• Історія Китаю (32): Сяо Хе: один із «стовпів» династії Хань (частина 2)

  • Четвер, 10 липня 2014 року

Одним зі знаменитої трійці, що стояла в основі династії Хань, був Сяо Хе (разом із полководцем Хань Сінєм і стратегом Чжан Ляном). Сяо Хе допоміг Лю Бану, першому імператору Хань, заснувати династію і служив у нього першим міністром. Це друга частина розповіді про Сяо Хе.

Читайте також: Історія Китаю (32): Сяо Хе: один із «стовпів» династії Хань (частина 1)

Сяо Хе

Сяо Хе. Ілюстрація: Б.Сяо/Велика Епоха

Невтомна і віддана служба

Незабаром після вступу на престол Лю Бан очолив військо, аби придушити заколот. Після повернення до столиці Лю Бан призначив Сяо Хе першим міністром — другою за могутністю людиною при дворі — і виділив сотні солдатів для його захисту.

Та Лю Бан, як відомо, був людиною підозрілою і заздрісною.

Одного разу у Сяо Хе побував гість, який попередив його, що хоча імператор призначив його на таку високу посаду, але скоро це стане того непокоїти, і життя Сяо Хе може опинитися в небезпеці. Сяо Хе запевнив гостя: йому відомо, що імператор приставив до нього солдатів, аби за ним спостерігати. Аби пом'якшити підозри Лю Бана і довести свою відданість, Сяо Хе із чемністю відмовився від усіх нагород, що надаються на цій посаді.

Але його зусилля виявилися марними, адже Лю Бану все одно його слава серед народу не давала спокою. Коли Лю Бан залишив столицю, аби придушити інше повстання, він знову відправив своїх солдатів спостерігати за Сяо Хе.

Сяо Хе вирішив, що в нього немає іншого вибору, окрім як прийняти пропозицію іншого свого гостя: навмисне зіпсувати своє добре ім'я, захопивши землі людей. Як не дивно, але Сяо Хе настільки шанували в народі, що люди виявилися раді віддати йому свою землю.

Коли Лю Бан зрозумів, що сталося, його ревнощі ще більше зросли. Тому, коли Сяо Хе попросив Лю Бана відкрити невикористовувані землі в імператорському саду, щоб дозволити малозабезпеченим вирощувати там продукти, він сердито відмовився і кинув Сяо Хе до в'язниці за звинуваченням у хабарництві та торгівлі державними землями.

Офіцер армії не погодився з Лю Баном і запитав, який злочин скоїв Сяо Хе. Лю Бан стверджував, що той вступив у змову із жадібними купцями, брав хабарі і намагався привласнити землі народу. Потім він заявив, що Сяо Хе як продажний перший міністр заслуговує довічного ув'язнення.

Офіцер заперечив:

— Під час повстань Ви були далеко від столиці, очолюючи армію, а перший міністр залишився, аби піклуватися про державні справи. Якби він хотів захопити владу, у нього було для цього багато можливостей, але він так не вчинив.

— Його відданість вже доведена, у нього не було жодних підстав думати про хабарі. Всі ці звинувачення цілком несправедливі, — додав він.

Лю Бан розумів, що офіцер правий, тому неохоче випустив Сяо Хе.

Сяо Хе

Сяо Хе. Ілюстрація: Б.Сяо/Велика Епоха

Учасник підступної інтриги

Хоча Сяо Хе присвятив усе своє життя народу і ніколи не забував про свої обов'язки першого міністра, навіть коли до нього були несправедливі, один випадок все-таки заплямував його ім'я.

Хань Сінь, якого Сяо Хе радив імператору взяти на службу, був сильним генералом, якого любили в народі. Лю Бан почав побоюватися, що одного дня Хань Сінь може скинути його і вступить на престол сам.

Зі страху Лю Бан понизив Хань Сіня із посади вана* землі Чу до хоу** міста Хуайінь і помістив його під домашній арешт. Але Хань Сінь залишився йому відданим і далі так само домагався успіхів на полі бою.

*Ван — титул у Китаї, який прирівнюється до царя чи князя.

**Хоу — титул знаті у стародавньому Китаї, який приблизно відповідає європейському титулу «маркіз». Зазвичай до титулу хоу додавалася назва міста чи області, які він отримував у володіння.

У 196 р. до н.е., коли Лю Бан був далеко і придушував повстання, Сяо Хе вступив у змову з імператрицею Люй, щоб усунути Хань Сіня.

Сяо Хе відправив Хань Сіню листа із вимогою з'явитися до столиці. Хоча Хань Сінь знав, що це, скоріше за все, пастка, і солдати благали його не їхати, він все-таки виконав наказ.

Коли Хань Сінь прибув до імператорського палацу, його заарештували за звинуваченням у зраді і після підтасованого суду стратили. Ця безславна подія в історії значно зганьбила ім'я Сяо Хе.

Спокута

Незважаючи на цей випадок, Сяо Хе продовжував служити і наступному ханьському імператору Хуей-ді, перш ніж поступитися цією посадою Цао Шеню, чиновнику і його другу, який також відіграв важливу роль у становленні нової династії.

У свою бутність першим міністром, крім усього іншого, Сяо Хе переглянув багато з суворих законів, що залишилися від династії Цінь, і створив Цзючжанлюй, новий звід законів із дев'яти розділів. Серед них була і знаменита хукоу — система оподаткування та військової повинності.


Читайте також:

Історія Китаю (33): Чжан Лян — талановитий радник першого імператора династії Хань

Історія Китаю (31): Хань Сінь ― неперевершений військовий стратег давнього Китаю 

Історія Китаю (13): Цзян Цзия — радник, що допоміг закласти династію Чжоу

Історія Китаю — від давнини до сучасності

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...