• Відомого тибетського еколога засудили до 15 років ув'язнення

  • Понеділок, 12 липня 2010 року

Китай. Відомий тибетський підприємець і захисник навколишнього середовища Карма Самдруп (Karma Samdrup), який намагався врятувати своїх братів від репресій за екологічну діяльність, засуджений 24 червня судом Яньці-Хуейського автономного повіту в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі (СУАР) до 15 років ув'язнення, позбавлення політичних прав на 5 років і штрафу в розмірі 10 тисяч юанів.

Настільки суворий вирок винесено за звинуваченням у "розграбуванні стародавньої могили", яке спочатку було порушено ще в 1998 році. Тоді у справі про придбання предметів, незаконно вилучених із могил, були засуджені кілька людей, проте суд вищого ступеня СУАР зняв звинувачення проти Самдрупа. Очевидною причиною, по якій звинувачення в розкраданні поховань знову було піднято на поверхню через 12 років, стали його спроби захистити братів, які зазнали переслідувань влади за активну екологічну діяльність.

Рінчен Самдруп і Джігме Намг'ял, що проживали в своєму селі в тибетському окрузі Чанд, були затримані в серпні 2009 року за створення "незаконної" громадської організації, а саме добровільного товариства захисту навколишнього середовища "Kham Anchung Senggenamzong", а також розповсюдження матеріалів про порушення у сфері екології. Сільські жителі почали подавати петиції в канцелярії місцевого і центрального уряду, а місцеві чиновники вирішили, що ці петиції організовуються саме через товариство захисту навколишнього середовища в історичній провінції Кхам. І напевно особливе невдоволення було викликано тим, що брати в 2008 році привернули увагу до полювання начальника місцевої міліції в природному заповіднику на тварин, які охороняються.

Очікувалося, що старший брат, 44-річний Рінчен Самдруп, постане 24 червня перед судом по більш небезпечному звинуваченню у "підбурюванні до розколу батьківщини", але 20 червня процес був раптово відкладений на невизначений строк. 38-річний Джігме Намг'ял, інвалід, відправлений на 21 місяць до табору системи "трудового перевиховання". У рамках цієї системи за "незначні правопорушення" може бути без суду призначене ув'язнення на строк до 3 років. Джігме Намг'ял опинився в таборі по туманному обвинуваченню у нанесенні шкоди державній безпеці, заснованому на тому, що він "незаконно" збирав інформацію, що стосується навколишнього середовища, природних ресурсів та релігії, організовував петиції, а також надавав матеріали для прихильників Далай-лами.

Напередодні арешту представлялося вкрай малоймовірним, що 42-річний Карма Самдруп сам піддасться суворим переслідуванням, відзначає гонконзька South China Morning Post. Як пише тибетська поетеса і блогер Осер (Woeser), Карма Самдруп розраховував "використовувати свою енергію і вплив, щоб домогтися звільнення братів", але при цьому не хотів великий розголосу. Проте 3 січня він сам був затриманий у своєму будинку в провінції Сичуань агентами управління громадської безпеки повіту Жуоцян Сіньцзян-Уйгурського автономного району.

У цей період Карма Самдруп, який є найбільшим приватним колекціонером тибетської старовини у світі, отримавший за свої збори традиційних тибетських артефактів прізвисько "Короля небесних бус", займався створенням музею тибетської культури. У 2006 році, центральне телебачення CCTV в Пекіні назвало його благодійником року, а впливовий тижневик Southern Weekend, що видається в Гуанчжоу присвятив йому окрему статтю.

Близько 5 років тому Карма Самдруп створив групу захисту екології "району Трьох Рік" у провінції Цінхай, отримавшу за свою роботу грант у розмірі 1 млн юанів (1,1 млн гонконзьких доларів) від благодійного фонду One Foundation, який заснував популярний в середовищі шанувальників бойових мистецтв гонконзький кіноактор Джет Лі. Група, метою якої було збереження екології регіону, де беруть свій початок річки Янцзи, Жовта та Ланьцан (Меконг), отримала також гранти від Ford Motor і об'єднує екологів 77 країн організації Friends of the Earth.

Карма Самдруп наполягає на своїй невинності і заявляє про те, що під час піврічного ув'язнення піддавався тортурам з метою отримати письмове визнання в "розграбуванні могил". Його адвокат Пу Чжіцян (Pu Zhiqiang) повідомив, що еколог, який міститься в ізоляторі повіту Яньці, має намір протягом 10 днів оскаржити вердикт. "З огляду на слабкі докази, цей вирок справді дивує, - сказав в інтерв'ю New York Times директор програми сучасних тибетських досліджень Колумбійського університету Роббі Барнетт. - Він означає рух назад в політиці Китаю щодо Тибету і подальше зменшення надій і довіри, що покладаються народом на китайське керівництво".

Процес виглядає ще більш показовим на тлі очевидних свідчень того, що в ході слідства застосовувалися тортури. В інтерв'ю Radio Free Asia (RFA) дружини засудженого Долкар Цо (Dolkar Tso) розповіла, що їздила в СУАР п'ять разів, щоб спробувати передати гроші і речі, але влада жодного разу не дозволили їй побачити чоловіка. Долкар Цо ледве впізнала його на першому засіданні 22 червня, де він з'явився зі слідами жорстоких побоїв, виснажений і вимотаний. Сам Карма Самдруп в ході засідання, що тривало з 10 до 10.30, заявив про те, що міліціонери вибивали з нього зізнання день за днем, передаючи ночами естафету підгодованим ними ув'язненим. Від ліків, якими його напихали, з носа і рота текла кров, його підвішували за волосся на кілька годин.

Пу Чжіцян також підтвердив, що в управлінні громадської безпеки округу Бачжоу Карма Самдруп піддавався тортурам. "З колишніх 90 кг він схуд на 20 кг і виявився винен 660 тисяч юанів (97 тисяч доларів) в'язниці та іншим ув'язненим за їжу і воду", - повідомив адвокат Radio Free Asia. Такий борг, уточнює Долкар Цо у своєму блозі на материковому sohu.com (доступ до нього вже закрито, але є переклад), утворився внаслідок того, що його примушували давати боргову розписку щоразу, коли він приймав їжу і йшов в туалет. Те, що довелося почути на засіданні суду, зазначає вона, "перевершує найгірші припущення" з приводу тортур.

23 червня правозахисна організація Human Rights Watch звернулася до влади материкового Китаю із закликом розслідувати дані про тортури, що застосовувалися до нього в період слідства. 30 травня верховний суд, верховна прокуратура, міністерства громадської безпеки, державної безпеки та юстиції випустили спільне повідомлення, націлене на відмову від використання в судовому процесі доказів, добутих під тортурами. Відзначивши, що процес Самдрупа дає суттєву можливість перевірити, наскільки серйозні наміри Пекіна домогтися припинення застосування тортур до підслідних, директор з правозахисної діяльності Human Rights Watch в Азії Софі Річардсон підкреслила: "Якщо уряд не розслідує звинувачення в тортурах в настільки відверто сфабрикованій справі, то на що можуть сподіватися рядові підсудні? "

Подібне поводження з членами такої відомої родини викликає загальне занепокоєння з приводу систематичних репресій відносно відомих тибетських інтелектуалів, які здійснюються в Тибеті після хвилювань весни 2008 року. "Це ж впливові люди, які поза всякими сумнівами допомагали державі, оскільки виставлялися в якості зразкових громадян, і у нас немає ніяких даних, щоб вони критикували цю державу, - зазначає Роббі Барнетт. - І тим не менше, вони зіткнулися з такими надзвичайними звинуваченнями без жодних доказів".

У той час, як зростає занепокоєння з приводу положення трьох братів, вказує в опублікованому 24 червня у Вашингтоні заяві "Міжнародна кампанія за Тибет" (ICT), варто нагадати і про інших тибетців, пов'язаних з цією справою. Двоюрідний брат Сонам Чопхел (Sonam Choephel) відправлений на 1,5 року в табір трудового перевиховання, за те, що подавав звернення проти їх взяття під варту, тоді як ще 20 тибетських селян з їх села, поїхали до Пекіна, щоб подати чергову петицію, протягом 40 днів піддавалися утримання під вартою, допитам і тортурам.

Ще один двоюрідний брат, чернець на ім'я Рінчен Дорже (Rinchen Dorje), який виступав на процесі 1998 року в якості перекладача для Самдрупа, був у березні затриманий міліцією і відвезений в невідоме місце. Літня мати Самдрупа, якій вже за 70, була побита групою міліціонерів, якими керував партійний чиновник. "Ці випадки лягають у контекст посилення репресій у Тибеті, коли майже будь-які вирази тибетської ідентичності або підтримки тибетської культури можуть бути розцінені як 'реакційні' або 'розкольницькі'", відзначає ICT.

Валерій Нікольський. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...