• Платник податків подав судовий позов на китайське міністерство фінансів

  • Середа, 17 березня 2010 року
Китай. Юрист Жень Сінхуей подав до суду на міністерство фінансів КНР, оскільки йому, як платнику податків, відмовили в праві на отримання інформації про бюджет проекту будівництва гідроелектростанції «Три ущелини».

Жень Сінхуей двічі звертався до міністерства фінансів з проханням опублікувати інформацію про витрати на проект «Три ущелини», але його прохання було відхилено з причини, що він не має відношення до проекту, - повідомляє радіо Sound Of Hope.

У листопаді 2009 р. державне податкове управління повідомило, що право на інформацію є основним правом платників податків. Тепер пан Жень хоче дізнатися, як Уряд розпоряджається грошима платників податків.

Відомий китайський експерт із захисту навколишнього середовища доктор Ван Вейлі, що проживає в Німеччині, розповів про бюджет проекту ГЕС «Три ущелини» ( «Санься»), зокрема про те, як формувався бюджет цього фонду за минулі 17 років.

За даними доктора Вана, для проекту «Три ущелини» держрада стягує додатковий податок. Назва фонду «Три ущелини» з'явилося в 1984 році, сам проект будівництва почався в 1992 році, за планом повинен закінчитися в 2010 році. Це має стати найбільша електростанція у світі.

Громадян запрошують заплатити

Заради цього найбільшого в світі іригаційного проекту влада підвищила вартість електроенергії для кожного громадянина, з метою зібрати гроші для цього фонду. Це було першим кроком.

У червні 1992 р. Держуправління споживчими цінами видало документ, у якому оголошувалося про підвищення ціни на кожен кіловат електроенергії, що використовується в країні. В той час державна планова комісія повідомляла, що ці гроші призначені виключно для будівництва дамби «Три ущелини».

Ціни підвищувалися в 1994 і в 1996 роках, при населенні в 1,4 мільярда фонд зріс з 1,7 млрд юанів ($ 243 млн) в 1993 році, до 130 мільярдів юанів ($ 18,5 млрд) у 2009 році.

Куди поділися гроші?

Якщо виходити з інвестиційних вимог державної комісії, то бюджетний фонд «Трьох ущелин» заборгував платникам податків 16 мільярдів юанів ($ 2,2 млрд), якщо вважати 12% річних. Але оскільки комуністичний режим декларував ці податки як додаткові, він нічого не поверне платникам податків.

Це значить, що платники податків Китаю безоплатно пожертвували 130 млрд юанів ($ 18,5 млрд).

Загальні державні інвестиції проекту «Три ущелини» за різними даними оцінюються в 150 - 185 млрд юанів ($ 21,97 і 27,1 млрд). Якщо загальні інвестиції дійсно такі, тоді це гроші, взяті з платників податків, становлять 70% фонду. Уряд КНР, однак, стверджує, що фонд тільки на 50% складається з державних інвестицій.

Корупція і смертна кара

Коли Жень Сінхуей подав до суду на міністерство фінансів, ще більше китайців захотіли дізнатися про бюджетний фонд будівництва «Трьох ущелин». Кілька років тому були оприлюднені кілька випадків корупції, пов'язані з цим проектом.

Китайська преса писала, що Цзин Веньчао, виконавчий директор розробки проекту, привласнив собі 1,2 млрд юанів ($ 175,8 млн) з цього фонду, поклавши їх на свій рахунок закордоном.

Хуан Фасян, директор управління земельних ресурсів округу Фенду вкрав 15 млн юанів ($ 2,2 млн) з фонду проекту, виділених на переселення мешканців з району «Трьох ущелин». У результаті людей насильно виселили з їхніх будинків практично без компенсації. Хуана засудили до смертної кари.

Дай Ланьшен, керівник індустріального відділу проекту з Гечжоуба витратив 700 млн юанів ($ 102,66 млн) на імпорт закордонних низькоякісних будівельних матеріалів, замість більш якісних і дорогих, заробивши на цьому круглу суму.

Цай Цзюнь, глава округу Вушань, привласнив близько 30 млн юанів ($ 4,4 млн) з фонду проекту для переселення місцевих жителів.

Доктор Ван пояснює, що якщо  китайський суд зобов'яже міністерство фінансів оприлюднити дані про бюджетний фонд проекту «Трьох ущелин», то буде розкрито ще більше випадків корупції і влада режиму опиниться під загрозою. Тому суду буде нелегко прийняти таке рішення.

Ван переконаний, що ця перша подача позову платником податків на міністерство фінансів, стане прецедентом для майбутнього. Коли народ усвідомить необхідність відстоювання своїх прав, тоді можна буде сказати, що почалися демократичні реформи.

Доктор Ван сказав, що якщо Жень Сінхуей виграє цю справу в суді, то це стане перемогою кожного китайського громадянина.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...