• СОТ стверждує: встановлені Китаєм податки на авточастини порушують правила торгівлі

  • П'ятниця, 26 грудня 2008 року

Нещодавно Апеляційний суд СОТ (Світова організація торгівлі) виніс рішення згідно якого встановлений Китаєм особливий податок на частини машин, які імпортуються, порушує правила СОТ.

Під час зростаючої кризи в автомобільній промисловості у себе вдома, Канада, Сполучені Штати Америки й 27 країн Європейського Союзу, які у 2006 році розпочали з Китаєм діалог на високому рівні, підтримують цю постанову і закликають Китай припинити недобросовісні дії.

Виконуючи умови по пунктах угоди, направленої на зниження бар'єра в секторі торгівлі автомобілями, з підписанням якого Китай у 2001 році приєднався до СОТ, Китай зменшив увізне мито автомобільних частин на 10 відсотків і на 25 - на ввіз готових транспортних засобів.

Однак у 2004 році Китай прийняв постанову, згідно якої імпортовані частини автомашин розглядались як цілий транспортний засіб, якщо вони складали 60 або більше відсотків всього автомобіля. У цьому випадку нова політика ставила вимогу, щоб виробники у Китаї платили за імпортовані частини екстра податок у розмірі 15 відсотків.

Міністр «International Trade Stockwell Day» назвав рішення «успіхом для канадської автомобільної промисловості, тому що вона забезпечить чесний доступ до ринку нашого експорту і допоможе зберегти робочі місця для канадців у цьому важливому секторі».

«Я очікую, що Китай негайно підпорядкується правилам СОТ і ліквідує цей незаконний і нечесний бар'єр у торгівлі, який завдає шкоди робітникам і виробникам США», - заявила торговий представник США Сюзен Шваб.

Торговий представник ЄС Кетрін Эштон у своїй заяві сказала: «Ми підтримаємо цю постанову Апеляційного суду. Тепер Китай повинен покласти край дискримінації і забезпечити рівні умови у своєму автомобільному секторі».

Спочатку, у березні 2006 р., США та ЄС поставили вимогу СОТ розпочати з цього приводу з Китаєм переговори, в наступному місяці до них приєдналась і Канада. У травні цього року переговори не змогли вирішити конфлікт.

Китайський режим заявив, що нові правила впроваджені, щоб запобігти незаконному ухиленню від сплати податків збоку компаній, які імпортують повністю укомплектовані автомобілі під виглядом великих комплектуючих частин, щоб не сплачувати підвищений податок. Сторона опонентів висунула аргумент, що через додатковий податок закордонні виробники автозапчастин зазнають несправедливих збитків і це є причиною того, що автомобілебудівники у Китаї не хочуть користуватися продуктами їхнього виробництва. Це також змушує компанії автозапчастин передислокувати заводи у Китай, що веде до втрати робочих місць у їхніх країнах.

У вересні 2006 року троє позивачів поставили вимогу створити комісію СОТ, щоб залагодити цю справу. У липні 2008 року комісія видала постанову проти Китаю, яку Китай опротестував. На цьому тижні винесли рішення прийняти попередню ухвалу.

З того часу як Китай ввійшов у спільну світову торгову систему в грудні 2001 року, це перший випадок, коли СОТ зібрав комісію щодо розгляду скарги проти Китаю, а також перші переговори СОТ, в яких китайська сторона зазнала поразки.

Японія, Австралія, Мексика, Бразилія, Таїланд і Тайвань зареєстровані як зацікавлені треті сторони на переговорах.

Орган із вирішення спорів СОТ призначений для прийняття апеляцій протягом 30 днів. Китаю надається 30 днів для оголошення своїх намірів дотримуватися даних рекомендацій. Надалі Китаю буде надано «прийнятний термін часу», встановлений у порядку домовленості або вирішений в арбітражному порядку, упорядкувати своє законодавство згідно з правилами СОТ. Якщо Китай не змінить ці правила, позивачі мають право вимагати від СОТ дозвіл на застосування торгівельних санкцій.

В умовах глобального економічного спаду і зростаючих витрат усе більшої частини ринку автомобілебудівників у регіонах Азії, «Велика трійка» автогігантів - General Motors, Ford і Chrysler - знаходяться на краю банкрутства і удаються до державної санації в боротьбі з кризою як у Канаді, так і в США. В європейських автомобілебудівників справи не набагато кращі. Продаж автомашин в Європі, знижуючись безперервно сім місяців поспіль, за минулий місяць впав на чверть у порівнянні з листопадом 2007 року.

Уряд Франції повідомив про свій намір допомогти автомобільній промисловості країни при умові, що автомобілебудівники та постачальники збережуть виробництва у Франції.

Тим часом, минулої п'ятниці Міністр промисловості Канади Тоні Клемент заявив, що уряд Канади надасть «домашній» автопромисловості пакет допомоги, який ґрунтується на 20 відсотках від кожної санації США, відображаючи, таким чином, турботу канадського уряду про автопромисловість Північної Америки. Це склало б суму приблизно U.S.$ 2,8 мільярди, якщо б Вашингтон затвердив санації у сумі U.S.$ 1,4 мільярди минулого тижня, які планувались як екстрений захід до 20 січня наступного року, коли обраний в Президенти Барак Обама займе посаду. Однак пакет антикризових заходів для автовиробників був відхилений голосуванням у Сенаті США минулої п'ятниці, Вашингтон розглядає поки що інші варіанти.

Але навіть у випадку отримання допомоги, автомобілебудівники Північної Америки повинні будуть розглядати можливості довгострокової реконструкції, щоб знову стати прибутковими.

Сінді Чань. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...