• Китайська влада покарала ЗМІ за заклик до рівноправ’я

  • Середа, 10 березня 2010 року
Китай. У своїй робочій доповіді на щорічному засіданні Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП), прем'єр-міністр КНР Вень Цзябао згадав про створення умов для того, щоб громадяни країни могли критикувати Уряд і відігравати наглядову роль. Проте одночасно з цим відділ пропаганди компартії Китаю розповсюдив всім китайським ЗМІ вказівки заборони до висвітлення певних тем, в тому числі і що містять критику влади.

Днями сталася екстраординарна для КНР подія: напередодні засідання ВЗНП, 1 березня, 13 китайських ЗМІ одночасно опублікували статті, які закликають Пекін змінити режим прописок, а також висловили критику існуючої політики в цій галузі, зазначивши, що вона не тільки збільшує нерівноправність, а й навіть обмежує свободу переселення громадян Китаю всередині країни. У статтях також прямим текстом мовиться, що ця політика прямо порушує Конституцію країни.

Давно не секрет, що вся китайська преса перебуває під суворим контролем комуністичного Уряду. ЗМІ, що наважуються вийти за рамки, окреслені цензурою, негайно караються.

Всі ЗМІ, які одночасно опублікували статті із закликом до Уряду відмінити діючий режим прописок, були покарані. Наприклад, головного редактора пекінського видання «Економічний оглядач» після цієї статті було суворо попереджено відповідними органами, його заступнику було зроблено догану, а випускаючого редактора звільнили.

Гонконгська газета «Ming Pao» повідомила, що з керівниками всіх цих 13 газет співробітники відділу пропаганди компартії (КПК) провели «бесіди», а всім іншим великим ЗМІ було суворо заборонено в період засідання брати інтерв'ю або просто писати що-небудь про систему прописок. ЗМІ, які не послухаються, будуть узяті під суворий контроль, а автори статей будуть звільнені.

Головний редактор «Економічного вісника» Лю Цзянь в інтерв'ю радіо «Вільна Азія» підтвердив, що отримав відповідне розпорядження від відділу пропаганди, але утримався від будь-яких коментарів.

Редактор «Хуашанбао» (видання провінції Шеньсі) Чжоу Хуайчжун, що опублікував статтю про прописки, відмовився від інтерв'ю з цього питання.

Наказ влади щодо інформаційних повідомлень цих тринадцяти ЗМІ отримали також і численні китайських сайти. Їм звеліли видалити будь-яку згадку про зміст цих статей, у тому числі з блогів і форумів.

Аналітик одного зі ЗМІ, Лін Цанчжоу вважає, що подібний зміст статей у період урядової сесії є дуже чутливою подією. Влада побоюється втратити контроль над ЗМІ, тому так відреагувала.

«Відразу 13 ЗМІ опублікували це повідомлення, але китайська влада зовсім не вітає подібні дії. Вони сприймають це як вихід ЗМІ з-під їх контролю і бояться ланцюгової реакції, тому вони і постаралися присікти це», - говорить Лін.

Режим прописок в Китаї строго розмежовує людей на селян і городян. Якщо ти народився в селі, то практично неможливо отримати статус городянина. Навіть якщо селяни влаштовуються в містах, їх статус не змінюється, і відповідно вони користуються значно меншими пільгами і привілеями, ніж городяни. У них набагато гірше соціальне забезпечення, включаючи пенсії, зарплати, страховки на лікування, працевлаштування на кваліфіковану роботу, а також можливість навчатися для їхніх дітей.

Протягом десятиліть китайська влада сурмить про проведення реформ у цій галузі, проте ситуація за цей час практично не змінилася. Аналітики ж вважають, що подібний крок для китайської влади буде означати крах економіки і, як наслідок, крах влади компартії, що неприпустимо для партійних лідерів.
 
Справа в тому, що форма розвитку економіки в Китаї практично повністю спирається на низькооплачувану працю селян, сотні мільйонів яких вже давно не обробляють землю з причини її відсутності або не рентабельності, а їдуть до міста на заробітки, і готові працювати за копійки з ранку до вечора. Тому якщо вирівняти їх права з городянами, яких у даний час у два рази менше, то значно зросте собівартість продукції, а отже знизяться прибутки, а також потрібні будуть набагато більш значні відрахування з державної скарбниці на соціальне забезпечення.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...