• Екс-Держсекретар США: За ядерними випробуваннями Північної Кореї стоїть китайський режим

  • Понеділок, 15 червня 2009 року
13 червня після тривалих обговорень, Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію № 1874 щодо ядерних випробувань в Північній Кореї, які розбурхали нещодавно весь світ, підсиливши санкції проти цієї країни. КНДР дуже жорстко відреагувала на це рішення ООН, заявивши, що не збирається закривати свою ядерну програму, і навіть можливо проведе 3-і ядерні випробування. Світова спільнота приголомшена такими свавільними діями КНДР, але не робить жорсткіших кроків по припиненню цих дій. Екс- Держсекретар США Генрі Киссинджер вважає, що ці ядерні випробування КНДР підтримує китайська компартія.    

29 червня на телеканалі CNN виступив Державний секретар США з 1973 по 1977 рік, лауреат Нобелівської премії світу 1973 роки Генрі Киссинджер, який сказав: «Якщо Китай нічого не зробить, то побоююся, що КНДР перетворюватиметься на ядерну державу».

Його думка з відповідними коментарями відразу ж була опублікована в японських ЗМІ, проте китайська влада не зробили жодних заяв із цього приводу.   Співробітник Центру Східно-азіатських досліджень імені Фербенка при Гарвардському університеті Лінь Чуаньчжун вважає, що хоч навіть ці слова Киссинджера і не відображають позицію уряду США, але на думку людини, яка вважається найвидатнішим дипломатом 20 століття, безумовно, звернуть увагу в Білому Домі, тому не треба недооцінювати його.

«Головне про що хотів попередити Киссинджер, це те, що Китай є ключовим у вирішенні проблеми з північно-корейським атомом. Не можна заперечувати, що його слова мають певні об'єктивні основи. Китай має найбільший вплив на КНДР практично в будь-яких питаннях, включаючи і військові», – висловив свою думку пан Лінь.  

Далі він сказав, що  впродовж декількох десятків років Китай постійно був «другом» КНДР і навіть єдиним «другом», про це також неодноразово говорив Мао Цзедун.

Японські ЗМІ повідомили, що на даний час 80% нафти і товарів широкого вжитку в КНДР поставляє Китай.  

В якості допомоги і підтримки китайська влада перераховує КНДР крупні суми, які збільшуються з кожним роком. Так в 2005 році одноразово було перераховано 2 млрд. доларів. В період з 2006 по 2010 рр. планується перерахувати 7,5 млрд. доларів. У 2008 році допомога Китаю КНДР у вигляді активних торгівельних балансів склала 1,3 млрд. доларів, що в 6 разів більше, ніж в 2004 році, говориться в повідомленні.    

За статистикою відомств Південної Кореї, починаючи з 2003 роки сума торгівельних операцій з Китаєм порівняно із загальними торгівельними прибутками КНДР в процентному співвідношенні щороку зростає на 32%  і в 2008 році вже досягла 73%.  

Окрім продуктів харчування і товарів широкого вжитку ядерні технології, а також технології керованих ракет, компоненти для їх виробництва і пальне, також поставляються до Північної Кореї з Китаю, повідомляють південно корейці.   

Відомий фахівець з питань Китаю Вей Цзіншен вважає що коли в КНДР в 2006 році були проведені перші ядерні випробування, було використано малогабаритну ядерну зброю, виробництво якої технологічно набагато складніше, ніж виробництво звичайної крупної ядерної зброї. На його думку, такими передовими технологіями володіють далеко не всі ядерні країни, і швидше за все та зброя була вироблена в Китаї.   

Прийнята 13 червня резолюція ООН закликає країни-члени ООН додивлятися в своїх морських портах і на аеродромах вантажі, що йдуть з КНДР і в КНДР, якщо є підозра, що вони містять заборонені найменування.

Вже в другій половині 13 червня режим Північної Кореї зробив заяву, в якій говориться, що Пхеньян має намір збагатити весь уран, що є в запасі, для створення нових бомб, і що тепер він точно не відмовиться від своєї ядерної програми. У заяві також наголошувалося, що будь-які спроби США і їх союзників блокувати КНДР розглядатимуться останньою, як «військовий акт», на який буде негайна «рішуча військова відповідь».  

Ще в 2006 році, після першого ядерного випробування в КНДР Вей Цзіншен сказав, що Пхеньян з Пекіном «розігрують шуанхуан» (вигляд китайського естрадного мистецтва коли один артист жестикулює, а іншій його озвучує). Тобто КНДР створила ядерну загрозу в світі, і всі «шишки» посипалися на неї, а КНР розігрує з себе «хорошу людини», при цьому практично повністю контролюючи дії Пхеньяну. Це і є своєрідний метод шантажу, який використовує китайська компартія по відношенню до міжнародного співтовариства.   

Спеціальний представник США по питаннях Північної Кореї Стівен Босворт повідомив, що не дивлячись на те, що за словами Пекіна, він «пильно спостерігає» за ядерними випробуваннями Пхеньяну, на засіданні ООН під час голосування щодо прийняття резолюції по Північної Кореї саме через те, що Китай і Росія були проти, тому серед санкцій не була введена обов'язкова перевірка північно-корейський суден і ембарго (заборону) вливання інвестицій в КНДР. Тому даний пункт був перероблений і став носити рекомендаційний характер для країн-членів  ООН.

Підписатися:

Коментарі