• В Китаї посилять контроль над ЗМІ

  • Субота, 11 жовтня 2008 року
Китайський уряд припиняє послаблення для іноземних журналістів. Фахівці вважають, що влада посилить контроль національної преси.

Цзян Юй, представник МЗС КНР повідомила, що тимчасове правило, що звільняє іноземних кореспондентів від отримання дозволу на взяття інтерв'ю в Китаї, яке було встановлено у зв'язку з Олімпіадою і набрало чинності на початку 2007 г, діятиме до 17 жовтня включно, після чого його дія припиниться. При цьому Цзян сказала, що Китай залишиться відкритим для зовнішнього світу, передає радіо «Вільна Азія».

Агентство Associated Press намагалося з'ясувати в одного з пекінських чиновників, чи стане після 17 жовтня ситуація для іноземних кореспондентів такою ж, як була до початку 2007 р. Проте прямої відповіді не прозвучало, зате було підкреслено, що кожен іноземний кореспондент під час роботи на території Китаю повинен дотримуватись китайських законів.

У повідомленні також мовиться, що хоч китайська влада і ввела тимчасове розпорядження у зв'язку з Олімпіадою, яке полегшує роботу журналістів з-за кордону, проте реальна ситуація виглядала зовсім інакше. До початку відкриття Олімпіади в пекінський клуб іноземних кореспондентів надійшло більше 300 скарг від кореспондентів, що приїхали в Китай, які зазнали різних перешкод від місцевої влади та поліції під час збору матеріалів для статей.

Працівник азіатського відділення організації Human Rights Watch, головний офіс якої знаходиться в Нью-Йорку, Пей Лінь, вважає, що, не зважаючи на те, що ці тимчасові правила, які мали полегшити роботу журналістам в Китаї, так і не були повністю реалізовані, однак вони заклали певну основу для принципів роботи в Китаї іноземних кореспондентів. Перед Олімпіадою китайська влада заявила, що якщо ефект від цих тимчасових правил для кореспондентів буде хорошим, то, можливо, термін їхньої дії буде продовжений і після закінчення Олімпійських ігор.

Проте фахівець з Китаю Чжан Тяньлян вважає, що ці правила китайська влада подовжувати у будь-якому разі не буде. «Після того, як ці правила набрали чинності 1 січня 2007 р., китайська влада здійснила немало заходів, щоб перешкодити численним західним кореспондентам, які хотіли взяти інтерв'ю у деяких найвідоміших дисидентів, таких як Ху Цзя, Сян Баотун та ін. Вже тоді китайська влада почали обмежувати сферу дії цих правил. Це також спостерігалося і під час Олімпіади, коли багато кореспондентів взагалі не могли зв'язатися і зустрітися з різними представниками груп китайських громадян, яких компартія всіма силами намагалася сховати від них. Тому я вважаю, що не треба мріяти, що влада вестиме відверту політику після Олімпіади».

Чжан також сказав, що останнім часом протиріччя в китайському суспільстві все більше загострюються, і Олімпіада не лише не послабила їх, а навпаки, хвиля акцій народних протестів все більше наростає. Саме з цієї причини китайська влада посилюватиме контроль над ЗМІ.

«Вони [китайський уряд] дуже добре розуміють, що якщо дати людям змогу виражати свої думки і вільно отримувати інформацію, то влада компартії може сильно похитнутись. Тому, чим більше народних хвилювань, тим більше влада намагається контролювати всі важелі, що впливають на громадську думку», — сказав Чжан.

Не зважаючи на те, що були введені правила свободи для іноземних журналістів, — продовжує Associated Press, — щонайменше, 30 кореспондентів повідомили, що в період проведення Олімпіади китайська влада створювала їм перешкоди в отриманні інформації, двоє фоторепортерів було арештовано, коли вони робили знімки акції протесту прихильників Тибету. Після затримання з їх фотокамер були видалені всі зняті кадри.

Довідка:

Нові правила роботи журналістів викладені в «Керівництві для іноземних ЗМІ», опублікованому на сайті оргкомітету Олімпійських ігор, — 2008 (http://en.beijing2008.cn). Документ свідчить, що «Положення про інформаційну діяльність іноземних журналістів застосовується до освітлення іноземними журналістами Олімпійських ігор і підготовчого періоду, а також політичних, економічних, соціальних і культурних питань Китаю, згідно з китайським законодавством і нормативними актами». Тимчасове положення діє з 1 січня 2007 р. до 17 жовтня 2008 р.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...