• Пальмова олія: більше шкоди, ніж користі?

  • Четвер, 31 січня 2019 року

Пальмова олія не підходить для приготування домашніх страв і навряд чи зберігається у когось на кухні, проте вона міститься в багатьох готових продуктах. Що таке пальмова олія і чи становить вона небезпеку для здоров’я?

За даними European Palm Oil Alliance, за 20 років (від 1995 до 2015 року) виробництво пальмової олії у світі розширилося з 15,2 млн. тонн до 62,6 млн. тонн, і попит на неї продовжує зростати.

Пальмова олія міститься в багатьох хлібобулочних виробах і фасованих продуктах. Її використовують через такі властивості, як нейтральний смак і запах, а також кремова текстура. Окрім того, її можна нагрівати до високої температури у процесі приготування. Пальмова олія є здоровішою альтернативою небезпечним транс-жирам — це ще одна причина, через яку масштаби її використання різко зросли.

Звідки береться пальмова олія

Олійні пальми ростуть у Західній Африці, де олія з плодів цих дерев протягом багатьох тисяч років використовувалася африканцями.

Із плодів пальми отримують два види олії. Перший — з м'якоті мезокарпія — шару персикового кольору безпосередньо під шкіркою. Другий — з ядра у центрі — це так звана пальмоядрова олія. Олія з мезокарпія має менше насичених жирів, у ній міститься вітамін Е і антиоксидант бета-каротин. У пальмоядровій олії містяться насичені жири, тому її використовують у хлібобулочних виробах і деяких косметичних продуктах. Велика кількість насичених жирів дозволяє олії залишатися стабільною за високих температур, що подовжує термін зберігання.

Пальмоядрову олію використовують для приготування різних продуктів, включаючи шоколад, печиво, кекси, маргарин, хліб, а також мийні засоби, зубну пасту, мило, косметику та шампуні.

Більшість досліджень показало, що пальмова олія чинить позитивний вплив на здоров'я: захищає функції мозку (знижує ризик розвитку інсульту і запобігає ураженню головного мозку) та знижує ризик хвороб серця (зменшує «поганий» холестерин і збільшує «хороший»).

І все ж вчені повідомляють про суперечливі результати. У деяких людей пальмова олія може підвищити ризик виникнення серцевих захворювань. Повторне нагрівання масла знижує його антиоксидантну здатність і викликає розвиток вад серця.

Досліди показали, що коли щури вживали їжу, яка містила нагріту 10 разів пальмову олію, протягом шести місяців у них розвивалися великі артеріальні бляшки та інші ознаки серцевих захворювань. Однак у щурів, які харчувалися свіжою пальмовою олією, такі відхилення не з'явились.

Оскільки пальмова олія широко використовується в усьому світі, її виробництво викликає стурбованість у захисників природи. Відбувається заміна тропічних лісів і торфовищ плантаціями, що руйнує довкілля, дику природу і ставить під загрозу життя людей (під час руйнування торфовищ виділяється велика кількість вуглецю).

Однак у червні 2018 року Міжнародний союз охорони природи (IUCN) опублікував звіт, у якому вказав, що замінювати пальмову олію іншими неефективно. Щоб отримати еквівалентну кількість олії з інших рослин, для посадки ріпаку, сої або соняшнику потрібна в дев'ять разів більша площа угідь.

Читайте далі:

Чи безпечний силіконовий посуд для випічки?

Історія шеф-повара, який був змушений оголосити голодування

Качки замість пестицидів: як древній вид фермерства допомагає сучасним господарствам

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...