• Чи справді китайські космонавти побували у відкритому космосі?

  • Вівторок, 26 травня 2009 року
Центральне телебачення Китаю (далі CCTV) минулого року організувало пряму трансляцію запуску космічного корабля Шеньчжоу VII, який є частиною проекту, очолюваного компартією Китаю (далі КПК). Проте шляхом дослідження було встановлено, що відеозйомка містить багато нез'ясовних фізичних явищ: пузирі в космосі, відсутність ознак земної атмосфери, відсутність фонових перешкод, які характерні для зв'язку у відкритому космосі.

При аналізі відео виникли підозріння, що пряма трансляція була сфальсифікована, а зйомки - зроблені під водою, щоб імітувати умови відкритого космосу. «The Epoch Times» звернулася до Цу Чжена, експерта з НАСА, з проханням проаналізувати відеотрансляцію запуску Шеньчжоу VII.

 - Пан Цу Чжен, що ви думаєте з приводу відеотрансляції запуску Шеньчжоу VII?

- Я дивився її дуже уважно - як фахівець. Крім того я китаєць, тому все, що відбувається в Китаї, тим більше у сфері моїх досліджень, особливо приковує мою увагу.

Мені відомо, що китайський комуністичний режим має цілий архів підроблених відео, створених задля досягнення політичних цілей. Але коли я побачив невідповідності в трансляції запуску космічного корабля, я не хотів у них вірити. Мені дуже хотілося вірити в те, що пряма трансляція була справжньою. Але якщо це відео, що транслювалося по всьому світу, виявиться підробкою, це не лише призведе до того, що китайці втратять лице перед всім світом, - мені особисто буде важко дивитися в очі своїм колегам.

Коли я дивився пряму трансляцію CCTV, я був шокований. Хоча не всі сумніви, висловлені блогерами, є обмотивованими, деякі з них дійсно дуже точні.

- Деякі Інтернет-користувачі підняли питання про підготовку до запуску. Розкажіть, будь ласка, про це з технічної точки зору?


- Точний час - так зване вікно - запуску космічного корабля може тривати декілька днів, годин або навіть хвилин. Запуск Шенчжоу VII - це перевірка діяльності КПК в галузі досліджень. Ні в одній операції не може бути стовідсоткової вірогідності успіху, тому необхідно вибрати відповідний час для запуску. Як тільки вікно запуску визначене, його не можна довільно міняти, за винятком крайніх обставин. Частенько відкладання часу запуску відбувається з технічних причин або через погоду. Передчасний запуск - дуже рідкісне явище, оскільки він ламає весь передбачений план. Вірогідність успіху акції знижується.

Раніше прокомуністичні ЗМІ Китаю повідомляли, що середина жовтня є найкращим вікном запуску. Навіть головний департамент Народно-визвольної армії спростував чутки про передчасний запуск. Але 6 вересня КПК несподівано повідомила про те, що корабель буде запущений раніше назначеної дати в кінці вересня, оскільки це буде «дуже хороше вікно запуску».

Про передчасний запуск агентство Сіньхуа повідомляло: «За словами експертів по аерокосмічній зйомці, як у вересні, так і в жовтні є вікна для запуску. Проте у вересні кращий сонячний кут для космічних польотів. Це головна причина передчасного запуску».

Це просто гра слів. У вересні сонячний кут лише трохи відрізняється від жовтневого. Хоч розрахувати розташування сонця легко навіть за рік наперед. Не було потреби чекати до 6 вересня, щоб дізнатися, що кінець вересня більше підходить для космічних польотів. Очевидно, що були й інші причини для перенесення запуску на ранішу дату. Єдина можлива причина - політичне рішення. Якщо передчасний запуск був політичним замовленням, то, можливо, використання відеозапису мало гарантувати повний успіх.

 - Розкажіть, будь ласка, докладніше про відсутність атмосфери Землі на відеотрансляції запуску Шенчжоу VII

- На відео, знятому космічним шатлом НАСА Діскавері STS-121 в липні 2006 р., ми можемо бачити тонку блакитну оболонку навколо Землі, що надає їй трохи розмитого вигляду. Це атмосфера Землі.

Блакитну оболонку виразніше видно при сильній хмарності на Землі. Вона виникає з тієї ж самої причини, з якої ми бачимо блакитне небо, - розсіяні молекули повітря підсилюють блакитний колір. Оскільки молекули повітря, в основному, зосереджені на відстані 15 км від поверхні Землі, з далекої відстані вони виглядають просто як тонка оболонка.

Але якщо ми подивимося на фото з новинного репортажу Сіньхуа або з так званого відео прямої трансляції, то побачимо, що контури Землі поряд з Шенчжоу VII майже абсолютно чіткі, і навколо неї немає блакитної оболонки атмосфери. Як і МКС, Шенчжоу VII також зберігав положення, близьке до кругової орбіти, обидва летіли на відстані приблизно 340 км від поверхні Землі.

- Ви згадали про те, що зображення хмар на відео раптово сильно змінилося. Що це означає?

- Деякі глядачі виявили у відеозаписі прямої трансляції раптові різкі зміни зображення хмар в інтервалі між 5 хв. 43 с. і 5 хв 45 с. Насправді, якщо ви подивитеся оригінальне відео, ви можете відмітити зміни ще ясніше. У нормальних умовах рух хмар повинен виглядати безперервним - неможливо, щоб сильні зміни стали помітні через секунду.

На екрані відображується логотип "CCTV-1". У тому місці, де знаходилася цифра "1", була ділянка блакитного неба без хмар, але наступної секунди вона була вже майже повністю покрита хмарами.

Хоча на відео не вказаний масштаб, ми можемо зробити прості розрахунки: оскільки власною швидкістю руху хмар можна знехтувати, якщо порівняти її із швидкістю шатлу, то спостережувану зміну хмар можна віднести лише на рахунок руху шатлу, швидкість якого становить 7 км/с.

Хоча рух хмар здається повільнішим, ніж це було насправді, його масштаб більший, ніж видно на зображенні. Виходячи з цього, швидкість руху хмар повинна становити близько 7 км/с. Згідно з цими розрахункам, блакитна зона біля цифри "1" покриває близько 100 км, тобто на відео показано, що відстань 100 км була покрита тонким шаром хмар, які перемістилися за одну секунду. Якби хмари могли так швидко рухатися, їхня швидкість перевищила б космічну, і вони б швидко покинули атмосферу Землі. Тому це відео не може бути прямою трансляцією.

Тоді чому ми можемо спостерігати таке явище? Припустимо, що це не пряма трансляція, і відео є тривимірною графікою із зображенням поверхні Землі та хмар з розташуванням, близьким тому коли Цзай вийшов з шатлу. Те, що показане на відео, швидше за все, виникло через помилку монтажера при розрахунку співвідношення швидкості анімації хмар та обертання Землі, внаслідок чого шар хмар рухався дуже швидко. Проте таку помилку нелегко виявити без ретельного вивчення.

Якщо ми постежимо за шаром хмар на відео ретельніше, ми можемо побачити схоже явище на інших тимчасових відрізках, коли хмари долають відстані в десятки кілометрів за одну чи дві секунди. Можливо, монтажер перетворив півгодинну зйомку хмар на відео тривалістю всього декілька секунд.

- Пузирки - перша причина підозріння блогерів в недостовірності відеотрансляції запуску Шеньчжоу VII. Згодом як пояснення наводилися такі чинники, як пил в атмосфері. Що Ви думаєте з цього приводу?

- Всі знають, що в космосі немає пузирків. Багато людей помітили маленькі об'єкти, схожі на пузирки,  у верхній частині екрану під час прямої трансляції. Згідно з поясненнями, це був пил, підхоплений повітряними потоками, витікаючими з кабіни. Насправді, орбітальний модуль має ширину всього лише 7,2 фута і довжину - 9 футів. Це в два рази менше звичайної спальні. Для такої маленької кабіни за секунду після відкриття дверей внутрішній тиск мав бути урівноважений зовнішнім тиском, який в космосі дорівнює нулю. Тому, коли Цзай Цзиган вийшов у відкритий космос, звідки було взятися повітряним потокам?

Ми всі знаємо, що у вакуумі та в стані невагомості предмети літають без опору, однак вони потребують початкову швидкість. Але на відео ми бачимо маленькі об'єкти, що періодично пролітають з великою швидкістю. Центр запуску супутників Цзюцюань пояснив, що пузирки, найімовірніше, були «пилом в атмосфері» або дрібними частинками від корабля. Я не дуже розумію, що таке «пил в атмосфері», якщо це відбувалося в космосі на висоті 340 км від поверхні Землі. Навіть якщо це дійсно був космічний пил, його було дуже багато, враховуючи низьку щільність скупчення в космосі таких крупних часток. Чому ми не спостерігаємо такої кількості космічного пилу на російських та американських відеотрансляціях виходу у відкритий космос?

Окрім того швидкість пилу, що літає, по відношенню до космічного корабля може бути довільною. Чому ж всі маленькі об'єкти на відео летіли вгору? Якщо це були частинки від корабля або скафандрів, вони повинні були літати з постійною швидкістю. Звідки вони могли отримати початкову швидкість?

Я хочу привернути увагу до маленьких частинок, що вилітають з рота Цзая. По-перше, на зображенні пузирки видно дуже чітко: при появі вони дуже повільно рухаються, потім поступово прискорюють рух. Це характерно для пузирків, які рухаються під дією виштовхуючої сили. По-друге, їхній розмір збільшується разом з тим, як вони рухаються. Це також свідчить про те, що пузирки збільшуються, коли зменшується тиск. Космічний пил або смітинки в кабіні не можуть існувати у формі рідини. По-третє, маленькі об'єкти були дуже яскравими на фоні. Це особливість пузирків, які мають здатність до віддзеркалення, коли повітря стикається з водою.

Враховуючи ці три пункти, ми можемо дійти висновку, що дії поза кабіною, насправді, знімалися під водою. Рухи людини під водою можуть викликати рух води, тому деякі пузирки рухалися по діагоналі. Може виникнути питання: чому ми не бачимо такі пузирки, які завжди видно в ниряльників при зйомці під водою. Якщо ви уважніше подивитеся відео, то побачите кабель, який з'єднує скафандр із космічним кораблем. Всередині нього можна помістити трубку, яка усуне ознаки вдихання повітря, якщо відео знімалося під водою. Звичайно, дехто може сказати, що ми добре бачимо астронавтів, які невагомо рухаються в кабіні, що означає, що вони перебувають в  безповітряному космосі.

Я хочу пояснити, що ви можете спостерігати відсутність гравітації в інших місцях окрім космосу. На Землі короткочасну невагомість можна створити на літальних апаратах. Коли літак летить по параболі, при зниженні сила опору повітря може бути компенсована швидкістю й потужністю двигуна після того, як почне знижуватися з вищої точки. Це може створити невагомість на 15-40 секунд.

На відео, яке було поміщено на Sina, популярному китайському вебсайті, китайські космонавти проходять тренування в умовах невагомості на літальних апаратах з нульовою гравітацією.

- Зв'язок в космосі був дуже чітким. Чи могла проблема шуму бути вирішена за допомогою сучасних технологій?


- Всі знають, що в космосі немає звуку, оскільки там немає повітря. Але на пілотованому космічному кораблі дуже шумно. Рівень шуму на МКС дуже високий, в результаті астронавти Біл Макартур і космонавт Валерій Токарєв в квітні 2006 р. повернулися з частковою втратою слуху після шестимісячного перебування на МКС.

Проте при розмові між астронавтами, що повернулися в космічний корабель і Ху Цзінтао, фоновий шум відсутній.

- Це тому, що китайські експерти змогли вирішити проблему шумового фону на космічному кораблі?

- Ні. У статті «Замітки експерта: шум - фатальний вбивця астронавтів» наводиться цитата Юй Сюцзюна, директора дослідницького центру астронавтів в Китаї. Він говорить: «На Шенчжоу VII безперервно працюють декілька сотень апаратів, тому астронавти важко переносять шум». Під час польоту по орбіті рівень шуму в Шенчжоу VII дорівнює приблизно 70 децибелам, що рівнозначно шуму на живій магістралі.

- Запуск Шенчжоу VII - це величезний проект, в який були залучені люди з різних областей і навіть голова КНР Ху Цзінтао. Якби сталася помилка, то КПК би «втратила лице» перед всім світом? Чому вона наважилася піти на таке?


- Так, це абсолютно ненормально - здійснювати обман у справі таких масштабів. Деякі можуть запитати, як ви можете стверджувати, що це фальсифікація, виходячи лише з власного аналізу? Це неможливо. Адже деякі помарки, на зразок повітряних пузирків, просто очевидні. Як можуть люди, які це зробили, бути настільки дурними?

Ви можете запитати це у КПК. Хоча це схоже на жарт, КПК наразі не дала ніяких пояснень. Насправді це політична проблема. Відповідь криється в політичних реаліях.

Звичайно, я зустрічав людей, які ставили такі питання. Вони, насправді, розуміють, що ці мої аргументи обгрунтовані, але через емоції не можуть їх прийняти. Я повинен підкреслити, що я не казав, що запуск і повернення космічного корабля було сфальсифіковано. Те, що я ставлю під сумнів, - це пряма трансляція з астронавтами, що виходять з кабіни.

По-друге, незалежно від того, наскільки великою це було подією, якщо ви вірите в раціональне мислення і факти, ви повинні відкинути емоції.

Коли Шенчжоу VII ще знаходився на стартовому майданчику, на сайті новинного агентства Сіньхуа була опублікована стаття, де в деталях описувався запуск, не зважаючи на те, що він ще не відбувся. Пізніше, вони були вимушені просити вибачення за помилкову інформацію, наведену в їхній статті.

Ши Юй. Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі