• У Китаї охоронці побили літнього чоловіка, що призвело до масової акції протесту

  • Понеділок, 15 червня 2009 року
Китай, місто Чунцін. Дідусь, якому більше 80-ти років, багато років жив з того, що продавав ґніт для масляних ламп. 12 червня його побив охоронець одного із супермаркетів, що викликало невдоволення людей, які проходили повз. У результаті зібралося близько тисячі чоловік, які вимагали покарати охоронця. В кінці дідуся забрали у відділення поліції, а всіх змусили розійтися. Китайські ЗМІ, проте, опублікували зовсім іншу версію події.

Як розповів нашому кореспондентові Сює Фею очевидець тих подій, коли він побачив великий натовп обурених людей, він протиснувся крізь натовп і побачив, що всі обступили одягненого в старий одяг дідуся, який сидів на землі і плакав, тримаючи в руках поламану жердину і розірваний ґніт.

Уже багато років цей дідусь продавав на вулиці серцевину рослини ситник, яку використовують як ґніт для ламп. Приблизно о 2 годині дня мимо нього проходив охоронець розташованого неподалік супермаркету, який, не сказавши ні слова, вихопив у старого жердину із ґнотом і почав ламати й топтати його товар. А коли дідусь спробував зупинити його, то охоронець почав бити і його. Це побачила студентка, що проходила мимо, і заступилася за літню людину. Тоді охоронець побив і її теж, від чого та впала на асфальт.

Коли зібрався великий натовп людей, охоронцеві вдалося вирватися і забігти до супермаркету. Люди почали вимагати від керівництва магазину прилюдного вибачення і покарання охоронця, але ніхто з адміністрації до них не вийшов. Тоді вони зателефонували в поліцію і в редакцію кількох місцевих газет, але ніхто не відреагував на їхні дзвінки. Вони також зателефонували і до міської адміністрації, де їм пообіцяли вирішити проблему протягом півгодини. Проте, коли цей термін минув і ніхто з керівників не приїхав для розгляду ситуації, люди перемістили свою спонтанну акцію протесту на площу біля Меморіалу свободи.

Людей ставало все більше. Приблизно через п'ять годин раптом з'явився загін поліцейських, які увірвалися в натовп, схопили старого і відвели. Коли кілька чоловік спробували їм перешкодити, їх побили палицями. Люди йшли за поліцейськими до самої дільниці,  вигукуючи: «Поліцейські, звільніть людину!», «Вимагаємо, аби охоронець вийшов і вибачився!»

Через деякий час поліцейські вивели старого і сказали людям, що зібралися, щоб ті відвели його, але ніхто не рушив з місця. Нічого більше для вирішення цієї проблеми влада не зробила. Люди ще деякий час виражали своє невдоволення, а потім розійшлися.

Того ж дня о 23 годині місцева влада провели прес-конференцію, на якій повідомила кореспондентам свою версію події. Оскільки в Китаї всі ЗМІ підконтрольні комуністичному урядові, ніхто з кореспондентів не став опитувати очевидців, щоб встановити справжню картину інциденту. Наступного дня в усіх місцевих ЗМІ була опублікована версія від чиновників. А розповіли вони таке: «Літня людина, яка здійснювала вуличну торгівлю, утруднювала прохід людей тротуаром. До нього підійшло двоє охоронців закону і попросили його зібрати свої речі і піти. Коли він почав збирати речі, то випадково спіткнувся і впав, а люди, що проходили повз, помилково вирішили, що його вдарили, і почали його захищати. Людей збиралося все більше, і максимальна їх кількість досягла 200 чоловік…»

Коли ці повідомлення було опубліковано, вони викликали бурхливу критику китайських користувачів Інтернету, серед яких багато хто був очевидцем цих подій. Критикували як владу, що поширює відверту брехню, так і кореспондентів, які зовсім не дотримуються журналістської етики: повідомляти про події всесторонньо і незалежно.
 
Підписатися:

Коментарі