• Китаю загрожує продовольча криза

  • Четвер, 18 березня 2010 року
Китай. Китайці, які складають 22% населення всієї планети, годуються з землі, площа якої складає всього 10% від поверхні Земної кулі. Це в створює проблему браку їжі. Крім того, орна земля постійно використовується без перерви, піддаючись активному впливу сильних хімічних добрив, а також забрудненню стічними водами промислових підприємств. Все це значно погіршує якість землі та, відповідно, всього, що там росте.

Британська газета The Guardian процитувала слова керівника відділу вивчення економіки сільського господарства Держради КНР Хань Цзуня, який сказав: «Погіршення якості ґрунту в даний час є дуже важливою темою».

Посадовець також повідомив, що в найближчі 30 років кількість городян в структурі населення КНР зросте з 47% до 75% і більшість орних земель буде забудовано дорогами, будинками та іншими спорудами. За його словами, невідомо, яким чином буде вирішуватися продовольча проблема, котра скоро стане проблемою номер один.

У повідомленні також йдеться, що головною причиною погіршення якості ґрунту в Китаї є виробниче забруднення. Приблизно 1 / 10 частина сільгоспземель в країні сильно заражена важкими металами та іншими отруйними викидами. До того ж, технології ведення сільського господарства в Китаї не відповідають вимогам часу. Повсюди використовуються сильні отрутохімікати і хімічні добрива, кількість яких на один га землі перевищує середні світові показники більш ніж удвічі.

На початку лютого офіційні китайські органи повідомили, що забруднення питної води від хімічних добрив вже перевищило забруднення від викидів промислових вод, а також що стосовно цієї проблеми буде розроблена відповідна програма.

Однак Хан Цзунь вважає, що якщо не використовувати хімічні добрива, то буде вкрай складно прогодувати 1,3 млрд. чоловік.

«Можливо, ми зможемо скоротити використання хімічних добрив, але ніяк не зможемо зовсім відмовитися від них», - говорить він.

Директор відділу земельних і водних ресурсів продовольчої і сільськогосподарської організації ООН Парвіз Кухафкан вважає, що великої шкоди ґрунту в Китаї завдається використанням важкої сільгосптехніки.

«Ця велика й важка техніка, котру використовують у Китаї, занадто сильно спресовує землю, скорочуючи тим самим її рихлість, в результаті чого починається її ерозія. До того ж ця техніка оре поля дуже глибоко, закопуючи таким чином верхній родючий шар і замінюючи його нижнім, в якому майже немає органічних речовин. В цілому це значно погіршує родючість ґрунту. І щоб у ньому потім щось виростити, необхідно використовувати більше хімічних добрив», - розповіла Парвіз радіо «Голос Америки».
 
Вона також повідомила, що понад 40% орних земель у Китаї вже зазнали забруднення та ерозії.

Останнім часом, щоб збільшити виробництво сільгосппродукції, китайська влада санкціонувала використання генетично модифікованого сорту рису, а також стимулюють великі землеробські господарства налагоджувати зв'язки з сусідніми країнами, такими як Росія, Казахстан, Киргизстан й іншими, і закуповувати в них зернові або ж орендувати землю та обробляти її. Незважаючи на те, що протягом останніх 6 років у КНР збирають великі врожаї зернових культур, різні харчові олії, як і раніше, доводиться закуповувати за кордоном. Наприклад, минулого року Китай імпортував з США, Бразилії та Аргентини 4,2 млн. тон сої.

Слідом за збільшенням різниці прибутку селян і городян великий потік людей з сільських місцевостей переїжджає до міста. При цьому правляча в країні компартія не хоче приймати закордонну форму організації ведення сільського господарства і не хоче створювати для 850 млн. селян великі ферми з більш високою продуктивністю. Економіка дрібних розрізнених господарств набагато вигідніша для стабільності влади партії.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...