Лейбніца і його розробку бінарної арифметичної системи, тобто такої, що має в основі лише дві цифри».

Однією з видатних робіт Шао Юна вважається вірш «Цвітіння сливи», в якому, на думку багатьох, були точно передбачені основні події в історії Китаю. У віршах знайшли відображення зміни династій, які відбулися після смерті Шао Юна, а також події в сучасному Китаї, включаючи підйом комуністичної партії, бійню на площі Тяньаньмень в 1989 році, широке розповсюдження Фалуньгун у світі та падіння комуністичної партії.

Читайте також:

Чжан Фей ― великий воїн із гострим розумом

Підписатися:

Коментарі