ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

За колишнім головою Китаю закріпилось образливе прізвисько «жаба»

Велика Епоха
22-метрова надувна «Велика золота жаба» китайського скульптора Го Юн'яо з Нінбо, виставлена в парку Юйюаньтань у Пекіні 21 липня 2014 року. Показ нового китайського фільму під назвою «Варена золота жаба» розуміється багатьма китайцями як те, що колишній лідер Цзян Цземінь у небезпеці

22-метрова надувна «Велика золота жаба» китайського скульптора Го Юн'яо з Нінбо, виставлена в парку Юйюаньтань у Пекіні 21 липня 2014 року. Показ нового китайського фільму під назвою «Варена золота жаба» розуміється багатьма китайцями як те, що колишній лідер Цзян Цземінь у небезпеці. Фото: Ван Чжао/AFP/Getty Images

Слово «жаба» останнім часом має в Китаї набагато більший зміст, ніж скромне зелене земноводне.

Зараз в інтернеті це слово використовується як синонім колишнього лідера Комуністичної партії Китаю Цзян Цземіня. Спочатку його стали називати «жабою», можливо, через те, що китайські інтернет-користувачі вважають, що він схожий на це земноводне, а пізніше — через те, що це один із способів згадати Цзяна і не бути під час цього заблокованим в інтернеті китайською цензурою.

Тому, коли Центральне телебачення Китаю, яке належить державі, оголосило, що буде знімати комедію під назвою «Найбільша жаба в калюжі» чи в буквальному перекладі просто «Варена золота жаба», багато китайців у першу чергу згадали про Цзяна.

Китайські користувачі інтернету кажуть, що режисер Хо Відін проявляє мужність і далекоглядність, демонструючи зараз настільки потужну раніше політичну фігуру.

Навіть при тому, що тема фільму начебто не має нічого спільного з політикою або Цзян Цземінєм, і немає нічого, що навіть натякає на те, що назва — це навмисний випад режисера або мовника проти Цзяна, ця асоціація стала в мережі притчею во язицех.

«Схоже, „Варена золота жаба“ — це натяк на падіння певного лідера», — написав на Sina Weibo користувач із Шанхаю Bensande Liutongxue.

Веселий відпочинок


Рупор партії «Женьмінь жибао» оголосив у статті за 4 вересня, що «Варена золота жаба» буде показана на кіноканалі CCTV. У статті говорилося, що у знімальної групи «сильний творчий колектив», і зазначалося, що фільм характеризується як «легка сільська комедія» і був у цьому році номінований на 17-му Шанхайському міжнародному кінофестивалі.

Фільм знятий спільно державною телерадіокомпанією Ченде, владою повіту Лунхуа у провінції Хебей і пекінською компанією Yatian Shengshi Entertainment Co., Ltd.

Комедія розповідає про «жаб'яче село», де один із сільських жителів виявляє прибуткове гаряче джерело, після чого все місто намагається отримати прибуток від цього відкриття. Настають бурхливі веселощі.

Жорстокі кампанії


Цзян Цземінь є вкрай непопулярним серед населення через те, що реалізував дві найжорстокіші після епохи Мао Цзедуна політичні кампанії.

Під час студентського руху 4 червня 1989 року Цзян рішуче вдарив по продемократичних ідеях у Шанхаї і закрив популярну раніше ліберальну газету World Economic Herald. Його жорстка позиція в Шанхаї вважається однією з причин того, що він був, хоч і неохоче, але приведений тодішнім патріархом партії Ден Сяопіном у центральну владу.

Після цього Цзян керував Комуністичною партією з 1989 року офіційно до 2002-го, хоча наступні майже десять років після офіційного виходу на пенсію він зберігав великий політичний вплив, від якого, на думку багатьох оглядачів, нинішній лідер Сі Цзіньпін звільняється лише зараз.

Десять років по тому, в 1999 році, Цзян розпочав звіряче переслідування Фалуньгун, традиційної духовної та медитативної практики, якою займалися не менше 70 мільйонів чоловік. Цзян написав листа до Політбюро, заявивши, що марксизм і Комуністична партія здобуде перемогу над духовними принципами Фалуньгун (основний принцип — «Правда, Доброта, Терпіння»). Сайти Фалуньгун повідомляють, що було підтверджено близько 4000 випадків того, коли послідовники цього вчення були замучені до смерті. Крім того, як вказують дослідники, можливо, ще десятки тисяч людей були вбиті в процесі спонсорованого державою видаляння органів.

Оскільки фракція Цзяна боїться бути притягнутою до відповідальності за злочини, скоєні в переслідуванні Фалуньгун, вона вперто намагається повернути собі владу. На думку аналітиків, це змусило нинішнього лідера партії Сі Цзіньпіна запустити хвилю чисток, у тому числі в армії, апараті безпеки, нафтовій, енергетичній та інших галузях.

29 липня було офіційно оголошено про початок слідства над Чжоу Юнканом, колишнім главою сил безпеки компартії і політичним протеже Цзян Цземіня. Це викликало велику кількість припущень про можливе падіння і самого Цзяна.

Оглядачі зазначають: під чистку потрапили багато з найближчих прихильників Цзяна; він і його близькі були виключені з офіційних заходів; і державна пропаганда знову й знову сурмить про те, що епоха «політики відставних кадрів» закінчується.

Глузування


Щоразу, коли в інтернет-обговореннях мова заходить про Цзяна, китайські користувачі соціальних мереж часто використовують «жаб'ячі» меми для позначення Цзяна і глузувань над ним. Це слово було в певний момент заблоковане на Sina Weibo, китайській версії «Твіттера», але на freeweibo.com, сайті, на якому зібрані видалені повідомлення Sina Weibo, слова «Цзян Цземінь» і «жаба» були в останні кілька днів одними з найпопулярніших.

30 серпня японське ЗМІ Kyoto Shimbun із посиланням на інсайдерські джерела повідомило, що Цзян перебуває в лікарні через серйозні проблеми зі здоров'ям.

Незабаром після цього китайське державне ЗМІ Yangcheng Evening News опублікувало статтю про імпорт антибіотиків, у якій, крім усього іншого, в якості ілюстрації наводилося велике зображення жаби, яка, очевидно, перебуває при смерті, з пов'язкою на голові і внутрішньовенними крапельницями, приєднаними до неї.

Ні жаби, ні крапельниці не мали нічого спільного з темою статті. Багато китайських політичних оглядачів дійшли висновку, що газета відкрито глузує над скрутним становищем Цзян Цземіня.

До цього, в липні, надувну золоту жабу, що плавала озером в парку Юйюаньтань в Пекіні, теж обговорювали в інтернеті за її гіпотетичну схожість із Цзяном. Коли скількись днів по тому стало відомо, що жаба здулася через витоки повітря, по всьому китайському інтернету поширився коментар, у якому йшлося — «Цзян у біді».

Китайський інтернет-користувач Yuanfang Shiping узагальнив загальне обурення, яке відчуває багато китайців до Цзяна: «Дійсно він вже мертвий чи ні — це не головне, — написав Yuanfang. — Найголовніше — це те, що всі люди бажають йому смерті!.. Жити ось так, будучи усіма засуджуваним, страшніше, ніж смерть».

Лу Чень, Велика Епоха

Читайте також:
Нинішній голова КНР може «нейтралізувати» Цзян Цземіня
Цзян Цземінь — ініціатор планового геноциду