• Протиріччя китайської офіційної економічної статистики

  • Субота, 4 липня 2009 року
Китай. «Криза в Китаї минула?» - запитав себе власник підприємства невеликого міста в Китаї, коли в лютому оборот його підприємства знову зріс.

Шень Пен, 52-літній власник підприємства по виробництву дрібних деталей в одному з міст Китаю, не був серйозно стурбований чутками про кризу до тих пір, поки його власне підприємство в кінці 2008 року не отримало важкий удар. Основний клієнт, експортне підприємство, несподівано скоротило замовлення в Шеня на половину і він звільнив більшість своїх співробітників. Вперше Шень, сам переживши наслідки «глобалізації», він став більше цікавитися інформацією про світову економічну кризу.  

Проте, коли у новинах повідомляли про посилення кризи у всьому світі, ситуація на підприємстві Шеня в лютому 2009 роки нормалізувалася. Деякі великі підприємства в його місті знову почали виробляти продукцію в повному об'ємі. В Шеня знову помітно додалося замовлень. Шень запитав себе: «Чи криза в Китаї минула?»  

Деякі статистичні дані по економіці Китаю, здавалося, підтверджували це. З тих пір, як Пекін оголосив про виділення 585 мільярдів доларів на підтримку економіки, банки Китаю протягом трьох місяців видали більше позик, чим за весь 2008 рік. Як на континентальному Китаї так і в Гонконзі акції піднялися в ціні і ринок нерухомості зареєстрував в перші чотири місяці 2009 років приріст обігу власних квартир на 30 – 40%.  

Тоді як деякі економісти квапляться сказати про відновлення китайської економіки, є думки, що Китай знаходиться в короткій тенденції зростання, яка веде до сумнівного буму на ринку. До цих критиків відноситься професор в області економіки і фінансів  Сюй Сяонянь.  «Джерело кризи в дисбалансі, тому ключ до рішення знаходиться у відновленні рівноваги китайської економіки - відмітив Сюй. Але дані заходи, збільшення інвестицій, лише сприяє дисбалансу». 

Парадоксальні статистичні дані 

Дисбаланс, про який згадує Сюй, знаходить своє віддзеркалення в економічних парадоксах, як з'ясував Лю Юаньчунь, співробітник економічного факультету університету Пекіна. Він досліджував статистичні дані по економіці цього року і перерахував вісім суперечливих фактів: 
1. Велике зростання інвестицій при стрімкому спаді експорту і імпорту
2. Збільшення доданої вартості в промисловості при зменшенні вжитку електроенергії
3. Швидке промислове зростання при повільному фінансовому зростанні
4. Зростання об'ємів транспортування вантажів при зниженні пропускної спроможності портів
5. Підйом номінального вжитку при спаді фактичного вжитку
6. Зростання біржових індексів при зниженні прибутку на біржі допущених підприємств
7. Збільшення доданої вартості в промисловості при зменшенні показників її прибутку
8. Зростання об'ємів продажу нерухомості при застої  реальних інвестицій в нерухомість

Лю пояснює, що такі протиріччя можуть бути знаками великих труднощів, як наприклад, дефляція, зростаюче безробіття, пониження попиту за кордоном, надлишковий ринок нерухомості і надвиробництво продукції. На думку Лю, існуючий бум лише передвісник похмурого майбутнього. 

Як довго може дозволити план по стимулюванню розвиватися Китаю? 

При трьох важливих двигунах економічного розвитку – вжиток, інвестиції і експорт – Китай, здебільше, зупинився на двох останніх. Оскільки експорт дуже довго був наріжним каменем економіки Китаю і приніс 59% ВВП в 2008 році, він зробив Китай уразливим до коливань світової економіки. Унаслідок останньої кризи з середини 2008 року багато середніх і малих підприємств на півдні і південному сході Китаю розорилися. Більше 20 мільйонів рабочих-мігрантів залишилися без роботи.  

З другого боку інвестиції останніх десяти років сприяли підвищенню зростання ВВП. Великі інвестиції також привели до надвиробництва, яке зростає при слабкому внутрішньому вжитку.

Окрім цього, внутрішньому ринку вжитку перешкоджає низький приріст доходів, особливо в сільській місцевості. У минулі роки доходи населення (брутто) складали 12% від ВВП, порівняно до 50 – 60% у західних країнах і середньосвітовими 40%. Високий приріст ВВП і низькі доходи населення показують, що Китай добився високих продуктивних потужностей не за рахунок внутрішнього вжитку. Зростанню внутрішнього вжитку також перешкоджають погане медичне обслуговування і пенсійне забезпечення і високі ціни на житлі. 

Тоді як ці проблеми як і раніше залишаються невирішеними, кон’юнктурний план засипає енергетику і інфраструктури цінними ресурсами. Наступний з цього бум акцій і ринку нерухомості слугують подальшій втраті рівноваги в китайській економіці. За оцінкою деяких аналітиків, кон'юнктурний план надає стимулюючу дію, але наводить до тривалих негативних наслідків.  

Песимісти бачать докази своєї думки на всіх рівнях. З одного боку, більшість підприємств ще борються з втратами і утримується від інвестицій. З іншого боку, відбуваються зростання інвестицій у всі види виробництва. Це означає, що відновлення економіки в промисловості малоймовірне.  

Офіційні статистичні дані Китаю підтверджують, що  індекс  споживчих цін (CPI) і  індекс виробничих цін (PPI) в травні знову знизяться. CPI знижується на 1,4% і PPI на 7,2% відносно того ж часу торік. Економісти пояснюють, що обидва показники – знак дефляції на національному рівні.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...