• По той бік блиску Олімпіади - економіка виходить з-під контролю

  • Вівторок, 9 вересня 2008 року

Тоді як увага всього світу була зосереджена на Олімпійських іграх у Пекіні, правляча компартія Китаю (КПК) зробила тихе попередження, що китайську економіку незабаром можуть чекати важкі часи.

З 13 по 15 серпня головний друкований рупор КПК, газета People's Daily, опублікувала на передовиці серію редакційних статей, присвячених темі «гарантія стрімкого економічного розвитку цього року». Проте всупереч оптимістичному заголовку, в статтях розкривалися побоювання партійної верхівки з приводу того, що для економіки Китаю настали «смутні часи».

У статтях мовилося про те, що китайська економіка стоїть перед лицем загроз, викликаних «зовнішніми чинниками»: падінням попиту на китайський експорт, зростанням цін на бензин і сировину, а також різким зростанням інфляції.

«Зараз середовище для економічного і соціального розвитку стало вкрай складним», - мовиться в статті. «Число нестійких, нестабільних чинників зросло, внаслідок чого управління макроекономікою ускладнилося».

В іншій редакційній статті написано, що забезпечення тривалого зростання є «первинним завданням і метою».

Серії редакційних статей стали свого роду рідкісним признанням комуністичних лідерів, легітимність партії яких базувалася на обіцянці тривалого економічного зростання, що китайська економіка може зіткнутися з проблемою.

До сьогодні неймовірні витрати розміром 45 мільярдів доларів на Олімпійські ігри і супутні їм коливання китайського біржового ринку не привертали великої уваги як усередині самого Китаю, так і за кордоном.

Проте деякі коментатори впевнені в протилежному, передрікаючи економічний спад після Олімпійських ігор.

Економісти вже б'ють на сполох

«Нові дані говорять про те, що в економіці намічається стійке гальмування росту, і Олімпійські ігри можуть нести в собі деякі чинники ризику для зниження», - минулого місяця заявив у інтерв'ю International Herald Tribune економіст Сітібанка Кен Пен.

Цзін Ульріх, голова JPMorgan у Гонконзі дійшла висновку, що «зростання економіки Китаю насправді сповільнюється», - повідомляє Business Week.

Вільям Мей, бізнес-коментатор телебачення «Нова династія Тан», написав серію статей, присвячених економіці та фінансовому секторові Китаю. Ще в 2002 р. він передбачав падіння зростання китайської економіки після Олімпійських ігор.

За словами Мея, основними проблемними зонами в Китаї є ринок нерухомості, фондовий ринок і фінансові системи. Він детально проаналізував величезні борги урядових фінансових установ і стверджує, що чотири головні банки в Китаї є фактичними банкротами.

На його думку, головним джерелом доходів для місцевої влади є продаж державних земель інвесторам з метою житлового та індустріального розвитку. Нестримний продаж цих земель став акселератором стрибка в ринку нерухомості.

Мей уважає, що китайська влада, врешті-решт, зіткнеться з достатнім тиском через маніпуляції з валютою, порушеннями авторських прав, що змусить їх до змін, які оголюватимуть діри в банківській системі.

Цхін-хо Се згоден із такою точкою зору. Тайванський бізнесмен, генеральний директор Wealth Group уважає, що три «пухирі» в Китаї найближчим часом можуть лопнути: експорт, житловий ринок і біржовий ринок.

За словами Се, ринок нерухомості досяг свого піку перед Олімпійськими іграми. У Шенчжені надходили повідомлення про те, що ціни на нерухомість впали на 40%. Сальдо китайського експорту також знизилося. Водночас Шанхайський складовий індекс упав на 60%.

Гордон Чан, автор книги «Грядущий крах Китаю» каже, що економічний занепад Китаю після Олімпійських ігор неминучий, і багато китайців знають про це. Він уважає, що важкі часи для економіки спричинять і соціальні зміни.

Чан згоден із Мей і Се, що справжня драма розгорнеться після того, як закінчаться Олімпійські ігри.

Каті Сюй. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...