• Китайські ідіоми (31): Уміння досягається практикою

  • Четвер, 28 листопада 2013 року

Переклад китайської ідіоми 熟能生巧 (shú néng shēng qiǎo/шу нен шен цяо) буквально означає: уміння досягається практикою. Її вживають, коли хочуть сказати, що досвід приходить із часом через регулярну практику. В англійській мові теж є подібний вираз — «Практика приводить до досконалості», а українці кажуть: «Діло майстра хвалить».

Торговец льёт масло в бутылку сквозь монету, говоря высокомерному стрелку о том, что навык приходит с практикой. Иллюстрация: Сэнди Жан/Велика Епоха

Торговець ллє масло в пляшку крізь монету, кажучи зарозумілому стрілку про те, що навички приходять із практикою. Ілюстрація: Сенді Жан/Велика Епоха

Цей вираз згадується в 31-й главі роману «Квіти у дзеркалі», написаного Лі Жучженєм у 1827 році під час правління династії Цін (1644—1911 н.е.).

У романі письменник розповідає історію про Чень Яоцзи — влучного стрілка з лука, який жив за часів династії Північна Сун (960—1127 н.е.). Він жодного разу не промахнувся, стріляючи в мішень, за що учні Яоцзи прозвали його «чарівним лучником». Чень дуже пишався своєю майстерністю і вважав себе кращим стрільцем у світі.

Одного разу, пускаючи стріли, Чень привернув увагу численного натовпу глядачів, які почали хвалити його. Але серед натовпу виявився старий торговець олією, який тільки хитав головою, мабуть, не розділяючи загального захоплення.

Здивований Чень запитав торговця: «А ви можете так зробити?»

Той відповів: «Ні, не можу».

Тоді Чень запитав: «А що ви думаєте про мою стрільбу з лука?»

Торговець відповів: «Стрільба хороша, але нічого особливого. Все це лише результат практики».

Його слова дуже засмутили Ченя. Один із його учнів сказав торговцю: «Ніхто не може зрівнятися з моїм учителем у майстерності стрільби з лука. Як ви смієте недооцінювати уміння мого майстра?»

Не кажучи ні слова, торговець взяв пляшку, поставив її на землю, на горлечко поклав мідну монету з квадратним отвором у центрі. Потім він став через цей маленький отвір наливати в пляшку олію з дерев'яного ковша, не проливши на монету ні краплі.

Глядачі в подиві спостерігали за подіями. Потім торговець подивився на Ченя і сказав йому: «У цьому також немає нічого особливого. У мене виходить так тому, що я робив це дуже часто. Майстерність приходить із практикою». З цими словами торговець покинув натовп, що застиг у мовчанні.

Слова старого торговця змусили Ченя відчути себе дуже ніяково через свою зарозумілість. Відтоді він вів себе більш скромно і практикувався у стрільбі з лука ще більш старанно. Незабаром після цього він став відомий не лише своєю високою майстерністю у стрільбі з лука, а й люб'язністю.

Пізніше люди, коли хотіли підкреслити важливість практики, почали вживати китайську ідіому 熟能生巧 — «Уміння досягається практикою».

Дуоюй Чжун, Велика Епоха


Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...