• Зростання ВВП в Китаї просто показуха - економісти

  • Вівторок, 3 серпня 2010 року

Китай. Глава державного управління валютного контролю КНР І Ган заявив, що Китай вже став другою за величиною економікою в світі, випередивши Японію. Проте фахівці вказують на те, що ефективність зростання китайської економіки дуже низька.

В інтерв'ю журналу «Китайські реформи» І Ган заявив, що річне зростання економіки Китаю в цьому році складе 9% і що «фактично Китай вже зараз став другою за величиною економікою в світі».

Він також сказав, що протягом усіх 30 років з початку реформ темп зростання економіки КНР не опускався нижче 9,5%. Проте він визнав, що існує проблема якості цього зростання.

Економіст з Китайської академії соціальних наук І Сяньжун вказав на те, що швидке зростання ВВП Китаю в основному спирається на операції з нерухомістю, і що якщо не усунути міхур в цій області, то такий ВВП не грає ніякої ролі.

«Продаж землі і торгові операції з нерухомістю стали основним інструментом швидкого зростання ВВП всі ці роки. Це і є найбільша проблема. В даний час влада з однієї сторони намагаються стримувати безконтрольне роздування ринку нерухомості, а з іншого використовує галузь нерухомості, як головний інструмент зростання показника ВВП», - сказав І Сяньжун в інтерв'ю радіо «Голос Америки».

Основною метою зростання економіки повинне бути поліпшення життя народу, тобто коли це відбувається, то такий розвиток може бути тривалим і стабільним. Однак, на думку І Сяожуна, за зростанням ВВП Китаю стоїть великий відсоток бідних громадян, життя яких за ці роки практично не покращилася.

«Для чого потрібне зростання ВВП? Якщо ці показники, до яких так прагне влада, тільки заради чиновників, заради їх репутації, заради того, щоб когось обігнати, наприклад Японію, то навіщо потрібен такий ВВП? Це просто показуха», - вважає І.

Інший відомий китайський економіст Лю Чженшань вказує на те, що в Китаї не скоординована загальна економічна структура, а влада на місцях приймає зростання ВВП за найголовнішу мету. Щоб гарантувати стійкі показники зростання, місцеві чиновники роблять упор на збільшення цифр, а найшвидший спосіб їх збільшення, це збільшення інвестицій. І навпаки, якщо вкладати кошти в довгострокові проекти, наприклад у розвиток нових технологій, то результат виявиться не відразу і тоді політичні досягнення чиновників ніяк не проявляться, тому такі вкладення їм не потрібні, вважає Лю.

«Отже зростання ВВП у Китаї, фактично, це просто гарні цифри і більше нічого», - робить висновок Лю.

Він також сказав, що співвідношення грошової маси, що знаходиться в обороті до ВВП Китаю становить 200% (приблизно 60 трлн. юанів до 30 трлн. юанів), у той час, як нормальним співвідношенням вважається близько 100%.

«Чим більша ця різниця, тим менш ефективний розвиток економіки. Оскільки одночасно з таким зростанням ВВП необхідно все більше пускати в обіг грошову масу. Тобто розвиток економіки занадто спирається на вкладення грошової маси. Такий розвиток не може бути довгостроковим», - говорить Лю.

Лю зазначив, що це має пряме відношення до прагнення уряду будь-якими способами показати збільшення економіки в цифрах. У Китаї, де дуже низьке внутрішнє споживання і великі заощадження, величезні кошти використовуються для вкладення куди-небудь, а не на споживання.

«Спочатку реформ, всі ці 30 років, частка народного споживання у ВВП неухильно зменшується. У металургії, виробництві цементу, бетону та інших галузях вже відбувається перевиробництво. Але влада прагне показати високі цифри зростання ВВП, тому продовжує вкладати туди гроші. Це тільки збільшує неефективність розвитку, а також є розтринькуванням коштів», - вважає Лю.

Китайський чиновник І Ган з управління валютного контролю сказав також, що якщо зростання ВВП буде триматися на рівні 5% - 6% до 2020 року, тобто півстоліття, то це стане «безпрецедентною подією в історії людства». Ці його слова ще раз підтверджують думку аналітиків про те, що важливіше для китайської компартії - показати або довести щось світу, когось перегнати, замість того щоб реально покращити добробут народу.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...