• Чи змінить ситуацію з правами людини в КНР візит Обами в Пекін?

  • Андрій Волков | Велика Епоха
    Вівторок, 17 листопада 2009 року
Президент США Барак Обама перебуває з візитом у Китаї. Чи розуміє він природу китайського режиму? Чи будуть порушені в бесіді з головою Ху Цзіньтао крім проблем економіки, питання, які по-справжньому розділяють дві країни - свободи віри і свободи висловлювання?

«Якщо президент Обама ясно не бачить сутності китайського режиму, це обернеться лихом для Америки і для всього світу», - говорить Чжу Юфу, засновник і редактор журналу China Democracy Party.

Китайська влада кілька разів ув'язнювла Юфу загальним строком на 9 років за його статті дисидентського характеру. Він вірить у те, що Обама зможе усвідомити, що має справу з корумпованим режимом.

Однак сам американський президент, можливо, і розуміє, яким є комуністичний режим в Китаї, проте, відкрито не висловлюється з критикою.

У недавньому інтерв'ю агентству «Reuters» Обама підкреслив важливість спільної роботи Вашингтона та Пекіна з таких питань, як зміна клімату, відновлення економіки і нерозповсюдження ядерної зброї.

У той же час у Білому Домі кажуть, що президент США планує в Пекіні порушити питання про свободу слова, свободу віри, вільний доступ до інформації, верховенство закону і проблему Тибету. Про це сказано в розміщеному на сайті Білого Дому діалозі старшого директора із східно-азіатського регіону в Раді національної безпеки США Джеффрі Бедера з журналістами.

Раніше Обаму розкритикували правозахисні організації за відмову від особистої зустрічі з Далай-ламою в Білому Домі. Критика полягала в тому, що президент США уникає питання Тибету і прав людини, щоб не «дратувати», як вважають правозахисники, китайську владу перед майбутнім візитом.

Лі Тяньсяо, доктор політології Колумбійського університету, зазначив, що питання, перераховані Обамою в інтерв'ю «Reuters» - це саме те, чого хотів би Пекін.

Політолог Лі впевнений, що якщо Пекін і дасть якісь обіцянки, вони не будуть практично застосовані, а питання прав людини і поготів «буде відкладено або проігноровано».

«Візити закордонних лідерів не здатні реально поліпшити становище з правами людини в Китаї. Вони часто використовуються режимом як виправдання для посилення переслідувань дисидентів і одночасно дають можливість Пекіну розіграти черговий спектакль перед світом », - вважає д-р Лі.

Реакція Пекіна

Як звичайно китайська влада, перед приїздом високого іноземного гостя, всіляко намагається створити видимість стабільності і процвітання в країні.

Багато незадоволених режимом людей, які можуть вчинити «заворушення», вже затримані або посаджені під домашній арешт.
 
Так, мешканка Шанхаю, яка побажала залишитися анонімною, повідомила телеканалу NTD, що китайський режим ретельно спостерігає за всіма, хто може виступити з протестом під час візиту Обами.

«Можете бути впевненими, що нам не будуть дозволені будь-які контакти з Обамою. Влада мобілізує величезну кількість міліціянтів у цивільному, щоб вони стежили за громадянами, які часто виступають з апеляціями. За нами спостерігатимуть цілодобово», - сказала вона.

Головний редактор правозахисного сайту Civil Rights & Livelihood Watch (CRLW) Лю Фейю повідомив, що за останній тиждень в Пекіні пройшло вже декілька громадських акцій, пов'язаних з приїздом Обами. Люди вважають, що президент США недостатньо приділяє уваги правам людини.

За даними CRLW, акції проводили різні категорії громадян: апелянти, дисиденти, демобілізовані військові. Вони всі подали заяви у встановленому законом порядку, однак, влада без пояснення причин не дала згоди на жодний захід.

«Президент Обама особливо підкреслював важливість захисту прав людини, в промовах, сказаних у Єгипті, у Гані, в Туреччині і в Генасамблеї ООН ... і тепер перед ним завдання, порушить він цю тему в країні, де влада залишається вкрай ворожою до прав людини», написав у своєму листі від 9 листопада виконавчий директор правозахисної організації Human Rights Кеннет Рос.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...