• Історії стародавнього Китаю: про дев'ять чеснот

  • Неділя, 20 вересня 2009 року
Конфуцій одного дня розповів: «Коли Шунь був імператором, то призначив Гао Яо на дуже важливу посаду, і злі люди прагнули триматися подалі від нього». («Duke Wen of Teng», ч.1, «Бесіди і Вислови», Конфуцій).

Згідно з історичними записами, Гао Яо відповідав за судову систему під час правління імператора Шуна. Він справедливо й неупереджено стояв на варті закону, отож не було жодних неправомірних випадків. Він звертав велику увагу на просвіту й освіту і встановив правила для церемоній та музики.

Гао Яо народився в Гао Чен (місто Люань провінції Аньхой). Разом з імператорами Яо, Шунь і Юй його вважають одним з «чотирьох мудреців древнього Китаю». Гао Яо вважав, що небеса створили все на землі і заклали в людях такі якості, як милосердя і чесноту. Тому люди повинні покорятися волі небес, і священним обов'язком людини є збереження в собі милосердя. Він також висловив ідеї: «Небеса милосердно дивляться на людей з чеснотами. Небеса карають винних. Мудреці проявляють у своїй поведінці дев'ять чеснот».

Ідея Гао Яо про дев'ять чеснот включає такі особливості характеру людини: ліберальність і розсудливість; лагідність і наявність власної думки; скромність і серйозність; уміння й обережність; вміння слухати думки інших та приймати рішення; стійкість і м'якість; здатність контролювати і в той же час звертати увагу на деталі; сумлінність і практичність; витривалість і праведність.

Окрім цього, Гао Яо запропонував імператорові Ю стратегію того, як добре управляти країною. За його словами, імператор повинен бути строгим щодо себе в особистому вдосконаленні. Імператор служить зразком для наслідування, і таким чином, люди слідують за імператором і поважатимуть його. Якщо імператор не може діяти з добротою і справедливістю, люди не дотримуватимуться законів і правил, навіть за їх наявності в країні. Імператор повинен знати, як вибирати правильно чиновників. Якщо він поставить на всі посади праведних людей, вони добре служитимуть народу. Імператор повинен поважати своїх людей і гарантувати їм безпеку і процвітання. Стабільність нації та її процвітання відображають доброту імператора.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...