• Компульсивний шопінг: 5 порад для боротьби із зайвими покупками

  • Четвер, 24 січня 2019 року

Від пристрасті до шопінгу, також відомої як компульсивна залежність від покупок, страждають десятки мільйонів людей у розвинених країнах. Шопоголік відчуває непереборну тягу щось купувати, незалежно від потреб або фінансових коштів.

Компульсивний шопінг — це психічний розлад, який може мати серйозні наслідки. Однак потрібно визнати, що в суспільстві сприймають його прояви відносно спокійно.

Для позначення цієї пристрасті існує ще один термін — оніоманія (оmniomania). Причини її появи цілком очевидні: на вулицях, у метро і в торгових центрах ми оточені рекламою, яка запевняє, що покупки зроблять нас щасливими. Виробники зацікавлені в тому, щоб ми витрачали якомога більше грошей. Окрім того, у людині закладено звичку бажати того, що є у інших. Так культура споживання, хочемо ми цього чи ні, стала мірою соціальної цінності.

Про проблему шопоголізму стало відомо ще на початку 19-го століття, однак психічним розладом його було визнано лише на початку 20-го століття. Як правило, компульсивний шопінг стає малоефективним способом впоратися з емоційним болем або якимись життєвими труднощами. Люди, які страждають від цього розладу, зазвичай витрачають на покупки набагато більше часу і грошей, ніж можуть собі це дозволити, і через це стикаються із фінансовими проблемами. Задоволення від придбання породжує тимчасове покращення настрою, проте прийшовши додому, людина часто відчуває порожнечу, невдоволення і розчарування.

Зазвичай цей розлад проявляється в пізньому підлітковому віці та поєднується з порушеннями настрою, тривожністю, проблемами із харчуванням і самоконтролем. Деякі люди розвивають звичку здійснювати покупки заради підвищення своєї самооцінки, хоча це не є ефективним вирішенням проблеми. Компульсивні покупки стають способом відчувати себе краще та уникати негативних переживань, занепокоєння і депресії. Але, як і інші поведінкові проблеми, така звичка може стати залежністю, що порушує нормальний хід життя.

Як навчитися купувати тільки потрібні речі

Незалежно від того, станете ви мінімалістом чи просто усунете тягу до імпульсивних покупок, цей позитивний крок вирішить багато проблем: заощадить ваші гроші, збереже ясним ваш розум і, звичайно ж, зменшить кількість сміття на нашій маленькій планеті.

Використовуйте ці 5 порад:

1. Задумайтесь про першопричини. Чому ви робите імпульсивні покупки? Яка основна причина? Що спонукає вас приймати поспішні рішення?

Наприклад, ви йдете до супермаркету за продуктами голодним. Швидше за все, у такому стані ваш апетит буде збуджувати будь-яка їжа, на яку впаде ваш погляд, особливо якщо вона красиво упакована. Під впливом бажання чогось «смачненького» ви почнете робити нерозумні імпульсивні покупки.

2. Поставте собі шість запитань: «Чому я тут? Як я себе почуваю? Чи потрібно мені це? Скільки грошей я можу витратити? Чи є вдома місце для цієї речі? Що як я відкладу покупку?». Хороший варіант — не купувати річ, якщо не знаєте, яке місце в будинку їй можна призначити.

3. Дайте собі час подумати. Виберіть день, щоб дізнатися все про бажану річ... і потім визначтеся, чи дійсно ви не можете без неї обійтися.

4. Будьте свідомі: купувати в інтернеті дуже зручно, але коли ви перебуваєте на відстані від товару, прийняти імпульсивне рішення набагато простіше. Постарайтеся знайти якомога більше інформації про якість і характеристики товару, а також відгуки від реальних покупців.

5. Використовуйте готівку: часто наявність кредитної карти вводить нас у спокусу здійснювати нескінченні покупки. Витрата кредитних коштів не так відчутна, як витрата реальних грошей.

Читайте далі:

Китайські іграшки: привіт із тюрми?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...