• Конфуцій про взаємини між людьми

  • П'ятниця, 17 жовтня 2008 року
Конфуцій говорив, що гуманність є елементом державної ідеології, і в той же час — етичним критерієм. Гуманність базується на турботі про інших і включає такі речі, як поблажливість і великодушність. Такий світогляд сильно вплинув на традиційні чесноти Китаю. І це все ще має велике значення для виховання сучасного суспільства.

Чесність є основою основ


Одного дня, коли Конфуцій обговорював зі своїми учнями, як потрібно ставитися до людей, один з них, на ім'я Цзилу, сказав: «Якщо інші проявляють до мене доброту, я у відповідь теж буду добрий до них; якщо вони не проявляють доброти, і я не буду добрим».

Конфуцій відповів: «Так поступають аморальні люди».

Учень на ім'я Цзигун сказав: «Якщо інші по-доброму ставляться до мене, я відповім їм добротою; якщо вони не проявляють доброти, я направлю їх на шлях добра».

Конфуцій відповів: «Так ставляться один до одного друзі».

Тоді третій учень Яньцзи сказав: «Якщо інші по-доброму ставляться до мене, я відповім їм добротою; якщо вони не проявляють доброти, я все одно буду добрий з ними і направлю їх на шлях добра».

Конфуцій відповів: «Так зазвичай ставляться один до одного родичі. Якщо ви будете щиро так ставитися до всіх людей, то це і буде справжня доброта!»

З добротою ставитися до інших


Одного дня Янцзи запитав Конфуція: «Як добитися того, щоб з добротою ставитися до інших? Мені хотілося б навчитися ставитись до інших однаково, незалежно від того, багаті вони чи бідні, бути мужнім і при цьому не виставляти напоказ свою сміливість, дружити лише з тими людьми, хто ставить перед собою благородні цілі, а також хотілося б уникнути незгод в житті. Чи правильно це?»

Конфуцій відповів: «Щоб бути добрим, необхідно вдосконалювати душу і постійно підвищувати рівень своєї моральності. Те, що ти сказав, добре. Якщо ти однаково ставишся до людей, незалежно від того, багаті вони чи бідні, то ти залишишся добродушним і не підеш на поводі у пристрастей. Якщо ти однаково ставишся до людей, незалежно від того, займаєш ти високу посаду чи ні, ти завжди будеш скромний та ввічливий. Якщо ти проявляєш мужність і не виставляєш напоказ свою сміливість, то цим ти проявляєш пошану до людей. Якщо ти дружиш з людьми, що мають благородні цілі, і уникаєш незгод у своєму житті, це означає, що ти обачний і вмієш вибирати друзів. Це дуже хороша мета!»

Як треба управляти державою

Одного дня до Конфуція прийшла чоловік на ім'я Ци Гаотін і запитав його: «Я пройшов довгий шлях і пережив багато труднощів, я приніс Вам дарунки. Я прийшов з надією, що Ви зможете навчити мене, як потрібно допомагати імператорові в управлінні державою».

Конфуцій відповів: «Для цього потрібно бути справедливим і дотримуватись норм моралі. Навіть якщо здаватиметься, що при цьому ти образив імператора, ти не можеш відректися від справедливості та моральності. Допомагати імператорові — це не означає робити для імператора, насправді, ти робиш це для держави і громадян, якими управляє імператор. Все можна звести до наступного: треба поступати праведно і допомагати імператорові проявляти доброту. Тобі потрібно бути чесним з людьми. Потрібно бути праведним і подавати хороший приклад. Рекомендуй імператорові здібних людей, змушуючи порочних людей піти; позбався сутності диявола і будь у згоді з імператором відповідно до закону і встановлених правил. Ти маєш бути проникливим і в той же час обачним у своїх словах і вчинках; вдосконалюйся і веди свій народ до добра. Якщо ти можеш так чинити, ти зможеш бути як брат для імператора, навіть якщо будеш від нього за тисячі миль. Інакше ти не зможеш здійснити це, навіть якщо будеш поряд з ним».

Конфуцій також сказав: «Щоб добре ставитись до інших людей, людині необхідно вдосконалювати себе. Хороше ставлення до людей не є метою, мета полягає в тому, щоб підвищувати моральний рівень».

Конфуцій вважав, що справедливість, довіра, скромність та ввічливість є необхідними якостями для того, хто хоче стати благородною людиною. Критичне ставлення до себе, прояв терпіння в стосунках з іншими людьми - допоможуть благородній людині досягти доброти. Благородна людина проявляє високу моральність, незалежно від ситуації, що склалася, зберігає чистоту в серці, проявляє доброту до інших і дорожить життям. Її не хвилює, багата людина чи бідна. Жодна сила не змусить її відступити.

Чжи Чжень. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі