• Китайська влада опублікувала нові правила для іноземних журналістів

  • П'ятниця, 24 жовтня 2008 року
Після того, як 17 жовтня китайська влада обнародувала нові «Правила взяття інтерв'ю для іноземних кореспондентів», міжнародні правозахисні організації виразили схвалення, а також закликали надати таку ж свободу і китайським журналістам, повідомило радіо «Вільна Азія». 

Представник МЗС КНР Лю Цзяньчао повідомив, що прем'єр міністр Вень Цзябао вже підписав встановлені правила, і що вони негайно набирають чинності.

Фактично китайська влада просто продовжила на необмежений термін тимчасові правила, які були встановлені для іноземних журналістів на період підготовки і проведення пекінської Олімпіади, дія яких повинна була закінчитися 17 жовтня. 

Нові правила, які діятимуть на постійній підставі, включають 23 пункти та відрізняються від старих, прийнятих 18 років тому. У них чітко видно політику, запроваджену на період підготовки і проведення Олімпійських ігор, згідно з якою, щоб взяти інтерв'ю, іноземному кореспондентові не треба брати дозволу у відповідних органах — достатньо тільки згоди самого інтерв'юера. Проте є обмовки щодо Тибету, на який дії цих нових правил не поширюються. Тобто для роботи в Автономному районі Тибет іноземні кореспонденти, як і раніше, повинні подавати заяву для отримання дозволу. 

Колишній головний редактор китайського журналу «Байсін» Хуан Ляньтян із цього приводу сказав: «Ці нові закони й політика влади не дадуть швидких результатів. Недавно журналісти канадського телебачення приїхали, щоб узяти в мене інтерв'ю. Згідно з цими новими правилами, їхня робота не повинна була зазнати будь-яких перешкод. Проте деякі керівники з місцевої влади все ж спробували перешкодити. Однак тиск вони чинили не на іноземних репортерів, а на мене, сказавши, що я порушив якісь закони і правила, і пригрозили, щоб я поменше спілкувався з іноземними ЗМІ. Тобто нові правила і нова політика поки що не в змозі змінити традиційне мислення урядових функціонерів».

Комітет захисту журналістів, головний офіс якого знаходиться в Нью-Йорку, схвалив нові правила Пекіна, проте висловив сумніви щодо того, чи будуть вони насправді виконуватися. Представник комітету сказав, що китайська влада вже кілька разів грубо порушувала ці правила, наприклад, під час землетрусу в провінції Сичуань, під час акцій протесту в Тибеті, а також у справі отруєного меламіном молока — зарубіжним журналістам забороняється збирати інформацію і робити повідомлення на ці теми. 

Оскільки нові правила стосуються тільки іноземних репортерів, Хуан Ляньтянь сказав, що його дуже турбує ставлення влади до китайських журналістів. «Чи влада ставитиметься до нас, як до справжніх кореспондентів? Зараз вона не розглядає нас, як суспільну силу, яка здійснює нагляд і контроль за урядом і політичними партіями, а вважає нас урядовим органом. Я вважаю, що це найбільше розчарування для декількох сотень тисяч китайських працівників ЗМІ», — висловив свою думку Хуан.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...