• Уперше китайський чиновник в інтерв'ю західному ЗМІ розповів про розвиток у Китаї демократії

  • Середа, 22 жовтня 2008 року
Наприкінці вересня прем'єр міністр КНР Вень Цзябао дав спеціальне інтерв'ю американському телеканалу CNN, в якому торкнулися питань блокади Інтернету, прав людини, Тибету і події «4 липня». Проте офіційні китайські ЗМІ при публікації цього інтерв'ю вирізали всі ці заборонені в Китаї теми. 

Як повідомила гонконзька газета «Яблуко», всі великі китайські ЗМІ надрукували однакову інформацію про зміст інтерв'ю, яке взяв у прем'єра країни головний редактор американського журналу Newsweek International, а також ведучий одного з розділів новин телеканалу CNN Фарід Захарія (Fareed Zakaria). Вони опублікували слова Веня, що стосуються економічної кризи США і при цьому практично зовсім не повідомили думку прем'єра про «інцидент 4 липня» (розстріл студентів на площі Тяньаньмень у 1989 р.), про політичні реформи в Китаї, блокаду Інтернету, права людини, проблему Тибету та ін., яку він висловив в інтерв'ю і яку CNN показало повністю. 

Багато китайських блогерів знайшли повний текст інтерв'ю англійською мовою, переклали його і спробували опублікувати на китайських сайтах, Інтернет-форумах і блогах, проте всі ці пости негайно видалялись. 

Багато членів китайського Інтернет-співтовариства відзначили, що це вперше другий за рангом комуністичний лідер в інтерв'ю великим західним ЗМІ говорив не шаблонними фразами і гаслами комуністичної пропаганди, а по деяких питаннях, на обговорення яких у Китаї стоїть табу, висловив свою щиру думку. 

Уперше за всю історію на питання, що стосуються подій 1989 р., китайський чиновник відповів, що такі проблеми, мабуть, пов'язані з розвитком демократії в Китаї. Після цього Вень Цзябао підкреслив, що для розвитку в Китаї демократії насамперед потрібно виробити систему демократичних виборів, щоб це право по-справжньому належало народу, і що тільки обрані таким чином чиновники дійсно служитимуть людям. В інтерв'ю Вень також сказав, що він бачить три головні напрями розвитку демократії в Китаї: перший — це поступово сформувати систему демократичних виборів; другий — зробити незалежною і неупередженою систему судових органів; третє — це створити контроль урядовців народом, іншими політичними партіями, а особливо ЗМІ.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...