Неділя, Гру 5, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Обійми не тільки викликають теплі почуття, вони допомагають нам залишатися здоровими

П'ятниця, 15 жовтня 2021 року

Візьміть сім'ю, щоб піти, розслабитися і насолодитися цією великою, красивою країною, яку ми любимо. (Tim Mossholder / Unsplash)

Багатьом під час пандемії найбільше не вистачає можливості обійняти близьких. Дійсно, тільки втративши можливість обіймати друзів і рідних, ми розуміємо, наскільки важливі дотики для багатьох аспектів нашого стану, зокрема психічного здоров'я.

Причина, з якої обійми так приємні, пов'язана з нашими тактильними відчуттями. Це надзвичайно важливе почуття, яке дозволяє нам не тільки фізично досліджувати навколишній світ, але й спілкуватися з іншими, створюючи і підтримуючи соціальні зв'язки.

Дотик складається з двох різних систем. Перший — це «швидкий дотик», система нервів, яка дозволяє нам швидко виявляти контакт — наприклад, якщо муха сіла вам на ніс або ви торкнетеся чогось гарячого. Друга система — «повільний дотик». Це група недавно виявлених нервів, так звані с-тактильні афференти (c-tactile afferents), які обробляють емоційне значення дотику.

Ці с-тактильні афференти, по суті, є «нервами обіймів» і зазвичай активуються при певній стимуляції: ніжному дотику з температурою шкіри, характерному для обіймів або ласк. Ми розглядаємо с-тактильні афференти як нейронний вхідний каскад, який сигналізує про корисні і приємні тактильні взаємодії, такі як обійми і дотики.

Дотик — це перше почуття, яке починає працювати в утробі матері, приблизно на 14 тижні. З моменту нашого народження, ніжна материнська ласка має безліч переваг для здоров'я, наприклад знижує частоту серцевих скорочень і сприяє зростанню зв'язків між клітинами мозку.

Коли хтось обіймає нас, стимуляція с-тактильних аферентів у нашій шкірі посилає сигнали через спинний мозок в мережі обробки емоцій головного мозку. Це викликає каскад нейрохімічних сигналів, які довели свою користь для здоров'я. Деякі з нейрохімічних речовин, включають гормон окситоцин, який грає важливу роль в соціальному зв'язку, уповільнює частоту серцевих скорочень, знижує рівень стресу і занепокоєння. Викид ендорфінів в мозкових шляхах підтримує негайне почуття задоволення і самопочуття, що отримується від обіймів або ласк.

Обійми мають такий розслаблюючий і заспокійливий ефект, що вони приносять користь нашому здоров'ю і в інших відносинах.

Це покращує наш сон: від переваг спільного сну з немовлям і до обіймів вашого чоловіка, ніжний дотик, як відомо, регулює наш сон, оскільки він знижує рівень гормону кортизолу. Кортизол є ключовим регулятором циклу сну і неспання, але він підвищується, коли ми відчуваємо стрес.Тому не дивно, що високий рівень стресу може затримувати сон або викликати безсоння.

Це знижує реакцію на стрес: крім негайних заспокійливих і приємних відчуттів від обіймів, соціальний дотик також має більш довгострокові переваги для нашого здоров'я, роблячи нас менш схильними до стресу і підвищуючи життєстійкість.

Турботливі дотики в ранні періоди розвитку призводить до підвищення рівня рецепторів окситоцину і зниження рівня кортизолу в частинах мозку, які мають велике значення для регулювання емоцій. Немовлята, які отримують високий рівень дбайливого контакту, ростуть менш сприйнятливі до стресу і виявляють більш низький рівень занепокоєння.

Він підвищує самопочуття і приносить радість: протягом всього нашого життя соціальні дотики об'єднують нас і допомагають підтримувати наші відносини. Такий дотик вивільняє ендорфіни, які зменшують біль і змушують нас відчувати себе добре. Це одна з причин, з якої ми сприймаємо обійми і дотики — приємними. Дотик забезпечує «клей», який тримає нас разом, підтримуючи наше фізичне та емоційне благополуччя. А коли дотики бажані, вигоду отримують обидва учасники процесу. Фактично, навіть погладжування вашого домашньої тварини може принести користь здоров'ю і самопочуттю — рівень окситоцину підвищується як у вихованця, так і у господаря.

Це може допомогти нам боротися з інфекціями: завдяки регулюванню наших гормонів, в тому числі окситоцину і кортизолу, дотики і обійми також можуть впливати на імунну реакцію нашого організму. У той час, як високий рівень стресу і тривоги може придушити нашу здатність боротися з інфекціями, близькі, які підтримують відносини, приносять користь здоров'ю і самопочуттю.

Дослідження навіть показують, що обійми в ліжку можуть захистити нас від застуди. Спостерігаючи за частотою обіймів серед більш ніж 400 дорослих людей, які потім зазнали впливу вірусу застуди, дослідники виявили, що ті хто «обнімаються» значно рідше хворіли на застуду. І навіть у тих, хто захворів, симптоми були менш важкими.

Обнятися

Хоча важливо, щоб ми продовжували залишатися в безпеці, не менш важливо не відмовлятися від обіймів назавжди. Відомо, що соціальна ізоляція і самотність збільшують наші шанси на передчасну смерть — і, можливо, майбутні дослідження повинні з'ясувати, чи не є причиною цього недолік обіймів або соціальних дотиків. Дотик — це інстинкт, який у всіх відносинах корисний для нашого психічного і фізичного здоров'я, тому ми повинні радіти його поверненню.

Френсіс Макглоун — професор нейробіології Liverpool John Moores University у Великобританії, а Сюзанна Волкер — старший викладач природних наук і психології Liverpool John Moores University. Ця стаття була вперше опублікована в The Conversation.

Источник: The Epoch Times

Comments   

загрузка...