• Мудрість Стародавнього Китаю: більше суворості до себе і терпимості до інших

  • П'ятниця, 6 листопада 2009 року
Глава реформаторів першої хвилі і поет Фань Чжуньянь (989-1052 рр.) династії Сун вважав себе відповідальним за Піднебесну. Його вважали людиною мудрою, він був хоробрим чиновником і полководцем. Фань Чжуньянь навчав своїх синів жити за високими моральними стандартами.

«Найбільш обмежена людина може стати розумною, якщо буде вчитися на помилках інших людей, і дуже розумна людина може стати дуже безглуздою, якщо буде знаходити виправдання своїм власним помилкам, а не виправляти їх. Отже, якщо ви зможете критично ставитися до себе, так само як ви докоряєте іншим, і будете прощати інших, так само як прощаєте собі, можна швидко стати мудрецем», - говорив він.

Деякі люди запитували у Фань, як можна викликати до себе добре ставлення людей? Він відповів: «Тільки скромність може викликати повагу і визнання, і тільки вміння прощати може викликати прихильність».

Фань Чжуньянь займався духовним самовдосконаленням. Коли Фань не знаходився в урядовому закладі, він носив простий недорогий одяг. Він також не був вибагливий у їжі. Він продовжував так робити незалежно від посади, яку обіймав протягом життя.

У відносинах з іншими людьми, стародавні китайці навчали своїх дітей бути строгими з самим собою, але прощати іншим. Фань Чжуньянь завжди говорив, що «шукати свої помилки так само як знаходити помилки в інших і прощати іншим, так само як прощаєш собі» є ключем до високої моралі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...