• Китай страждає від економічного розвитку

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    Вівторок, 3 листопада 2009 року
Китай. Кілька останніх десятиліть світ спостерігає за бурхливим економічним зростанням Китаю. Деякі аналітики навіть пропонують взяти на озброєння «китайську економічну модель». Однак, чи принесла ця форма розвитку користь Китаю та її народу?
 
Дешева робоча сила

Режим компартії витрачає величезні кошти на розвиток великих міст, залишаючи селян жити в бідності, що дозволяє зберегти джерело дешевої робочої сили. Різниця між доходами городян і селян у країні постійно збільшується. Але ж селяни складають більше 65% всього населення Китаю.

Дешева робоча сила зумовлює низьку собівартість продукції, що є привабливим для численних західних інвесторів і замовників. У зв'язку з цим економіка Китаю залежить від експорту, а не від внутрішнього споживання, як у розвинених країнах. Купівельна спроможність більшості населення країни як і раніше залишається низькою.

Нерівномірний розподіл доходів і народні протести

Оскільки більшість підприємств у Китаї контролюються державою або ж належать дітям і родичам партійних чиновників різних рівнів, то основний дохід від них отримує в основному партійна еліта, а не пересічні громадяни.

За даними управління статистики КНР, 20% населення Китаю з найвищим доходом отримують 50% усього доходу країни. У 3-му кварталі 2008 року дохід громадян КНР склав 11,3% загального ВВП, що в два рази менше, доходу уряду. Для порівняння, дохід жителів Канади за цей же період склав 51,4% ВВП, а жителів США - 56,82%.
 
У Китаї також постійно збільшується число народних акцій протесту. Тільки за офіційними даними китайської влади, в 2008 році в країні відбулося більше 80 тисяч народних хвилювань, що в 10 разів більше, ніж у 1993 році.

Екологія

Зі зростанням ВВП в Китаї зростає і кількість захворювань на рак, дітей з вродженими вадами, людей, невиліковно хворих на запилення легенів, випадків масового отруєння шкідливими викидами комбінатів у промислових районах.

Коли селяни намагаються протестувати проти таких нелюдських умов життя, влада жорстоко пригнічує їх за допомогою спецзагонів поліції. Втім, силове придушення є найпоширенішим, якщо не єдиним, способом «вирішення» соціальних проблем, який застосовує компартія.

Крім того, у країні збільшилася кількість кислотних дощів, 1/3 частини території Китаю піддається серйозному руйнування ґрунту і водоймищ. У містах збільшилася частота і тривалість пилових вихорів і смогу. Наприклад, в районі дельти Хуанхе (Жовтої ріки), в якому зосереджена велика кількість промислових підприємств, пилові вихори проходять 140 днів на рік. Від забруднення повітря в Китаї щороку вмирає 300 тис. людей.

Останнім часом у Китаї посилюються кліматичні аномалії. З кожним роком засухи, повені, землетруси і т.п. завдають все більших збитків людям. Цей процес вже незворотній.

Виходячи з перерахованого вище, можна побачити, що форма економічного розвитку, якою так пишається китайська компартія, дуже недальновидна. Очевидно, що користь від такої моделі розвитку, в основному отримує партійна еліта, а не простий народ. Але і ця користь не буде довгою.
 
Скільки ще природа буде терпіти подібне втручання в свою екосистему? Чи зможе китайська компартія кийками та зброєю впоратися з силами природи, як вона справляється зі своїм народом? Можливо, дуже скоро ми зможемо побачити відповіді на ці питання.

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...