• Легенда про Богиню місяця і про свято «Середини осені»

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    Субота, 3 жовтня 2009 року
Сьогодні в Китаї відзначають один із найбільших традиційних свят - «Середина осені».

В Китаї другим за значимістю традиційним святом, після «Свята Весни» («Китайського Нового року»), вважається свято «Середини осені» («Чжун чу»). Воно святкується 15 числа 8-го місяця за місячним календарем. Цього дня ввечері на небі світить повний місяць, китайці кажуть, що саме в цю ніч вона сама повна і найкрасивіша.

Свято «Середини осені» набуло великої значимості з часів початкового періоду династії Тан (618 - 907 рр. н.е.), про що є записи у древній «Книзі Тан: Записи про Тайцзуна». Однак, більш ранні згадки про це свято виявлені в одному з віршів найдавнішої «Книги етикету» династії Чжоу (1122 р. до н. е. - 249 р. до н. е.).

З цим святом тісно пов'язана одна легенда:

У далекій давнині на небі було 10 сонць. Вони так сильно нагрівали Землю, що вся вода випаровувалася і земля зсихалася і тріскалася, люди жили в дуже суворих умовах. Одного разу ця обставина сильно зворушило могутнього стрілка Хоу І. Він піднявся на вершину гори Куньлунь, натягнув свій лук і одним пострілом збив 9 сонць. А сонцю, що залишилося він наказав через певний час заходити і сходити. Таким чином, температура на Землі нормалізувалася, і у людей з'явилося сприятливе середовище для існування. А сам Хоу І уславився великим героєм Піднебесної, позбавивши людей від страждань.

Незабаром після цього Хоу І взяв у дружини красуню Чан Е і стали вони жити у злагоді та любові. Одного разу Хоу полював у лісі і зустрів літнього Даоса. Його доброта і благородство дуже сподобалися Даосу і він дав стрілку пілюлю безсмертя, сказавши, що якщо її проковтнути, то станеш Святим, вознесєшься на Небо і ніколи не помреш. Хоу І повернувся додому і віддав пілюлю своїй дружині, яка сховала її в надійне місце. Через деякий час про пілюлю дізнався учень Хоу - Пен Мен, який скориставшись моментом, коли господар був на полюванні, пробрався до кімнати Чан Е і, погрожуючи їй розправою, став вимагати віддати йому пілюлю. Розуміючи, що вона не зможе протистояти силі Пена і що він у кінцевому рахунку забере пілюлю, Чан Е сама проковтнула її.

Як тільки вона це зробила, вона відразу відчула, що стала легкою, як хмара. Потім вона злетіла і вилетіла у вікно кинувшись у небо. Їй дуже не хотілося розлучатися з чоловіком, тому вона вибрала місце найближче до людського світу - місяць, і стала Богинею місяця.

Коли Хоу повернувся з полювання, прислужниці зі сльозами розповіли йому про те, що трапилося. Це було 15 числа 8 місяця. Він впав у сильний відчай і вийшов на балкон. На небі світив повний місяць, він підніс руки до місяця і, ридаючи, голосно став кликати на ім'я свою кохану. У цю мить він побачив, що місячний диск - красивий і яскравий як ніколи, і на ньому видно, що рухається тінь, схожа на образ його дружини. Хоу І наказав слугам поставити спеціальний стіл і запалити благовонні пахощі, а на стіл покласти свіжі фрукти, які так любила Чан Е.

Після того, як люди довідалися, що Чан Е стала Богинею місяця, вони стали кадити пахощі під місяцем, робити підношення з фруктів і благати Чан Е, щоб послала їм щастя і благополуччя.

З тих пір щороку в цей день, який за місячним календарем припадає саме на середину осені, люди їдять круглі, як місяць "місячні коржі» («Ює бін») і милуються місяцем, таким прекрасним в цю ніч, як красуня Чан Е, просячи Богиню місяця захистити їх від бід і нещасть.
 
Повний місяць для китайців також став символом сімейних єдності та згуртованості, тому відзначати це свято вони намагаються усією родиною. Ті, хто перебувають на заробітках або у відрядженні в інших містах, неодмінно намагаються приїхати додому до своєї сім'ї.

 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...