• У Китаї закрилася 1/3 приватних автозаправок

  • Понеділок, 20 жовтня 2008 року
У зв'язку з зростанням світових цін на нафту дві найбільші китайські державні корпорації і далі монополізують ринок бензину в країні, від чого приватні підприємства закриваються і з'являються сотні тисяч безробітних, повідомило радіо «Вільна Азія».

Згідно з даними державної податкової інспекції КНР, у 2007 р. найбільшими платниками податків у країні були державні нафтогазові корпорації. Загальна сума річних податків цих корпорацій становила 26,3 млрд доларів США. Після того, як світові ціни на нафту стали зростати, державні нафтопереробні компанії все менше виявляють бажання поставляти бензин приватним бензозаправним станціям, що призвело до закриття 1/3 з них. Як наслідок кілька сотень тисяч людей втратили роботу.

Відповідно до повідомлення китайських ЗМІ, у період із січня по серпень 2008 р. дві найбільші корпорації — «Китайська нафтогазова корпорація» (CNPC) і «Китайська нафтохімічна корпорація» (Sinopec Group) — одержали підтримку від держави у сумі 7,5 млрд доларів США.

Завідувач кафедри іноземної економіки Пекінського університету Ся Елян прокоментував це так: «Ці підприємства-монополісти, коли відчули, що можуть зазнати збитків, зажадали від держави фінансової допомоги, але тоді як вони одержують великі прибутки, вони це приховують. Люди дуже незадоволені тим, що, коли світові ціни на нафту піднімаються, їхні ціни на бензин теж відповідно піднімаються, а коли світові ціни падають, то їхні ціни залишаються попередніми?»

На форумі, присвяченому китайському ринкові нафти, глава Асоціації руху нафти на китайському ринку Чжоу Юшань сказав, що китайські державні нафтові компанії зараз обмежують поставки бензину приватним компаніям. Це скорочує прибутки приватних компаній, але збільшує доходи державних корпорацій. За його словами, особливо яскраво це відобразилося з другого кварталу 2008 р. «В країні існують 663 приватні компанії, які продають бензин. Зараз 2/3 з них закрилася. З 4500 приватних заправних станцій через банкрутство закрилася 1/3. Кілька сотень тисяч людей утратили роботу», — повідомив Чжоу.

Чжоу Юшань, представляючи інтереси понад 300 приватних бензинових компаній, також висловив надію стосовно монопольного становища вищезгаданих двох корпорацій — їм може допомогти антимонопольний закон.

Однак пан Ся Елян висловив сумніви стосовно цього: «Китайський антимонопольний закон ніколи не піде проти державної монополії, тому що за всіма великими державними корпораціями стоять люди в центральному уряді. Вони не будуть вживати заходів проти самих себе».

Згідно з офіційними даними, у провінції Хейлунцзян усього знаходиться понад 2000 заправних станцій. З них більше 1200 є приватними. Зараз 700 з них зазнають великих збитків, понад 300 зовсім закрилися, нормально працює тільки близько 200 станцій. Уже 14 разів приходили вказівки від центрального уряду з вимогою гарантувати нормальні поставки бензину приватним компаніям по всій країні. Однак дві вищевказані корпорації-монополісти не звертають на це уваги й далі обмежують продаж бензину приватним підприємствам.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...