• Вже понад 120 днів нічого не відомо про зниклого китайського адвоката-правозахисника Гао Чжишена

  • Вівторок, 16 червня 2009 року
Відомий китайський адвокат-правозахисник Гао Чжишен таємничим чином зник у лютому цього року. Ось вже 128 днів про його місцезнаходження немає жодної інформації. Китайське посольство в США на запит американського конгресмена відповіло, що китайські правоохоронні органи не застосовували до Гао жодних заходів.

У лютому цього року поліція зажадала, щоб Гао виїхав з Пекіна, а після того як він повернувся до себе на батьківщину в провінцію Шеньсі, його забрали прямо з дому. Відтоді про нього не надходило жодної інформації.

Багато міжнародних організацій і політиків хвилюються за нього, оскільки раніше вже був подібний інцидент — пана Гао викрали агенти спецслужб і катували більше 50-ти днів.

Офіс голови комітету парламенту США у справах Китаю Байрона Доргана повідомив, що 18 травня посол КНР у США Чжоу Веньчжун дав відповідь на запит пана Байрона з приводу зниклого адвоката. У відповіді говорилося, що 26 грудня 2006 року адвокат Гао Чжишен був засуджений за скоєння кримінального злочину «до 3-х років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на 5 років, до 5-ти років перебування під наглядом за місцем проживання і 1-го року позбавлення політичних прав. Нині він перебуває під наглядом, і органи безпеки не застосовували жодних особливих заходів щодо нього».

Проте колишній помічник Гао в адвокатській конторі Вень Хайбо розповів кореспондентові радіо «Голос Америки», що він у березні ходив додому до Гао, і його там не було, а також з ним ніяк не вдалося зв'язатися. Він також спілкувався і з іншими близькими знайомими адвоката, які теж намагалися весь цей час зв'язатися з Гао, але не змогли цього зробити. На думку Веня, якщо Гао відбуває покарання у вигляді «перебування під контролем за місцем проживання», то згідно із законом це означає просто деяке обмеження особистої свободи, але сама людина живе звичайним життям вдома, а не так, що людина безслідно зникає.

У березні цього року представник МЗС КНР Чінь Кан на плановому брифінгу для журналістів у Пекіні на питання про ситуацію з Гао Чжишенем відповів: «Немає жодних політичних репресій, а також обмежень свободи його сім'ї. Ми завжди строго дотримуємося законів країни».

Недавно газета New York Times повідомила, що співробітник держдепартаменту США пані Тісчлер розповіла, що 31 березня один великий чиновник США під час візиту до Китаю і зустрічі з вищим керівництвом країни порушував питання про ситуацію з адвокатом Гао. 15 квітня кілька співробітників держдепартаменту направили своє звернення щодо цього в китайське посольство у Вашингтоні. «США дуже занепокоєні становищем відомого адвоката Гао Чжишена, а також його безпекою. Ми постійно порушуватимемо це питання і в Пекіні, і у Вашингтоні доти, доки воно не вирішиться», — сказала пані Тісчлер кореспондентові New York Times.

Нагадаємо, що в 2001 р. Гао Чжишен був визнаний міністерством юстиції КНР «одним з десяти кращих адвокатів Китаю». Починаючи з 2004 р., Гао Чжишен, адвокат-правозахисник і християнин, вів численні справи, пов'язані з порушенням прав людини. Він став першим китайським адвокатом високого рангу, який публічно засудив переслідування Фалуньгун*, написавши кілька відкритих листів лідерам китайської компартії, а також листа конгресу США. У листах він детально описував результати свого власного розслідування злочинів, здійснених проти послідовників Фалуньгун китайською владою, яка порушує конституцію КНР.

У листопаді 2005 р. пекінське управління юстиції закрило його адвокатську контору в Пекіні. 15 серпня Гао Чжишена заарештували, звинувативши в «підбурюванні до повалення державної влади». 12 грудня 2006 р. був проведений суд, на який не було допущено адвоката, найнятого сім'єю Гао. 22 грудня Гао Чжишена засудили до 3 років ув’язнення з відстрочкою виконання вироку на 5 років по статті за «підбурювання до повалення державної влади». Його також на рік позбавили політичних прав.

У червні 2007 р. Американська рада судових адвокатів удостоїла Гао винагороди «За мужню адвокатську роботу». Того ж року були опубліковані його мемуари «A China More Just» («Більш справедливий Китай»).

9 лютого 2009 року була опублікована його стаття «Темна ніч, темний капюшон і викрадання темною мафією», в якій він детально розповів про 50 днів тортур, яким його піддали співробітники китайських спецслужб у 2007 році.
Підписатися:

Коментарі