Неділя, Жов 24, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Нестача сну погано впливає на соціальне життя

Субота, 10 жовтня 2020 року

Нестача сну позбавляє людину здатності чітко мислити і швидко реагувати. Брак сну може призвести і до інших серйозних наслідків: порушення роботи мозку та ожиріння.

Дослідження, проведене вченими з Університету Лідса, показало, що у тих людей, чий сон у середньому становив приблизно шість годин, обсяг талії був приблизно на 2,5 см більший, ніж у тих, хто спав по дев'ять годин.

У дослідженні взяли участь 1615 дорослих, які повідомили про те, як довго вони спали і які продукти їли. Вчені брали зразки їхньої крові для визначення рівня холестерину і цукру та вимірювали артеріальний тиск, вагу і окружність талії.

Було також виявлено, що у тих, хто спав недостатньо, знижувався рівень «хорошого» холестерину, який видаляє «поганий» з організму, перешкоджаючи розвитку серцевих захворювань. Окрім того дослідження показали, що брак сну часто призводив до вибору нездорової їжі.

Ці результати підтверджують дані про те, що нестача сну впливає на здоров'я і на ймовірність розвитку ожиріння.

Мозок без сну

Дослідження 2014 року, опубліковане в журналі Sleep, говорить про те, що відсутність регулярного сну здатна зашкодити мозку.

Учені вивчали специфічні білки, які зазвичай зустрічаються у людей із пошкодженням мозку (струсом). Вони виявили, що рівень білка був на 20% вищий у людей, які працювали всю ніч, порівняно з випробуваними контрольної групи, які вночі добре відпочили. Дослідження показує, що відсутність сну завдає мозку реальний фізичний збиток.

Коли людина пропускає сон (або, що ще гірше, не спить декілька ночей взагалі), мозок не може виконувати важливі завдання.

Багато значних катастроф останніх років пов'язані з людським фактором і нестачею сну, що викликали помилкові дії, включаючи катастрофу «Челленджер», вибух на Чорнобильській АЕС, розлив нафти Exxon Valdez і багато інших. Найчастіше це були помилки, скоєні висококваліфікованими, досвідченими фахівцями, організм яких відчував потребу в невеликому відпочинку та сні.

Як відсутність сну порушує діяльність мозку

Безсоння у період доби, коли організм повинен спати, впливає на розумові здібності.

Під час невеликого дослідження, проведеного в 2017 році, було вивчено причини психічних порушень, викликаних нестачею сну. Вчені виявили, що відсутність сну порушує здатність клітин мозку «спілкуватися» одна з одною. Вони вважають, що це призводить до тимчасового виснаження мозку, погіршення пам'яті та зорового сприйняття.

Відсутність сну робить нас одинокими

Нестача сну може вплинути на настрій і призвести до самотності та соціальної ізоляції.

У кожного з нас були періоди, коли брак сну викликав почуття роздратування — звичайно, це впливало і на оточуючих. Нове дослідження з Каліфорнійського університету показує, що довгострокова відсутність сну може вплинути на соціальне життя.

«Чим менше ви спите, тим менше прагнете взаємодіяти з суспільством. У свою чергу інші люди сприймають вас як нетовариських і неприємних, і негативний вплив втрати сну ще більше посилюється», — говорить Метью Уокер, професор психології та нейронауки Каліфорнійського університету в Берклі.

Однак почуття самотності й соціальної ізоляції не може тривати вічно. «Навіть одна ніч хорошого сну може повернути бажання бути більш товариськими і активними», — впевнений Уокер.

Читайте далі:

Вплив медитації на організм — дослідження

Не можете знайти час для медитації? Послухайте музику

Короткий сон у середині робочого дня — більше, ніж необхідність

Comments   

загрузка...