• ЕКСПО-2010: найдорожча спроба китайської компартії підвищити свій авторитет

  • Середа, 5 травня 2010 року
Китай. 30 квітня ввечері в Шанхаї відкрилася міжнародна виставка ЕКСПО-2010 (World Expo 2010). За допомогою цього заходу, бюджет якого перевищив видатки на пекінську Олімпіаду, китайська влада збирається показати світу свої успіхи в розвитку країни.

Ця щорічна виставка вперше проходить у країні, що розвивається, більшість жителів якої живуть в бідності, проте її розмах і витрати на організацію стали найбільшими в історії таких заходів.

«Подібне шоу [ЕКСПО] може проходити тільки в такій країні як Китаї та ні в якій іншій», - сказав в інтерв'ю Associated Press режисер і сценарист Девід Аткінс.

За офіційними даними на підготовку ЕКСПО-2010 було витрачено 4,2 млрд доларів США, що в два рази перевищує витрати на пекінську Олімпіаду в 2008 року. При цьому деякі китайські ЗМІ повідомляють, що реальна сума витрат складає 58 млрд доларів.

Однак пересічні громадяни Китаю не дуже вітають цей широкий жест уряду «багатої країни». Вони скаржаться на те, що такі великі кошти зовсім не спрямовані на поліпшення життя китайських громадян. Шанхайський таксист розповів, що їхня сім'я з трьох осіб живе у квартирі площею 15 квадратних метрів і в дуже поганих умовах. На його думку, краще б влада витратила ці кошти на поліпшення охорони здоров'я, освіти та інші нагальні потреби людей.

Виходячи з історії, практично ніколи ця виставка не стає прибутковою. Наприклад ЕКСПО, яка проходила в Ганновері (Німеччина) в 2000 році зазнала збитків у розмірі 1,1 млрд доларів. Проте мета китайської влади не заробити на виставці гроші. За словами шанхайського чиновника, «метою виставки не  є отримання прибутку, а в тому, щоб показати світові успіхи, яких домігся Китай».

Агентство «Рейтер» повідомило, що за допомогою ЕКСПО китайський уряд має намір продемонструвати світові свою силу і велич. Влада планує, що виставку відвідають 70 млн чоловік, проте лише 5% з них будуть іноземці.

У рекламі ЕКСПО-2010 говориться, що це екологічна виставка, що при її проведенні кількість викидів парникових газів в атмосферу буде дорівнювати нулю. Однак після закінчення виставки більшість її об'єктів будуть зруйновані, повідомляє видання. Аналогічні приклади вже є. Олімпійський стадіон «Пташине гніздо» і плавальний басейн «Куб» після закінчення олімпіади використовуються тільки для відвідування туристами, яких останнім часом стає все менше, витрати на підтримку цих величезних споруд значно перевищують доходи від них. Наприкінці березня цього року розпочалося знесення «Вежі тисячоліття» в місті Хайкоу, яка в 2001 році була внесена до книги рекордів Гіннеса. Вона мала найвищий на той момент оглядовий майданчик у світі. Швидше за все заради цього вона і зводилася.

Британське радіо Бі-бі-сі вважає, що Китай сподівається за допомогою виставки показати, що його вплив у світі невпинно посилюється.

«Які б не були витрати на виставку, китайський уряд охоче виділяє їх. Адже це вигідно для політичного іміджу китайських лідерів, звичайно ж ці вкладення того варті», - поділився своєю думкою керівник сінгапурського державного дослідного інституту Азії Чжен Юннянь.

Депутат Бундестагу від партії «зелених», Фолькер Бек, напередодні виставки ЕКСПО-2010 виступив перед парламентом Німеччини і сказав, що цього разу Китай отримав право на проведення цього великого міжнародного заходу без умов поліпшити ситуацію з правами людини, як це було з пекінської Олімпіадою.

«Ще перед Олімпійськими іграми в Пекіні в 2008 році Китай обіцяв, ратифікувати міжнародний пакт цивільних і політичних прав. Проте Китай і сьогодні далекий від виконання взятих тоді на себе зобов'язань», - говорить Фолькер Бек.

Він також звернувся до компаній, які беруть участь у цій виставці, попередивши, що своєю участю вони побічно допомагають комуністичному режиму продовжувати здійснювати свою тоталітарну політику.

«Компанії, що представляють себе на ЕКСПО, - говорить Бек, - повинні усвідомлювати, що вони виконують у цьому спектаклі незавидну роль, оскільки правлячий комуністичний режим Китаю частково завдяки їх технічної та фінансової підтримки зневажає права людини. Свобода вираження і преса придушуються, меншини пригнічуються, приводяться у виконання тисячі смертних вироків».

За даними організації «Репортери без кордонів», відділ пропаганди китайської компартії видав наказ для всіх китайських ЗМІ, значно скоротити кількість, так званих негативних повідомлень, наприклад про недавній землетрус у провінції Цінхай і про напади на дітей, які сталися в різних частинах країни. При цьому влада зажадала від ЗМІ збільшення числа позитивних повідомлень про ЕКСПО. Причому також потрібно, щоб більшу частину інформації ЗМІ брали у агентства Сіньхуа, яке є головним рупором компартії, і менше писали щось самі.

Телебачення NTD повідомляє, що у виставці візьмуть участь і чотири країни з тоталітарним, як у Китаї, режимом. Це - Північна Корея, Іран, Бірма та Судан.

За повідомленням агентства «Франс Прес», в іранському павільйоні представлять перські картини та фотографії про ісламську революцію. Поряд з павільйоном Ірану розташується найближчий союзник комуністичного режиму КНР - Північна Корея, яка вперше бере участь у міжнародній виставці. Як і влада КНР, уряд Північної Кореї намагається довести світові, що комуністичне правління може бути успішним, тому павільйон КНДР називається «Рай для народу», в ньому планується продемонструвати «процвітаючий і сучасний Пхеньян».

Тим не менше, дана виставка, як і відзначення 60-тої річниці приходу до влади компартії або ж пекінська Олімпіада приносить для більшості пересічних громадян проблеми та незручності. Подібні заходи в китайському Інтернеті вже давно називають «показушний проектами».

Незадоволеність людей перш за все пов'язані з надзавищеними заходами безпеки. Кількість поліцейських у місті було збільшено на 8 тисяч і склало 54 тисячі правоохоронців. Щоб потрапити в метро, необхідно пройти через контрольну рамку. Людям заборонено сушити білизну на вулиці. Вже кілька тижнів у Шанхаї діє введена у зв'язку з виставкою заборона на вільну купівлю товарів, що містять отруту чи вибухонебезпечні речовини, а також заборона щодо колючо-ріжучих інструментів, продаж яких здійснюється тільки за паспортами після заповнення анкети із зазначенням усіх особистих даних.

Крім того, за даними гонконгської організація «Союз китайських апелянтів», більше 4 тисяч людей, яких насильно виселили з їхніх будинків під час підготовки до виставки, не отримали компенсації.

Організація Chinese Human Rights Defenders повідомляє, що мінімум шестеро із цих людей були відправлені у виправно-трудові табори за проведення акцій протесту.

Шанхайський дисидент Фен Чженху недавно опублікував у Інтернеті статтю правозахисного характеру, і збирався провести альтернативну виставку по темі порушення прав людини в КНР. В результаті його будинок обшукала поліція та конфіскувала його комп'ютер.

Увечері 30 квітня в парк виставки прийшли більше 60 шанхайських апелянтів, щоб побачити церемонію відкриття ЕКСПО. Практично відразу їх забрали співробітники поліції в штатському і посадили під варту. Так само влада вчинила і з 16 апелянтам із Пекіна. Поліцейські їм сказали, що «тут не місце для звернень і скарг».

Підписатися:

Коментарі