ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нинішній голова КНР може «нейтралізувати» Цзян Цземіня

Велика Епоха
Колишній глава Комуністичної партії Китаю Цзян Цземінь бере участь у заключному засіданні 18-го Всекитайського з'їзду партії у Великому залі народних зборів 14 листопада 2012 р. у Пекіні. На цьому з'їзді лідером компартії Китаю став Сі Цзіньпін, який вже 19 місяців переслідує членів фракції Цзяна за звинуваченням у корупції

Колишній глава Комуністичної партії Китаю Цзян Цземінь бере участь у заключному засіданні 18-го Всекитайського з'їзду партії у Великому залі народних зборів 14 листопада 2012 р. у Пекіні. На цьому з'їзді лідером компартії Китаю став Сі Цзіньпін, який вже 19 місяців переслідує членів фракції Цзяна за звинуваченням у корупції. Фото: Фен Лі/Getty Images

Дні Цзян Цземіня полічені. Людина, що домінувала в політиці Китаю протягом понад двадцяти років, зараз перебуває під слідством у своїх же рідних пенатах — місті Шанхаї.

Про те, що антикорупційна слідча група лідера компартії Китаю Сі Цзіньпіна розпочала роботу в Шанхаї, вже неодноразово повідомлялося. Інформація про те, що це розслідування достатньо серйозне, 11 серпня з'явилося в короткому повідомленні на офіційному сайті Шанхайської прокуратури, у відділенні, що відповідає за розслідування та судові розгляди злочинів.

Надзвичайно успішний бізнесмен Ван Цзуннань, президент Bright Food Group, був заарештований за хабарництво і розкрадання. Це злочини, за які Вана судитимуть, але його справжній злочин полягає в тісних зв'язках із колишнім главою Комуністичної партії Китаю (КПК) Цзян Цземінем і сином Цзяна, Цзян Мяньхеном.

Шанхай був трампліном для великих політичних амбіцій Цзян Цземіня і сформував фундамент його влади.

З 1985 по 1989 роки Цзян був главою партії в Шанхаї. Зіткнувшись в 1989 році з наполегливим демократичним рухом, Ден Сяопін був вражений тим, яким жорстоким чином Цзян розправився з дисидентами в Шанхаї, тоді як багато інших лідерів КПК залишилися осторонь.

Після зміщення з посади генсека Чжао Цзияна за його симпатії до тих студентів, Ден забрав Цзян Цземіня до Пекіна. Прийшовши до влади, Цзян безжально вистежив і покарав дисидентів, які втекли від танків у ніч на 4 червня.

Після приходу до влади в Пекіні Цзян підвищив раніше непомітних партійних працівників із Шанхаю на впливові посади у всій партії. Вони склали ядро величезної павутини зв'язків, які Цзян використав для домінування в китайській політиці протягом понад 20 років.

Зробити Цзяна мішенню


За останні 19 місяців глава КПК Сі Цзіньпін, проводячи широкомасштабну антикорупційну кампанію, прибрав головних союзників Цзяна.

Кульмінацією цієї кампанії, здавалося, стало оголошення 29 липня про офіційне розслідування діяльності колишнього глави безпеки Чжоу Юнкана. Думка про те, що на падінні Чжоу чистки в партії закінчаться, була швидко розвіяна.

Відразу після оголошення про Чжоу рупор КПК «Женьмінь жибао» опублікував коментар під назвою «Усунення великого тигра Чжоу Юнкана — ще не кінець антикорупційного руху». У статті зазначалося, що Чжоу був призначений високопоставленою особою зверху. Загальновідомо, що Чжоу підвищив на посаді Цзян Цземінь.

Хоча стаття була швидко видалена, вона достатньо довго перебувала в Інтернеті, аби бути скопійованою і широко поширитися по всьому Китаю.

Двома тижнями раніше «Велика Епоха» повідомила, що головний радник Цзян Цземіня Цзен Цінхун перебуває під арештом. Якщо антикорупційна кампанія — це щось інше, ніж чистка, то за логікою наступною мішенню є сам Цзян Цземінь. Всіх інших великих тигрів уже прибрали.

Арешт Ван Цзуннаня минулого тижня робить Цзяна дуже вразливим. Якщо Цзян нездатний врятувати від арешту Вана, що перебуває в Шанхаї, то його позбавили влади в його ж найглибшій цитаделі. Перед Сі лежить відкрите поле, аби переслідувати Цзян Цземіня.

Якщо все відбувається за відпрацьованим сценарієм, то так само, як Центральна комісія з перевірки дотримання дисципліни робила в тисячах попередніх випадків в інших місцях Китаю, зараз вона нишпорить по всьому Шанхаю, будує справу, працюючи ззовні всередину. Комісія притискає найслабших, тих, хто на периферії, роблячи так, щоб ці мішені викрили свої зв'язки з тими, хто ближче до центру, а далі підступається крок за кроком, доки остаточна мішень не буде оточена і не виявиться безпорадною.

Читайте далі:
Стівен Грегорі, Велика Епоха

Думки, висловлені в цій статті, — це думка автора і не обов'язково відображає погляди «Великої Епохи».


Читайте також:
Цзян Цземінь — ініціатор планового геноциду послідовників Фалуньгун
Колишній диктатор Китаю Цзян Цземінь і його клан на межі краху
Іспанський національний суд видав ордер на арешт Цзян Цземіня за геноцид тибетців