• Із промови голови Китаю вирізали слова про конституціоналізм

  • Промова китайського лідера зазнала цензури
  • Четвер, 18 вересня 2014 року
Лідер Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін у Пекіні 4 вересня 2014 р. Висловлювання Сі про конституціоналізм у його недавній промові не потрапили в офіційні звіти, але їх привели в інших місцях в інтернеті. Це викликало в користувачів питання про те, чому так сталося

Лідер Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін у Пекіні 4 вересня 2014 р. Висловлювання Сі про конституціоналізм у його недавній промові не потрапили в офіційні звіти, але їх привели в інших місцях в інтернеті. Це викликало в користувачів питання про те, чому так сталося. Фото: Ліньтао Чжан/Getty Images

У нещодавній промові лідер Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін обговорював конституціоналізм, але в офіційних звітах таких його висловлювань не було. Фінансовий новинний сайт із ліберальним ухилом Caixin затьмарив державні ЗМІ, опублікувавши повний текст промови Сі, де викинуті частини були розміщені вгорі в сірій виносці.

Що все це означає, є відкритою темою для обговорення.

У Китаї, де навіть незначні зміни у пропаганді влади можуть нести важливі повідомлення від керівництва, такий збіг обставин викликав у деяких подив.

Верховенство права і конституціоналізм — це в Китаї досить делікатні політичні поняття. Одна з можливих причин, чому такі висловлювання відсутні в будь-яких державних репортажах, — це те, що Лю Юньшань, глава пропаганди й ідеології, простежив за тим, аби ці частини були вирізані із промови. Мотив такого вчинку Лю може бути пов'язаний із боротьбою за владу, яка зараз стрясає Комуністичну партію Китаю (КПК).

Лю Юньшань — член Постійного комітету Політбюро, нервового центру партії, і що ще важливіше, це політичний протеже Цзян Цземіня, колишнього лідера партії та головного конкурента Сі Цзіньпіна на сьогоднішній день. Цзян Цземінь мав схильність складати керівні кадри з тих, хто чимось йому зобов'язаний, — про що свідчать кадрові перестановки в керівництві у 2002 і 2007 роках. Він і його найближче оточення також є основними мішенями нинішньої політичної чистки Сі Цзіньпіна.

Як одна із трьох посадових осіб у Постійному комітеті (всього він складається із семи членів), які, очевидно, віддані Цзяну, Лю Юньшань, швидше, може служити своєму старому господареві, цензуруючи тексти Сі, ніж новому.

Інший можливий сценарій — те, що Сі Цзіньпін навмисне використовує діловий журнал Caixin, аби публікувати повідомлення, які незручно поширювати через офіційні канали. Caixin є союзником антикорупційної кампанії, він публікував протягом останніх 18 місяців ексклюзивні, інсайдерські деталі зняття чиновників, і Сі, як відомо, дружив із засновником Caixin Ху Шулі.

Згадана промова називається «Присвячується святкуванню 60-річного ювілею із дня заснування Всекитайських зборів народних представників».

Це звичайна практика, коли китайський лідер розповідає про те, що кадрові організації повинні «мати тверду віру в дорогу соціалізму із китайськими особливостями, віру в теорію і віру в систему».

Членам партії, крім того, були дані вказівки «боротися заради здійснення китайської мрії відродження китайської нації». У промові містився короткий виклад сучасної історії Китаю з погляду комуністичної партії і робився висновок, що КПК найкраще пасує для того, аби вести Китай у майбутнє.

Офіційний рупор КНР «Сіньхуа» опублікував як новину про саму промову, так і її «аналіз». Аналізи, що проводяться офіційними ЗМІ, часто є для партійних пропагандистів засобом, який дає можливість представити інтерпретацію від третіх осіб останніх політичних заяв і глибше пояснити ці заяви читачам.

Але «Сіньхуа» не приводить самого висловлювання, того, як казав сам Сі Цзіньпін. Організація не відповіла на запитання електронною поштою про причину цього. Повні тексти виступів Сі Цзіньпіна й інших китайських керівників зазвичай були доступні на «Сіньхуа» або «Женьмінь жибао», рупорах ЦК партії.

А от Caixin привів повну промову, що містить кілька ключових, чутливих політичних фраз, які не з'явилися в звіті «Сіньхуа» чи наступних статтях. Caixin не відповів на листа, в якому запитувалося, де вони взяли повний текст виступу.

Фрази, включені Caixin і не включені офіційними каналами, були про те, що партія мусить «у правлінні країною дотримуватися конституції», і що в Китаї має бути встановлено верховенство закону, «влада має здійснюватися відповідно до конституції».

Очевидно, відчувши важливість цих вимог, Caixin розмістив їх обидві в своїй анотації до промови в сірій виносці у самому верху, щоб читачі не пропустили їх (ці дві фрази були розташовані приблизно в одній третині від початку промови, в середині абзацу про необхідність удосконалення інституту Всекитайських зборів народних представників).

Значимість цих фраз пов'язана з тим, що конституціоналізм є величезною прогалиною у політиці китайського режиму. Конституціоналізм стверджує, що основою порядку і влади є закон, а не воля самозваної еліти, тобто КПК. Сі Цзіньпін зробив й інші подібні коментарі. Наприклад, що «влада має бути обмежена зведенням законів».

Конституціоналізм останнім часом у Китаї був постійним предметом обговорення серед партійних ідеологів, реформаторів і взагалі інтелектуалів, але ці ідеї перебувають у глибокому конфлікті з ідеологічною ДНК партії.

КПК — марксистсько-ленінська революційна організація, «союз робітників і селян», як це подає нинішня китайська конституція. Партія є інструментом «народно-демократичної диктатури». А звідси неявно є джерелом порядку і влади — і завжди стоїть вище закону або конституції.

Хоча політичне втручання Лю Юньшаня і є потенційним поясненням того, чому в офіційній пресі відсутня промова і ці висловлювання, за цим можуть стояти пропагандистські розпорядження і самого Сі Цзіньпіна.

Цянь Ган, фахівець із китайських ЗМІ, зазначив у редакційній статті для китайської редакції Wall Street Journal, що в збірнику промов Сі Цзіньпіна, який нещодавно вийшов у світ, не включені кілька його важливих промов. Всі вони були пов'язані з конституціоналізмом.

Меттью Робертсон і Юе Хуа, Велика Епоха


Читайте також:
За колишнім головою Китаю закріпилось образливе прізвисько «жаба»
У найбільшому китайському пошуковику доступні заборонені запити
Нинішній голова КНР може «нейтралізувати» Цзян Цземіня
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...