ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

За право на свободу слова — до в'язниці

Велика Епоха
Mehbube Ablesh. Фото: RFA
Mehbube Ablesh. Фото: RFA
29-річна уйгурка Mehbube Ablesh, співробітниця телеканалу м. Урумчі Сіньцзян-Уйгурського автономного району, опублікувала в Інтернеті статтю, в якій повидиться критика уряду через те, що чиновники в Сіньцзяні активно просувають путунхуа (державна китайська мова), і в дедалі більшій кількості шкіл навчання проходить саме цією мовою. Місяць тому вона була заарештована, після чого відразу звільнена з роботи, повідомляє радіо «Вільна Азія».

Кореспондент радіо зателефонував до відділу реклами телеканалу, в якому працювала заарештована дівчина, проте співробітник, що зняв трубку відповів, що зовсім навіть не чув про цей випадок. Потім кореспондент зателефонував керівництву телеканалу, де підтвердили, що такий випадок дійсно був, але ця тема в Сіньцзяні занадто чутлива, тому вони не будуть більше про це розповідати і порадили кореспондентові дізнатися подробиці через інші канали.

Кореспондент заперечив, сказавши, що про цей випадок уже опубліковано статтю в Інтернеті. «Якщо ти дізнаєшся про це з інших джерел, це зовсім інша справа, але якщо через наші офіційні джерела, то нам незручно надавати таку інформацію», — відповів співробітник телеканалу.

Колега Mehbube Ablesh, який забажав лишитися анонімним, розповів, що після того, як дівчину заарештували, її відразу звільнили з телеканалу, про що керівництво повідомило на зборах 60-ти співробітників керівничої ланки телекомпанії.

Відповідно до слів спікера Всесвітнього Уйгурського Конгресу Дільсата Расіта, ця дівчина не порушила жодних законів КНР, вона просто скористалася правом на свободу слова та інформацію, наданим їй конституцією держави, і висловила свою точку зору, яка відрізняється від думки компартії. «На сьогодні там, де проживають уйгури в Китаї, фактично у будь-якому районі, якщо вони висловлюють погляди, відмінні від поглядів компартії, що зараз в країні при владі, то їх карають, і ці явища вже стали звичайними і повсюдними», — сказав Дільсат.

Він також розповів про те, що у Сіньцзяні вже понад 20 років діє закон про дві мови викладання в навчальних закладах. Однак починаючи з 2004 р. влада автономного регіону оприлюднила «рішення про підсилене просунення навчання двома мовами», в якому зазначається, що порядок навчання у початковій і середній школах представників національних меншин, кінець кінцем, перейде на навчання китайською мовою.

У 37 пункті конституції КНР ідеться про те, що якщо дозволяють обставини, то навчання школярів, які є представниками національних меншин, має проходити їхньою мовою. Таким чином, вищезазначене рішення місцевої влади суперечить цій статті конституції.

У вересні в мусульман, які становлять більшість серед мешканців Сіньцзяна, почався священний місяць Рамадан. Місцева влада постійно вимагала, щоб уйгури змінили свої національні звичаї і в період Рамадану не припиняли роботу своїх офісів і ресторанів. Місцеві чиновники уйгурського походження підписали так звану «гарантію про відповідальність», в якій гарантують, що підлеглі їм райони не будуть постувати, не буде вечірніх молитов та інших релігійних церемоній.