• Економіка КНР: на межі краху

  • Субота, 28 березня 2009 року

Незважаючи на нинішній «показний спокій» компартії, світова економічна криза все ж сильно зачепила КНР. Причому зачепила фундаментально і за найбільш чутливі стовпи номінально «соціалістичної» економіки. Навіть судячи за деякими наслідками кризи, удар по КНР вражає. Так, наприклад, за перші 2 місяці цього року число безробітних зросло до 20 млн чоловік. Катастрофічно також упав експорт: більш ніж на 25%. Насамперед, через відсутність попиту у США.

Одним словом: разючі зміни.

З одного боку, ще в кінці минулого року компартія Китаю (КПК) відзначила 30-річчя реформ «модернізації та нарощування» (відомих європейцям як «реформи відкритості»), коли в КНР спостерігався галопуючий «бум» із середньорічними 9—10%. Зо всіма проблемами планової економіки КНР цей факт не можна ігнорувати: такий безпрецедентний у світовому масштабі китайський економічний «бум» дозволив значною мірою модернізувати КНР, відчутно підняв рівень життя простих китайців (порівняно зі стартовими умовами).

Проте так співпало: рівно 30 років потому вибухнула світова криза, яка поставила в щорічних «церемоніях святкування» та в бурхливій пропагандистській риториці жирну крапку.

У листопаді 2008 року офіційний Бейджін [Пекін — прим. пер] затвердив «Антикризовий план» ціною в $600 млрд.

Була обрана найбільш оптимальна стратегія — в умовах падіння експортних ринків переорієнтуватися на внутрішній попит.

Щоправда, внутрішній попит уже буде не в змозі давати для ВВП по 9—10% щорічного зростання.

Головна інтрига полягає в іншому: згідно з розрахунками більшості незалежних експертів, у випадку якщо зростання ВВП КНР становитиме менше 8%, в країні можуть початися соціальні заворушення.

У зв’язку з цим слід звернути увагу на свіже уточнення прогнозних показників від Світового банку, який знизив приріст економіки КНР на 2009 рік із 7,5 до 6,5%. Що цікаво: це вже друге уточнення за останні кілька місяців: у листопаді 2008 року прогноз був погіршений з 9,2 до 7,5%.

Таким чином, нинішній рік може виявитися роком великих потрясінь у КНР. І, скоріше за все, ці потрясіння розтягнуться в часі — надто сильна інерція.

Якщо слідкувати за подіями в КНР тільки через офіційні джерела — наприклад, «Сіньхуа» та «Женьмінь Жибао» (слід пам’ятати, що офіційні держ. джерела — це також офіційні джерела компартії), то дійсно може скластися враження відносного «благополуччя».

Так, на початку березня рупори КНР приділили пильну увагу черговому Всекитайському засіданню народних представників, яке в цьому році було присвячено антикризовим заходам. Депутати засідали цілий тиждень, але список вжитих заходів доволі скупий і взагалі далекий від практичної реалізації.

Але навіть у всіх цих «формальностях» проглядається важливий сигнал: незважаючи на радужні антикризові заяви влади, ВЗНП постановило збільшити антикризовий пакет. Іншими словами, якщо все справді йде на поправку — навіщо в рецепті розширювати список ліків?

Незалежні експерти знають: для того, щоб розібратися в реаліях КНР, потрібно вивчати не офіційні джерела, а альтернативні, незалежні ЗМІ, дані міжнародних агентств тощо. З моєї точки зору, на сьогодні найкраще з цією задачею справляються американські ЗМІ, а також джерела Китайської Республіки (Тайваню).

Ігор Шевирьов. Спеціально для Великої Епохи

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...