• Культура стародавнього Китаю: Кінь прибув, мета досягнута - ідіома 38

  • П'ятниця, 17 січня 2014 року
Лошадь прибыла, победа достигнута. Иллюстрация: См. Ян, Велика Епоха

Кінь прибув, мета досягнута. Ілюстрація: Див Ян, Велика Епоха

Ідіома 馬到成功 (mǎ dào chéng gōng/ма дао чен гун) у перекладі з китайської означає «Кінь прибув, мета досягнута». Її можна побачити в деяких літературних творах династії Юань (1279―1368 н.е.). Однак ця історія згадується набагато раніше, ще за династії Цінь (221―206 до н.е.).Ідіома народилася завдяки незвичайній історії, що сталася з Цінь Шихуаном*, першим імператором, який завершив захоплення всіх царств, що воювали між собою у Китаї, та в 221 до н.е. встановив династію Цінь.

Зазвичай імператор вирушав у гори, щоб поклонитися висхідному сонцю. Одного разу, на другий рік свого правління, він почув, що на горі Жунчен є особливий камінь з плямкою у вигляді квітки. Говорили, що цей камінь божественний ― він був скинутий вниз у людський світ, коли богиня Нюйва виправляла небо, і що він може допомогти йому створити міцну основу правління.

Цінь Шихуан наказав негайно прокласти дорогу для своєї поїздки за каменем. Незабаром дорога була готова, і імператор відправився до гори. Скориставшись цією можливістю, він захотів показати і міць свого війська.

Цінь Шихуан повів війська до гори вздовж нових доріг. Це привернуло увагу безлічі людей. Коли імператор дістався до місця, де лежав камінь, він провів церемонію і щиро вклонився йому.

По поверненню з поїздки, на свій подив, Цінь Шихуан виявив, що його правління стало міцнішим, а вся країна ― більш мирною.

Імператор був такий щасливий, що попросив підданих написати урочисті вірші та пісні на честь поїздки поклоніння. Один маг так описав успішну поїздку імператора: «Тисячі коней рушили в дорогу імператорським шляхом. Мета була досягнута, коли Шихуан вклонився каменю».

Ці рядки тоді не були особливо оцінені імператором, але їх схвалили деякі автори пізніших династій.

Великі письменники династії Юань, спираючись на історію про те, як імператор Цінь вклонявся каменю, придумали ідіому: «Кінь прибув, мета досягнута». Пізніше люди почали використовувати її, коли хотіли сказати про миттєву перемогу або швидкий успіх.

Примітка:

Цінь Шихуан (260―210 до н.е.) був першим імператором династії Цінь, який об'єднав Китай, встановив єдині зразки для грошей, побудував Велику китайську стіну і проклав нову масивну мережу доріг.

Лілі Чу, Велика Епоха

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...