• Книга Змін - спадщина культури Стародавнього Китаю

  • Четвер, 26 листопада 2009 року
Китай. Книга Змін є найзагадковішою, самою древньою і найвідомішою спадщиною культури Стародавнього Китаю. Вона дозволяє торкнутися мудрості минулого, зрозуміти сьогодення і дає ключ до прийдешнього. Основу передбачень по Книзі Змін складає поєднання таємничих гексаграм, що дозволяють людині отримати відповідь на будь-яке питання, що цікавить, якщо тільки вона зможе заглянути в глибини своєї душі.

І-цзін (易經) в перекладі з китайської означає Книга Змін. Цей трактат є класичним твором китайської канонічної літератури, який виступає головним як серед Тринадцати канонів (Ши сань цзін), так і П'ять канонів (У-цзін). Назва вчення пояснює його основну ідею – ідею загальної мінливості, постійної зміни подій. Як відомо, на небозводі Сонце та Місяць періодично змінюють один одного, чотири пори року по черзі поступаються один одному. Планети, зірки й галактики своїми взаємними переміщеннями безпосередньо впливають на всі живі істоти.

Що принесе світу те чи інше положення небесних тіл, як відіб'ється на суспільстві та людині? Чи подарує злагоду і процвітання Піднебесній, а може, знаменує важкий час міжусобних воєн і стихійних лих? Всі небесні закономірності можна трактувати, використовуючи знання, передані нам мудрецями в Книзі Змін.

Філософія Книги Змін проходить червоною ниткою через всю культуру Стародавнього Китаю, оскільки вона в основному визначила світогляд китайського народу на довгі століття. Всюди проявляються її принципи: математика та філософія, політика і стратегія, живопис, музика, танець, обряди чи медицина – в Стародавньому Китаї все бере свій початок із Книги Змін. Коментарі до Книги Змін написані багатьма відомими мудрецями. У ній є афоризми великого Лао-цзи, є коментарі основоположника морально-етичного вчення Конфуція, а також його учнів.

До кінця XIX століття вчення потрапило на захід. У нашій країні першим, хто в середині тридцятих років почав вивчення і склав вказівки для передбачень по Книзі Змін, був відомий лінгвіст Ю. К. Щуцький. Пізніше, за своє захоплення східною філософією і древніми трактатами він, як і чисельні інші учені, був репресований комуністами.

Відкриття восьми триграм і зародження вчення

Перший крок до створення Книги Змін був зроблений легендарним імператором Стародавнього Китаю Фу Сі (правив у  2852 - 2737 рр. до нашої ери). Він є одним із міфічних Трьох Владик. Фу Сі відкрив вісім триграм (ба-гуа), тим самим заклавши основу для подальшого розуміння принципів Всесвіту. Одного дня Фу Сі гуляв по берегу Хуанхе й помітив Великого Дракона. Придивившись уважніше, він звернув увагу на загадкові знаки, що красувалися на його лусці. Владика запам'ятав їх і перемалював.

Через деякий час він звернув увагу на те, що знаки схожі на сліди пташиних лап, залишених на піщаному березі. Він зрозумів, що це не може бути простим збігом. Таким чином, він зрозумів потаємний принцип Всесвіту – єдність походження всього сущого. Отримане одкровення він відобразив у перших символах китайського письма – відомих восьми триграмах. Вони отримали певні назви і відповідали кругу понять (небу, землі, грому, воді, вітру, вогню, горі та водоймищу). Пізніше шляхом розвитку та поєднання з восьми триграм утворилися 64 гексаграми, складові основи передбачень по Книзі Змін.

Принципи передбачень по Книзі Змін

Текст Книги Змін принципово можна розділити на дві частини: гексаграми та коментарі до них. Гексаграми (гуа) складаються  з двох типів рисок (сяо). Одні з рисок - цілі: вони називаються Ян. Інші - перервані посередині риски: вони називаються Інь. У кожному значку шість таких рисок, розміщених в різних комбінаціях. Риски відображають процес розвитку явищ і порядок їх прояву.

Друга частина Книги Змін написана звичайними ієрогліфами і є інтерпретацією гексаграм в цілому, взаємозв’язків складових їхніх триграм і окремих рисок. Це власне і є текст Книги Змін. До його створення приклали руки різні автори різних епох.

У зв'язку з тим, що кожна гексаграма відображає ту або іншу життєву ситуацію, кожен коментар при гексаграмі є короткою характеристикою цієї ситуації в цілому. Але всі коментарі є філософською інтерпретацією символів, тому не дають чіткої відповіді для передбачень по Книзі Змін. Текст, швидше за все, змушує задуматися над змістом гексаграми та зіставити його з конкретною життєвою ситуацією, пропустивши через себе.

Наприклад, щоб вказати на доцільність спільних зусиль, Книга Змін говорить: "Коли рвуть очерет, то інші стебла тягнуться за ним, оскільки він росте пучком.". Марність зроблених дій в Книзі Змін може бути відзначена так: "Нікчемній людині доведеться бути могутньою; благородній людині доведеться загинути... Коли козел буцає огорожу, то в ній застрягнуть роги".

Для того, щоб передбачати по Книзі Змін, людині необхідно володіти певною мудрістю, розуміти глибинний сенс учення, його принципи, оскільки одна і та ж гексаграма поверхнево може свідчити і про успіх, і про невдачу. Книга Змін є не лише якимось хитромудрим способом для передбачення власних успіхів і невдач. Книга Змін - це заповітні наукові знання про закономірності розвитку матерії та руху всього сущого в нашому Всесвіті.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...