• Історія Китаю (38): Хо Цюйбін - нездоланний юний генерал династії Хань

  • Вівторок, 10 грудня 2013 року
Під час правління імператора У-ді династії Хань Піднебесна захопила величезні території землі. Влада зміцніла, центральне управління стало дуже могутнім. Імператор У-ді не тільки відбивав напади хунну на півночі, але і багато разів сам на них нападав. Цей час викував чимало героїв у Китаї, і одним із них став Хо Цюйбін ― цей юний військовий генерал за десятиліття воєн проти хунну прославився чудовими військовими успіхами.

Хо Цюйбин. Иллюстрация: Кийока Чу/Великая Эпоха

Хо Цюйбін. Ілюстрація: Кійоко Чу/Велика Епоха

Його дитинство пройшло в бідності, але хлопчик пристрасно хотів учитися. Його дядько Вейцін був відомим генералом. Він-то і навчив Хо всім видам бойових мистецтв, особливо верховій їзді і стрільбі з лука. Цими навичками хунну володіли набагато краще, ніж ханьці в той час. Після того, як сестра його матері вийшла заміж за імператора У-ді і стала імператрицею, благополуччя родини Хо стало зростати.

У 17 років Хо Цюйбін продемонстрував видатний військовий талант і мудрість і таким чином завоював прихильність імператора. Він призначив Хо Цюйбіна своїм охоронцем. Навесні 123 року до н.е. Вейцін отримав наказ від імператора битися проти хунну. Хо Цюйбіну тоді було всього 18 років, але він попросив імператора дозволити і йому брати участь у військових діях. Вейцін відібрав вісімсот коней і вершників для кінноти і велів Хо Цюйбіну стати їхнім воєначальником. Хоча це були перші бойові дії для Хо, але юнак у них проявив безстрашність. Він уміло маневрував і здійснював набіги на табори хунну, знищивши в бою більше двох тисяч солдатів противника. Ця перемога мала важливе значення в тій війні, і імператор У-ді нагородив юного генерала титулом «Переможний». Він прославився на всю країну.

Після двох великих боїв із Хо Цюйбіном, хунну понесли велику втрату солдатів і територій, у зв'язку з чим упав і їхній бойовий дух. Хо Цюйбіна почали поважати не менше як його дядька ― Вейціна. У нагороду імператор У-ді вирішив побудувати для Хо розкішний палац. Після завершення будівництва, імператор послав за Хо Цюйбіном і запитав, чи сподобався йому палац. Однак Хо відмовився прийняти імператорський подарунок і сказав: «Як можна спокійно в палаці жити, коли на батьківщину зазіхають хунну?». Цей його вислів став дуже відомим і дійшов до нас крізь тисячоліття китайської історії. Він коротко, але ясно показує пристрасне бажання юнака захищати свою країну.

Відтоді військова міць хунну почала слабшати, а династія Хань ― поступово забирати контроль над західними територіями і прокладати «Великий Шовковий шлях», завдяки якому налагоджувався культурний і торговий обмін між Сходом і Заходом.

Хо Цюйбин. Иллюстрация: Джейд/Великая Эпоха

Хо Цюйбін. Ілюстрація: Джейд/Велика Епоха

Згідно з історичними записами, одного разу, коли Хо Цюйбін з великим успіхом розгромив хунну, імператор У-ді прислав у подарунок Хо дорогоцінне вино, передавши його зі столиці Чан'ань у військовий табір Хо Цюйбіна. А той вилив це вино в струмок, що протікав біля військового стану, щоб всі солдати змогли спробувати його смак. У той момент долина наповнилася винним ароматом, і всі їм насолоджувалися. Відтоді це місце стали називати Цзю Цюань (酒泉), що означає «Винне джерело».

Хо Цюйбін був небалакучим, але дуже сміливим і мудрим у боях. Його вважали військовим генієм. Всього за шість його нападів на хунну були вбиті або поранені сотні тисяч ворожих солдатів. Хо Цюйбін помер у 24 роки від чуми. Життя його пронеслося як метеорит: таке ж коротке, але яскраве. Після його смерті імператор У-ді організував урочистий похорон. Хо Цюйбіна поховали поряд із імператорською гробницею. На честь славних військових досягнень юного генерала його могилу прикрасили різними гігантськими кам'яними статуями.

Читайте також:

Імператор У ― найвеличніший правитель династії Хань

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Коментарі