• Задля статистики в шанхайському порту складаються сотні тисяч порожніх контейнерів

  • Понеділок, 29 червня 2009 року
Китай. Наскільки правдиві дані статистики Китаю? Це питання займає не лише економістів, журналістів і політиків, але і населення Китаю, яке відчуває наслідки економічної кризи на ринку праці. Насправді, це не лише питання виживання в Китаї. 

У статті відомого видання уолл-стріту Джорнел від 17 червня повідомляється, що шанхайський міжнародний порт (ШМП) пропонує клієнтам безкоштовне зберігання контейнерів в порту.  

Експерти бачать в цьому спробу ШМП продемонструвати високі доходи порту за часів економічного спаду. 

Той же журнал повідомляє, що цю особливу послугу шанхайський порт пропонує крупним клієнтам з листопада минулого року. За зберігання порожніх контейнерів клієнти не повинні платити, а відомо, що портовий обіг підраховується не по дійсній кількості товарів, а по числу контейнерів. 

Сильне скорочення експорту у зв'язку з економічною кризою привело до значного спаду морської торгівлі. За статистикою Credit Suisse, обіг контейнерів в Китаї скоротився за 4 останніх місяця на 11%. 

Контейнери, що безкоштовно зберігають в порту, ведуть до збільшення загального обігу контейнерів шанхайського порту, але не приносять йому прибутків. У першому кварталі цього року чистий прибуток  ШМП скоротилася на 28% до 107,4 мільйонів доларів США. За повідомленням одного з працівників порту там зберігаються близько 700 000 порожніх контейнерів. 

ШМП – це найбільше державне портове підприємство. Державна політика має вирішальне значення у визначенні цілей підприємства. Керівник норвезької консультаційної фірми Wilhelmsen Marine Consultants вказав, що Пекін сподівається, що Шанхай займе місце міжнародного вантажного порту Сінгапуру. Це призведе до того, що перед ШМП поставлена мета, яка йому не по плечу. 

ШМП не єдине портове підприємство, яке пропонує послугу безкоштовного зберігання порожніх контейнерів. Службовці Даляня, Тяньцзінь і Ніньбо підтверджують, що у них теж є такі пропозиції.

Недостовірні економічні показники Китаю 

Статистичне управління Китаю повідомило, що в четвертому кварталі 2008 року валовий національний продукт підвищився в порівнянні з попереднім роком на 6,8%. Із статистичних даних  також витікає, що споживання електроенергії скоротилося. Експерти сумніваються, що ВНП може підвищуватися при скороченні вжитку електроенергії. 

Уолл-стріт Джорнел вказав в травневому номері на протиріччя державних економічних показників. Зростання ВНП в першому кварталі цього року не відповідає відносному споживанню нафти і електроенергії. Особливо важко пояснити приріст 6,1% у першому кварталі з одночасним скороченням виробництва електроенергії. 

У відповідь на це китайське Статистичне управління критикує міжнародні  інститути у не обізнаності щодо китайської економіки і браку послідовних доказів і серйозності.  

Проте і сам Китай не може надати переконливих пояснень своїм цифрам. Китайський професор Се Тянь з Університету Пенсільванії у Філадельфії додав до цього, що Китай завжди брехав відносного НВП. 

Інтернет-опитування блоггерів на веб-сторінці Центрального телебачення Китаю в березні цього року показує, що китайське населення теж вважає економічні дані Китаю сфальсифікованими. 90,66% опитаних вважають за правильне твердження іноземних ЗМІ про те, що економічні показники розбавлені і фальшиві і направлені на штучне створення картини економічного підйому. «Кожен на Землі має знати, що китайські економічні показники заповнені водою. Лише всі вже звикли до цього», - говорять учасники опитування. Лише 5,83% учасників опитування не вірять твердженням західних ЗМІ. 

Хто купається голяка 

У квітні іноземні ЗМІ повідомляли, що приріст в четвертому кварталі 2008 дорівнював нулю, і що експорт в лютому 2009 року знизився на 26 %. Чень Сяонун, експерт по економічному і соціальному стану Китаю застерігав щодо можливості колапсу китайської економіки.  

«Через брехню китайського режиму і нерішучості економістів висловити правду міжнародне суспільство знаходиться в омані відносно реальної картини китайської економіки», - сказав Чень «Великій Епосі». Він живе в США і є головним редактором політичного журналу «Дослідження сучасного Китаю». 

Офіційні економічні дані не показують дійсну картину економіки Китаю. Проте як удається правлячому режиму створити ілюзію високого рівня китайської економіки? За допомогою того, що режим контролює всі засоби масової інформації, які безперервно передають пропагандистські матеріали режиму, говорить Чень.

Якщо Китай дійсно зміг би представляти двозначні числа приросту, додає професор Се Тянь, то Китай міг би зробити великий вклад в світову економіку. Тоді він не потребував би протекціонізму і розширив би власний народний ринок споживання. Причина цього в тому, що минулий економічний бум Китаю був лише ілюзією, говорить Се.

Зараз режим пробує, з одного боку, зберегти приріст на рівні 8%, аби утримати стабільність, якій загрожує масове безробіття. З іншого боку, він намагається аргументувати існуючу брехню.

«Лише коли прилив відступає, можна побачити, хто купався голяка». Так інвестор із США Уоррен Баффет охарактеризував економіку Китаю.

Чжоу Чен. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі