• Історії Стародавнього Китаю: Повернення нефриту державі Чжао

  • Неділя, 10 серпня 2008 року
Це історія трапилась в епоху Воюючих царств (771-221 до н. е), коли Китай був розділений на сім маленьких держав. Держава Цинь була наймогутнішою, а держава Чжао найслабшою.

Правитель Чжао, імператор Хуейвен, придбав шматок безцінного нефриту, який був відомий як нефрит Хе. Імператор Цинь Чжаосян, дізнавшись про цю новину, захотів дістати коштовність для себе. Держава була могутньою, тож з Циня був відправлений гонець з листом імператорові держави Чжао, в якому мовилося про бажання імператора Чжаосяна обміняти п'ятнадцять міст на нефрит Хе.

Перед імператором Чжао постала дилема. Він побоювався, що імператор Циня може порушити свою обіцянку, якщо він задовольнить його бажання. Проте, якщо він відмовиться, то Чжаосян може захопити його країну. Міністр Мю сказав імператорові Чжао, що йому слід порадитися з Лінь Сянжу, його особистим радником.

Лінь Сянжу сказав імператорові Чжао: «Держава Цинь дуже сильна, тоді як наша - слабка, тому я думаю, що нам не вдасться уникнути цього договору».

Імператор Чжао відповів: «Але що, як імператор Циня, забравши мій нефрит, не віддасть мені взамін міст?»

Лінь негайно відповів: «Держава Цинь хоче обміняти свої міста на нефрит. Якщо ми відмовимося, то це буде нашою помилкою. З другого боку, якщо імператор Циня отримає нефрит, але не віддасть нам міста, провина ляже на нього. Тому я вважаю, буде краще, якщо ми пошлемо коштовність в державу Цинь».

Імператор Чжао сказав: «Те, що ти сказав, звучить розумно. Так кого нам слід послати імператорові Циня як посланець?» Без всяких вагань Лінь відповів: «Ваша Величносте, якщо у вас в розпорядженні немає нікого кращого, я б хотів відправитися в державу Цинь як посланець. Якщо імператор Циня дотримає свого слова і віддасть в наше розпорядження міста, то я віддам йому нефрит. Якщо ж він порушить свою обіцянку, я добиватимуся того, щоб нефрит повернувся до вас цілий і неушкоджений». Таким чином, імператор Чжао спорядив в дорогу Ліня на схід в державу Цинь.

Потрапивши на прийом до імператора Циня, Лінь передав йому нефрит. Імператор був задоволений і показав нефрит всім наложницям і кожному, хто оточував його. Всі вони висловлювали своє захоплення. В процесі спілкування Лінь відмітив, що імператор Циня зовсім не має наміру віддавати їм 15 міст в обмін на нефрит. Він підійшов до імператора і сказав: «Нефрит Хе є найрідшим скарбом у світі, але в нього є одна вада. Дозвольте мені його показати вам». І імператор Циня повернув нефрит Ліню.

Узявши з рук імператора нефрит, Лінь негайно зробив декілька кроків назад і зупинившись поряд з великою колоною, сказав: «Ви послали лист імператорові Чжао, висловивши бажання отримати нефрит. Коли чиновники Чжао почули це, вони всі стривожились - звісно вони не хотіли обмінювати 15 міст на нефрит. Я думаю, що навіть прості люди не шахраюватимуть у взаємному обміні, не кажучи вже про владик могутніх держав. До того ж, ми не хочемо, щоб Цинь страждала через втрату шматка нефриту».

Він продовжив: «Імператор Чжао голодував протягом п'яти днів, після чого попросив мене віддати нефрит вам. Він поважає потужність вашої держави. Зараз я тут, але ви прийняли мене без жодної поваги, навіть із зневагою. Ви узяли нефрит, щоб показати іншим. Я бачу, у вас немає наміру віддавати обіцяні міста. Тоді я вирішив забрати нефрит назад. Якщо ви спробуєте відняти у мене нефрит силоміць, я розіб'ю його на шматки об колону, а потім і свою голову». Боячись, що Лінь зможе розбити нефрит на шматки, імператор Циня негайно наказав принести карту і виділити 15 міст для королівства Чжао.

Проте Лінь вчасно розпізнав задум хитрого імператора. Він прикинувся, що просить вибачення, і сказав імператорові, що хотів би постити п'ять днів на знак пошани нефриту, і лише після цього він віддасть нефрит імператорові.

Імператор побачив, що йому не вдасться забрати нефрит силою. Щоб його захопити, він пообіцяв також постити протягом п'яти днів. Лінь вибравши слушний момент поговорити зі своїми людьми, наказав їм таємно відвезти нефрит назад в Чжао.

Через п'ять днів імператор Циня взнав, що Лінь повернув скарб в державу Чжао. Він був дуже розсерджений, однак розумів, що вбивство Ліня нічого не принесе, а лише зіпсує стосунки з Чжао. Він попрощався з Ліньом належним чином і спорядив його в дорогу назад. Після свого повернення, Лінь Сянжу підвищення на службі при дворі Чжао.

Пізніше в Китаї з'явилася приказка «повернути нефрит державі Чжао (ван бі гуй чжао)», що означає повернення чого-небудь його первинному власникові.
Підписатися:

Коментарі