• Новий закон «про охорону державних секретів» допоможе китайській владі боротися з інакомисленням

  • П'ятниця, 7 травня 2010 року
Китай. Наприкінці квітня Пекін прийняв новий закон КНР «про охорону державних секретів», який наказує власникам сайтів фільтрувати інформацію на предмет розкриття державних таємниць і надавати її правоохоронним органам.

Члени Постійного комітету Політбюро КПК 29 квітня практично одноголосно підтримали новий «закон КНР про охорону державних секретів». У 28 пункті закону йдеться, що власники сайтів повинні координувати зі структурами громадської безпеки, а також здійснювати перевірку вмісту своїх сайтів на предмет розголошення державних таємниць і в разі виявлення негайно припиняти такі дії. Вони зобов'язані також зберегти компроментуючі матеріали і передати їх відповідним органам. Крім того, вони повинні видаляти всю інформацію, яку органи безпеки вважатимуть розголошенням державних секретів.

Колишній доцент кафедри журналістики Пекінського університету Цяо Гобьяо з цього приводу сказав в інтерв'ю кореспондентові The Epoch Times: «Очевидно, що таким чином влада хоче, щоб прості громадяни контролювали один одного. Простіше кажучи, це звичайне залякування. Влада лякає людей юридичними законами, щоб ті боялися передавати по Інтернету будь-яку небажану режиму інформацію».

Закони про державні таємниці в західних країнах написані дуже чітко і ясно. Однак китайський закон про це дуже розмитий, тому багато хто вважає, що зроблено це свідомо, щоб можна було легко використовувати його для переслідування інакодумців, дисидентів та інших неугодних компартії людей, що вже здійснюється на практиці.

«Часто буває, що інформація зовсім не належить до державної таємниці, однак влада називає її такою і заарештовує людину», - продовжує Цяо.

Один з недавніх яскравих прикладів використання компартійним режимом цього закону стався з письменником із провінції Сичуань Танем Цзоженом. Він зібрав численні докази того, що зруйновані під час землетрусу в Сичуані будівлі шкіл були побудовані неякісно, що багато будматеріалів були вкрадені або замінені на неякісні дешеві, а також що в цьому замішані місцеві чиновники. Після того, як він опублікував інформацію про це на деяких сайтах, його заарештували за статтею «розголошення державних таємниць», і в результаті засудили за «спробу повалення державної влади».

Також днями Пекін заявив про свій намір підсилити блокаду «шкідливої інформації», що надходить від «закордонних ворожих сил». У середині квітня в Китаї було створено нове відомство, яке відповідає за цензуру в Інтернеті й особливо на форумах, у соціальних мережах і блогах.

Офіційно Пекін заявляє, що бореться таким чином з азартними іграми, порнографією і шахрайством, але фактично жорсткому контролю піддається будь-яка інформація з критикою уряду та його політики.

Всі пошукові системи, що працюють в Китаї, зобов'язані сприяти цій політиці компартії та здійснювати так звану самоцензуру, тобто самим відфільтрувати небажаний для режиму результат пошуку. Якщо ж Інтернет-компанія відмовляється сприяти такий цензурі, то буде змушена припинити свою діяльність на території КНР як наприклад, сталося в березні з пошукачем Google.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...