• Китайські шпигуни хотіли нашу «Нитку»

  • Субота, 27 лютого 2010 року
У 2008—2009 роках за завданням китайських спецслужб дві групи шпигунів намагалися викрасти технологію будівництва «Нитки» — випробувального полігону злітно-посадочних систем у Саках (по суті, українського «сухопутного авіаносця»). Але СБУ вдалося зірвати ці задуми і затримати зловмисників на місці злочину. Ми дізналися ексклюзивні подробиці спецоперації, пише Інна Золотухіна у виданні «Сьогодні».

Колишній військовослужбовець із Москви, 60-річний Сергій Клочко (прізвища агентів змінені), вперше побував у Піднебесній на початку 2000-х років. Згодом на прохання китайських «друзів» він підбирав людей для проведення наукових семінарів у Китаї. А потім, разом зі своїм 35-річним партнером Антоном Сєровим, створив у столиці РФ фірму, що за офіційною версією торгувала зброєю на міжнародних ринках. Але насправді збирала різнопланову військово-технічну інформацію для спецслужб Китаю.
 
— У 2009 році китайці доручили Сергію Клочко викрасти за велику винагороду секретну технологію створення української «Нитки», — розповідає співробітник Департаменту контррозвідки СБУ, який просив не називати його ім'я в газеті. — Завдання було дуже небезпечним. А Сергій Клочко виконувати брудну роботу не любив. Тому він передоручив її своєму компаньйонові, і в липні минулого року Антон Сєров відправився до Криму за документами. Там він «за наведенням» свого партнера зустрівся з людиною, яка служила на «Нитці» і мала доступ до секретної інформації.

— Антон Сєров і Сергій Клочко знали, що українські військові отримують дуже низьку зарплату, — відзначає співрозмовник «Сьогодні». — Тому не сумнівалися, що офіцер погодиться на їхню пропозицію: від 10 доларів США за один аркуш формату А-4 (у залежності від секретності даних). Але той виявився чесною людиною і звернувся в СБУ ...

На зустріч із москвичем офіцер вирушив з матеріалами, які були підібрані спецслужбою і не були державною таємницею. А після того, як Антон Сєров перезняв їх на свій фотоапарат, з'явилися співробітники СБУ. Підозрюваний був затриманий. Слідство триває. Крім того, Служба безпеки повідомила про те, що трапилося, своїм російським колегам. Але ті не встигли затримати Сергія Клочко. Дізнавшись про провал операції, він зник у невідомому напрямку.

Цікаво, що це вже не перша спроба китайських спецслужб вкрасти секретну інформацію про «Нитку». В кінці січня Апеляційний суд Житомирської області виніс вирок трьом жителям Запорізької області, які звинувачуються в аналогічному злочині.
 
УНІКАЛЬНА «НИТКА»

«Нитка» дісталася Україні у спадок від СРСР і була побудована в середині 70-х — початку 80-х років. Такий комплекс був у Союзі єдиним. На нього витратили велику суму грошей. У проектуванні об'єкту брали участь десятки науково-дослідних інститутів СРСР. «Нитка» є аеродромом зі сталевим льотним полем у вигляді корабельної палуби, обладнаним трампліном і аерофінішерами. Габарити льотного поля еквівалентні габаритам льотної палуби важкого авіаносного крейсера «Адмірал флоту Радянського Союзу Кузнєцов». Головне призначення комплексу — відпрацювання техніки зльоту і посадки літака на авіаносець. Унікальність комплексу полягає в тому, що полігон будувався з урахуванням різних перспективних проектів радянських авіаносців. На одних літаки повинні були вистрілюватися в небо, як рогаткою, паровою катапультою. На інших вони злітали в повітря з трампліна.

СТАВ ШПИГУНОМ, ЩОБ ВРЯТУВАТИ ХВОРУ ДРУЖИНУ

Про скандал у Житомирі, де зловили і засудили шпигунів-українців, які цікавилися «Ниткою» для китайських спецслужб, нам ексклюзивно розповіли співробітники СБУ.

— У середині 2000-х років 40-річний екс-військовослужбовець і колишній співробітник запорізького авіаремонтного заводу Євген Романов відправився на семінар до Піднебесної, — розповідає оперативник Департаменту контррозвідки СБУ. — А після закінчення офіційних заходів його запросили для бесіди співробітники китайських спецслужб. Вони знали, що їхній гість є інженером у галузі військової авіації і вирішили перевірити його професійний рівень. Поставили йому ряд питань, попросили спроектувати модель кабіни винищувача в якості тренажера. Той блискуче впорався з усіма завданнями і йому запропонували співпрацю за винагороду 800 тисяч доларів.

Самостійно викрасти документи з «Нитки» Євген Романов не міг. Тому залучив до операції свого колишнього товариша по службі — Миколу Федорова, а також свою 30-річну дружину Ольгу. Після чого Євген Романов і Микола Федоров знайшли чоловіка, який служив на «Нитці» і мав доступ до секретної інформації про об'єкт. Про те, що цей офіцер здав їх українській спецслужбі, зловмисники навіть не підозрювали.

— У квітні 2008 року вся трійця вирушила в Саки, — продовжує співробітник СБУ. — Отримали від інформатора документи і почали їх перезнімати на фото. За цим заняттям їх і застукали співробітники нашого Департаменту контррозвідки.

Проти китайських агентів було порушено кримінальну справу за статтею 111 КК України (державна зрада). За вироком суду подружжя Ольга та Євген Романови отримали покарання у вигляді позбавлення волі на термін 10 і 11 років. А їх партнер — 7 років. Чому суд виніс йому більш м’який вирок? Справа в тому, що він співпрацював зі слідством і повністю визнав свою провину. Крім того, зважився на злочин, щоб заробити гроші на лікування своєї дружини. Вона страждала важким захворюванням нирок і померла під час слідства, залишивши чоловікові 2-х неповнолітніх дітей.

Чи зупиняться на цьому китайські спецслужби? В СБУ думають, що спроби викрасти документи з «Нитки» будуть продовжуватися. І ось чому. За даними нашої контррозвідки, ще в середині 2000-х керівництво Піднебесної поставило перед своїм оборонним відомством завдання створити авіанесучий флот. Але грошей на придбання технологій будівництва офіційним шляхом не виділили. Тому військові почали діяти за її планом. Зокрема, придбали за приблизно 20 мільйонів доларів на Чорноморському суднобудівному заводі в Миколаєві недобудований авіаносець «Варяг» (нібито для того, щоб відкрити на ньому плавучий ресторан). А також доручили своїм ученим спроектувати об'єкт, аналогічний українській сухопутній «Нитці». Але ті з завданням не впоралися. Тому у китайців залишився тільки один вихід — знайти шпигунів, які все-таки зможуть вкрасти секретні папери.

ЯК КИТАЙЦІ ВЕРБУЮТЬ АГЕНТІВ

За даними інформованого джерела «Сьогодні», в більшості випадків китайці запрошують науковців і військовослужбовців з СНД (а саме ця група осіб цікавить спецслужби Піднебесної) на звичайні, несекретні семінари та конференції. При цьому не тільки оплачують кожному з них всі витрати на поїздку, а й дають гонорар — близько тисячі доларів. Придивившись до учасників заходу, китайці (зрозуміло, розвідники) вибирають гостей, які володіють високим професійним рівнем і намагаються схилити їх до співпраці.

ОФІЦІЙНО

Прес-секретар посольства Китаю в Україні пан Ся сказав «Сьогодні», що нічого не знає про шпигунський скандал. Відповідно, не може давати коментарі на цю тему.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...